Sari la conținut
Forum Roportal
Hebe

Noul cod al muncii

Postări Recomandate

Noul cod al muncii majoreaza perioada de preaviz, se introduce agentul de munca temporara, cu contracte semnate pe perioada determinata. Angajatorii care sustin si au angajati ce muncesc la negru vor risca sa ajunga la inchisoare, plus multe alte clauze din care reiese clar, noul cod al muncii numai dezavantajeaza angajatul :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

concret, care sunt dezavantajele pentru angajat?

Sunt destul de multe dezavantaje, Codul vine cam mult in favoarea angajatorilor, chiar daca vrea sa faca un bine ambelor parti.

Nu stiu daca e considerat dezavanjat, dar sigur sunt multi care cred asta, si-anume faptul ca munca la negru va fi mai repede si mai aspru pedepsita.

Mai sunt si noile perioade de proba care pot dura pana la 12 luni, dar si faptul ca pot fi tinuti in proba tinerii in mod succesiv. Cred ca e un alt plus pentru angajatori. Poti sa citesti mai multe aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca e un alt plus pentru angajatori. Poti sa citesti mai multe aici.

 

iar eu repet intrebarea: care e plusul pentru angajator?

 

eu citesc negru pe alb despre amenzi peste ammenzi. tot asta vad si faptic la noi in judet.

 

deci....care sunt avantajele angajaatorului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iar eu repet intrebarea: care e plusul pentru angajator?

 

eu citesc negru pe alb despre amenzi peste ammenzi. tot asta vad si faptic la noi in judet.

 

deci....care sunt avantajele angajaatorului?

 

Nu prea ai repetat intrebarea. Ai formulat alta :)

 

Poate avea mai multi angajati in acelasi timp in proba si pentru perioade mult mai lungi. In acelasi timp poate concedia angajatii mult mai usor ca inainte. Nu era mai usor sa citesti articolul? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost modificata si restrictionarea angajatorului pentru noile angajari pe o perioada de noua luni, dupa concedierile in grup. Asadar, in termen de 45 de zile, salariatul concediat va avea dreptul de a fi din nou angajat pe postul care a fost neinfiintat, fara a mai trece printr-un concurs ori perioada de proba.

 

nu trebuia "reinfiintat" acolo?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar nu le vad ca pe niste avantaje pentru angajatori. si oricum, ce ai spus tu e si in avantajul angajatului.

 

Sincer nu mi se pare un avantaj sa fii in perioada de proba cu inca 2-3 persoane si sa va luptati pentru un post timp de 6 luni :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta se numeste meritocratie. Asa e peste tot.

noi ne-am invatat cu contractele pe timp nelimitat din start si ne-am culcat repede pe-o ureche.

e dreptul angajatorului sa-si doreasca angajati buni si foarte buni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta se numeste meritocratie. Asa e peste tot.

noi ne-am invatat cu contractele pe timp nelimitat din start si ne-am culcat repede pe-o ureche.

e dreptul angajatorului sa-si doreasca angajati buni si foarte buni.

 

Exista interviuri si teste. Daca nu a angajat o persoana capabila, e vina angajatorului.

Stiu ca sunt domenii in care, probabil, nu iti poti da seama in urma unui interviu daca participantul este o persoana potrivita pentru post. Dar atunci iei o singura pesoana in proba. Nu mai multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×