Sari la conținut
Forum Roportal
Hebe

Scutul antiracheta, pe teritoriul Romaniei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Insa eu ma mir de tara noastra, care desi a dat nume celebre in aviatie cu care ne mandrim oridecate ori avem ocazia: Vuia, Coanda, Vlaicu, astazi urmasii acestora se joaca cu avioane cu "manivela" in timp ce altii, lanseaza sateliti in spatiu. Vom ajunge si noi ca natiune vreodata la nivelul inaintasilor nostri? Ma indoiesc...

Asa ca, pana una alta, scutul facut de altii pentru ei insisi :D e cea mai buna solutie pentru noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Scutul" american este in regula acum.Mai inainte avea o hiba majora.Provoca iritare rusilor.Inteleg ca in acest moment iritatia a fost tratata si a disparut.

Hiba minora ar fi reactia terorismului arab.Pana acum am fost feriti de jihadul lor ,datorita unor relatii privilegiate cu palestinienii.In conditiile actuale, relatiile acestea vor avea de suferit .Scutul ne apara ce e drept de rachetele de tot felul ,insa nu ne apara de centura cu explozibil.De aia trebuie sa ne aparam singuri si tare ma tem ca nu prea stim cum.

Avand in vedere faptul ca Scutul este destinat nu doar protectiei Romaniei, ci va avea capacitatea de a apara intreaga Europa si SUA, hiba cea mai mare si de neinchipuit, ar fi fost refuzul acordului ,pe motiv ca deveselenii au naturelul simtitor.

Astept insa in acest moment, reactia de multumire a SUA,NATO si UE la un loc ,fata de bunavointa romaneasca :crazy: Adio criza ! Ne-a pus domnul(Obama) mana in cap! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu centurile de explozibil, ca urmare negativa a instalarii scutului antiracheta, mi se pare o fobie neintemeiata. Posibila teoretic, dar cam atat.

Cat despre deteriorarea relatiilor bune avute cu arabii, nu cred ca instalarea scutului va fi picatura ce va umple paharul. De ce nu a constituit prezenta trupelor romane pe teritoriile tarilor facute praf de NATO acel motiv de deteriorare a relatiilor romano-arabe?

Cred ca singurul motiv de ingrijorare real, este acela ca in cazul unei conflagratii la nivel mondial[desi asa ceva este imposibil in conditiile date], acest fel de sisteme fixe sunt primele pe lista tintelor unui eventual inamic.

In rest, toate bune. Mai tarziu decat era vorba[cu vreo 65 de ani], dar tot au venit americanii! : stars flag: :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e o prostie sa ne aliem cu Americanii. Pe ei oricum ii doare in cot de noi si Rusi daca se supara ne mananca de vi si Americanii nu o sa faca nimic. Mai avantajati am fi de partea Rusilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e o prostie sa ne aliem cu Americanii. Pe ei oricum ii doare in cot de noi si Rusi daca se supara ne mananca de vi si Americanii nu o sa faca nimic. Mai avantajati am fi de partea Rusilor.

 

Bine. Du-te tu de partea rusilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este Ok. Am cerut sa fim protejati si iata ca avem (si) prieteni 8) . Ma bucura faptul ca cei de la Casa Alba au inteles ca-i musai sa-si schimbe atitudinea fata de noi, asa cum a inteles si conducerea Israelului, care si-a si cerut iertare neamului (doar frati suntem). La fel sper sa inteleaga si UE si Rusia, biensure. Scutul este ceva benefic pentru noi (in conditiile si in situatia care se desfasoara acum pe draga noastra TERRA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sunt mai periculoase centurile explozive ale fundamentalistilor musulmani sau iritarea fratilor nostri ortodocsi , rusii. Pe termen scurt cred ca primii , pe termen mediu si indelungat ceilalti. Rusii nu o vor face in mod direct atacindu-ne dar au posibilitati economice ( vezi robinetul si pretul gazului )mult mai dureroase pentru noi .Rusul , ca natiune, nu uita si mai ales nu iarta !

Americanii nu ne-au facut nici-o favoare , am platit cu destul singe romanesc aceasta amplasare .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pina la amplasarea scutului eram in pielea goala. Acum sintem in pielea goala si unsi cu miere...linga musuroiul de furnici. Evident ca rusii sint deranjati . Nu trebuie sa faca insa demonstratii de forta ci doar sa astepte urmatoarea iarna . Noi vom lua probabil gaze de la americani :crazy: deci no problem !

Yankees fac joc de glezna cu Iranul si dupa toata ciufuleala lumii arabe din ultimele luni spera sa profite de un moment de neatentie. Ca si in cazul altor cretinisme pe care le-au facut de-a lungul istoriei se pare ca vor musca din nou mai mult decit pot mesteca. Din pacate noi nu aveam optiuni . Avem vocatie de victime colaterale .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, mai suntem si noi pe-aci,daca s-a uitat acest aspect il (re)amintim. "Scutul antiracheta" este manifestat, functioneaza. :) Asa ca....este doar o impresie ca ne-au "terminat" , ca si neam si ca tara si, dupa cum am mai spus, s-a "inteles" deja ca suntem prezenti in istoria planetei si nu care cumva sa creada, din "dezinformarile " de pe net 8) , ca mai pot sa continue in modul in care-au "proliferat", vorba aia. 8)

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti despre amplasarea scutului la noi in tara?

Cand o racheta este doborata, ea cade pe teritoriul in care este amplasat sistemul antiracheta (scutul). Daca rachetele doborate sunt nucleare, pe romani ii asteapta rotisorul nuclear... nu-i cam mult, doar pentru a se apara cei care amplaseaza scutul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×