Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Olfactie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cel mai fidel client va cere parerea in privinta unei noi dilimandreli. :focus:

Acum vreo doua saptamani mi-am dat seama de ce n-am putut manca niciodata urzici. Eram la maica-mea, le gatea, si brusc m-a palit in moalele capului faptul ca mi-am dat seama ca aveau acelasi miros ca mancarea pe care bunica-mea o dadea la curcanei ( un amestec de urzici tocate, cu malai si oua, parca)...de fapt, ii indopa pe curcanei, daca ati avut ocazia sa vedeti la tara cum sunt hraniti curcaneii.

De atunci am devenit mult mai constienta olfactiv. Mi-am dat seama ca exista oameni pe care nu-i plac din cauza felului in care miros...nu ca ar mirosi urat, insa stiti ca fiecare are un miros specific. Cand se apropie vrei doi colegi de mine, pe la munca, nu stiu pe unde sa o mai cotesc... :focus: De asemeni, mi-am dat seama ca exista oameni pe care nu-i cunosc, dar care imi displac ( displac sub forma de atractie intre cele doua sexe, ca sa zic asa) din cauza ca dupa pozele lor, imi inchipui cum miros. :focus:

Ieri, urcand pe casa scarii, mi-am dat seama inainte sa intru in casa ca tata e pe la mine...dupa miros. :focus:

Ce Dumnezeu mai inseamna si tacaneala asta?

Editat de Egeria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pana sa-ti raspunda doamna Iris, iti raspund eu: nu-i tacaneala, ci o abiliitate si normala si speciala.

 

si eu am exact aceeasi sensibilitate olfactiva. plus tactila. si nu m-am inselat vreodata.

 

nici eu nu suport urzicile, dar din alte motive. in loc sa-ncerci sa-ti placa, mai degraba uita de ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De atunci am devenit mult mai constienta olfactiv.

chiar am vrut sa te intreb acum cateva zile pe privat daca ai o sensibilitate la mirosuri. :D

Asta pentru ca am facut o conexiune intre anorexie si sensibilitatea la mirosuri.

De exemplu eu sunt foarte slaba pentru ca sunt sensibila la mirosurile de mancare. Nu suport sa mananc o ciorba care a stat mai mult de cateva ore in frigider.

Dar sunt si avantaje: Odata am recunoscut un parfum al unei frantuzoaice si ea, mirata de memoria mea olfactiva, mi-a daruit parfumul. :)

 

E posibil ca tu sa asociezi foarte repede si puternic anumite amintiri cu anumite mirosuri.

uite: http://www.stiridebine.ro/romanii-au-o-memorie-olfactiva-deosebita

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai fidel client va cere parerea in privinta unei noi dilimandreli. :focus:

Acum vreo doua saptamani mi-am dat seama de ce n-am putut manca niciodata urzici. Eram la maica-mea, le gatea, si brusc m-a palit in moalele capului faptul ca mi-am dat seama ca aveau acelasi miros ca mancarea pe care bunica-mea o dadea la curcanei ( un amestec de urzici tocate, cu malai si oua, parca)...de fapt, ii indopa pe curcanei, daca ati avut ocazia sa vedeti la tara cum sunt hraniti curcaneii.

De atunci am devenit mult mai constienta olfactiv. Mi-am dat seama ca exista oameni pe care nu-i plac din cauza felului in care miros...nu ca ar mirosi urat, insa stiti ca fiecare are un miros specific. Cand se apropie vrei doi colegi de mine, pe la munca, nu stiu pe unde sa o mai cotesc... :focus: De asemeni, mi-am dat seama ca exista oameni pe care nu-i cunosc, dar care imi displac ( displac sub forma de atractie intre cele doua sexe, ca sa zic asa) din cauza ca dupa pozele lor, imi inchipui cum miros. :focus:

Ieri, urcand pe casa scarii, mi-am dat seama inainte sa intru in casa ca tata e pe la mine...dupa miros. :focus:

Ce Dumnezeu mai inseamna si tacaneala asta?

