Sari la conținut
Forum Roportal
^Dorin

A fi roman azi - o rusine fara margini ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Noi romanii suntem un bun studiu de caz. Am lasat timpul sa treaca pe langa noi si ne-am retras in codru 2000 de ani. Si la propriu, si la figurat, am fentat istoria si ne-am conservat instinctele primare

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E sufiecient sa privim cum ne prajim carnea pe gratare chiar si printre morminte, cum dansam manele prin cimitire...

I-am vazut si eu la televizor. Aia nu erau romani , erau tigani, si nici macar nu stiu daca in toate comunitatile de tigani se intampla asta - mie personal nu mi-a fost dat sa vad sau sa aud asa ceva pana la reportajul difuzat de prot tv. Deci rusine nu musai celor care fac asa ( fiecare pasare pe limba ei moare), ci celor care prezinta asa ceva la televizor ca pe un obicei national. ;)

In rest, bravo, ai dreptate! Ne-am manelizat...99% dintre romani asculta manele, noroc cu mine, cu tine si inca vreun destept nerecunoscut care vine sa posteze aici. La putere a ajuns incultura - iti vine sa crezi ca oamenii nu mai merg la teatre? Salile sunt goale, doar ne-am intalnit de multe ori, eram doar noi, eu, tu, si inca cativa membri roportal. Esti bucurestean? Bravo tie, ai din start niste atuurii evolutive pe care restul tarii nu le are, eu care m-am nascut si am crescut la tara , iar acum traiesc bine-merci intr-un oras de provincie, ma simt foarte ghinionista, am niste complexe din nastere, ca sa spun asa. Bine, de fapt cred ca provincia trage in urma Bucurestiul, care pana acum ar fi fost ca New York-ul, daca nu avea conducatorii pe care i-a avut si, nu in ultimul rand, daca nu ar fi avut de carat in spate o turma de vreo 19 milioane de necivilizati proaspat coborati din copaci.

Te felicit pentru calitatea topicului deschis. Chiar se simtea nevoia unei voci puternice, care sa spuna lucrurilor pe nume. Macar asa putem face aici o oaza a noastra, cei instruiti in scoli serioase, cei care mergem la teatru, care ascultam muzica buna si stim sa ne comportam cu niste maniere are ar face sa paleasca de invidie si casele regale.

Asa ca strig si eu cu tine, rusine sa ne fie ca suntem romani, rusine, rusine!

Editat de Egeria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

postari de acest gen nu fac decat sa confime anomia tarii acesteia.

exact ceea ce face televiziunea care prezinta mizeria existenta-n societate, asta faceti si voi dragilor- dati si voi o flegma peste jeg.

sa va fie de bine!

Editat de parsul de padure
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca trebuie sa te duca capul ca sa intelegi o ironie.

:hi:

nu ma duce la suptilitati... si nici mai departe de pi..a vecinei.

Editat de parsul de padure

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In aroganta mea recunosc ca Bucurestiul este nava amiral a Romaniei in materie de evolutie si civilizatie. Dar daca asa arata varful nostru de lance... e pacat. Ca e cam gaunos. Mai sunt oaze de civilizatie in orasele mari, in centrul lor, in principiu si cam atat.

Problema este una simpla ce nu tine de geografie: SARACIA. Un om sarac va cauta placeri imediate, primitive. Prea putini dintre saraci au curiozitatea sa incerce sa inteleaga ce se intampla in jurul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine simte rusine pentru faptul ca este roman,treaba lui.Eu nu!

Ceea ce se omite voit sau nu, este urmatorul fapt paradoxal: O buna parte dintre romani,traiesc mult mai bine in Romania ,decat ar putea-o face intr-o tara asa zis civilizata.Culmea este ca taman acestia se plang cel mai abitir in Roamania.Vezi doamne daca nu ar fi fost atat de ghinionisti sa se nasca langa miorita,mama ce bine o duceau ei in Germania sau Canada.