 

Atractia sau respingerea fata de o persoana are la baza actiunea feromonilor, daca ar fi sa o luam practic. Ai observat foarte bine acest lucru si nu, nu este o tacaneala :) Dupa cum stii o femeie poate fi atrasa de un barbat sa zicem foarte urat pentru toate celelalte femei din jurul lui, dar sa il respinga pe cel mai apreciat dintre ele.

 

Este posibil ca tu sa ai o sensibilitate crescuta fata de mirosuri datorita modului tau de alimentatie.

 

Daca ne referim la fotografiile de care mentionai mai sus putem discuta de o antipatie sau simpatie in raport cu expresia faciala a acelor persoane. Daca simpatizezi persoana atunci o vei asocia cu un miros placut, daca din contra o antipatizezi atunci o vei asocia cu un miros neplacut.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am exact aceeasi sensibilitate olfactiva. plus tactila. si nu m-am inselat vreodata.

 

Stai sa vezi! Cand eram studenta , profesoara care preda consilierea psiho-pedagogica ne-a adus la seminar un test ca sa aflam ce timp de memorie (vizuala, auditiva etc) avem mai dezvoltata. Ma asteptam sa iasa si la mine memoria vizuala ( pe care oricum o am peste medie) pe primul loc insa... surpriza, a iesit memoria tactila. De-abia atunci am constientizat ca o data ce am atins ceva, categoric mi se imprima acea chestie in memorie rapid. Apoi pe locul doi a iesit memoria vizuala.

 

Asta pentru ca am facut o conexiune intre anorexie si sensibilitatea la mirosuri.

De exemplu eu sunt foarte slaba pentru ca sunt sensibila la mirosurile de mancare. Nu suport sa mananc o ciorba care a stat mai mult de cateva ore in frigider.

Nu stiam de conexiunea intre memoria olfactiva si anorexie, dar daca e asa, e destul de posibil ca eu sa fiu o dovada in acest sens. Nu am sensibilitati de genul tau cu mancarea, insa e clar (dupa ce mi-am dat seama de ce nu am suportat niciodata sa mananc urzici) ca toate mancarurile pe care le resping (carne de vita, miel, oaie si uneori peste) , le resping din cauza mirosului . Mama cica atunci cand eram foarte mica mancam din astea, cert este ca de la varsta de vreo 5 ani incoace, n-am suportat nici sa stau in bucatarie cand se gateste asa ceva. Trebuie sa mai investighez si sa imi dau seama, la fel ca si cu urzicile, cu ce episod din copilarie asociez aceste mirosuri.Oricum, mi-e clar ca asa ceva nu o sa pot manca vreodata.

P.S. Si eu nu pot uita mirosul parfumurilor pe care le folosea profesoara de fizica din clasa a IX-a. La vremea aceea, in '96, intr-un oras ca cel in care locuiesc eu nici nu se putea pune problema de parfumuri serioase...he,he, cine avea B.U. sau pret-a-porter era cineva. Ei , tipa asta avea un sot foarte bogat si categoric nu folosea niciunul din parfumurile disponibile atunci.. si avea si multe si erau o nebunie totala. Pur si simplu femeia aia era un festin olfactiv. Cred ca atunci cand o sa ma intalnesc iar cu ea o sa o intreb ce parfumuri folosea si o s-o complimentez pentru ele.

Apropo, stii faza cu "DKNY, baby" ? :tease:

La cei pe care nu i-am vazut decat in poze, cred ca mai degraba asociez paloarea pielii si/sau culoarea parului cu un anumit miros...probabil cu mirosul unor persoane pe care le-am cunoscut si nu reusesc sa le identific acum.

Cat despre faza cu feromonii, ma gandisem si eu ca ar putea avea legatura cu asta.

Multumesc pentru raspunsuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×