Eroare,probabil ca traiau din gunoaie si purtau casa de carton in spate. Viata in Occident poate fi si este pentru foarte multi oameni,mult mai grea decat in Romania.

Romanul nu este mai gaunos si nici mai cu mot decat alti oameni.Doua sunt elementele determinante in comportament.Mediul (economic,fizic,social,politic,traditional) si resursele (naturale, genetice,traditionale)

Resurse cred ca avem.Mediul in care suntem plasati, rezulta ca este viciat.Scimband conditiile de mediu, schimbam si comportamentele.Aceasta schimbare dusa de la mentalitati pana la legislatie si aplicarea ei,dureaza.Trebuie sa avem rabdare,chiar daca timpul nu mai are rabdare pentru unii dintre noi.Salvarea noastra ca natiune sta in ceea ce a stat mereu , mostenirea ancestrala si selectia naturala.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rusine, rusine si iar rusine ne striga toata lumea civilizata !

 

Cu toata dezamagirea si sila pentru manelism,trebuie sa spun ca faza asta cu ''lumea civilizata'' nu este decat un cliseu.

Nu-i mai pupati in c** pentru ca stiu sa stea la coada in magazin, dupa care merg frumos si civilizat acasa si practica tot felul de perversiuni, punandu-le pe internet pentru a corupe ''lumea necivilizata''.

Manelismul exista peste tot. Toate tarile au huliganii si dobitocii lor, plus o doza foarte mare de incultura.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate tarile au huliganii si dobitocii lor, plus o doza foarte mare de incultura.

 

Da, insa proportiile difera.

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un om sarac va cauta placeri imediate, primitive.

 

Nu neaparat. Gandeste-te la un american ghiftuit care traieste lipit de ecranul tv-ului cu plasma, uitandu-se numai la meciuri, cu frimituri din pachetul de la McDonald's pe haine si ochii de bufnita hipnotizata. Sunt multi.

Saracia in unele tari merge mana in mana cu lipsa de informare datorita lipsei surselor adecvate si a timpului, nu neaparat a dorintei de a se informa. Am cunoscut elevi din familii sarace care faceau eforturi foarte mari (naveta, putine ore de somn) pentru a razbate si invatau mai bine decat cei care stateau la 5 minute de liceu si aveau toate conditiile asigurate.

De unde am dedus - si mi s-a confirmat si din alte surse - ca pentru multi informarea, cultura, invatatura etc sunt lucruri care tin de perioada de scolarizare si scopul lor este obtinerea unei slujbe (surse de venit). Dupa care nu mai sunt considerate necesare. Nici treaba asta nu e intamplatoare. Omul a fost modelat sa isi doreasca numai placeri primitive. Si culmea, asta tot de la ''civilizati'' vine.

 

Da, insa proportiile difera.

 

Exista lucruri care nu se vad de la distanta. Asa cum unii straini viziteaza atractiile turistice ale Romaniei, cateva orase si pleaca acasa cu o impresie excelenta, asa si noi vedem strainatatea in mod trunchiat, in general prin ce ni se prezinta de catre mass-media, care are tot interesul sa subjuge omul ''culturii'' din afara. Nu de alta dar societatea de sclavi care se cred liberi si consumatori tinde sa ii imbogateasca zdravan pe unii.

Eu pe unde am stat am vazut si cealalta latura - violenta de pe strazi, copiii de 13 ani facand sex si stand la coada la avort, dependentii de heroina mergand leganat pe strada, cu privirea undeva in cosmos samd.

 

Cat despre comportamentul primitiv, asa cum romanii se calca in picioare pentru a pupa moaste sau a prinde apa sfintita, americanii se calca in picioare pentru ''pelerinaje'' la o guma de mestecat mestecata si lasata de Britney Spears intr-o cafenea (caz real). Mie a doua situatie mi se pare mult mai grava.

Editat de Finnian
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×