Sari la conținut
Forum Roportal
cata24

Casa cu curte si vecini la bloc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Am o problema: eu stau la casa si am o curte normala, pot sa zic. In spatele curtii mi-am instalat si eu un disc pentru un cartof prajit langa un gratarel micut pe timp de vara, ca tot omul normal. M-am pus sambata sa fac un gratar cu parintii si sora-mea si cumnatul meu, si vecinii de la etajul 4 al blocului si spatele curtii mele trimit politia ca sa sting focul si sa nu mai fac gratar ca ii deranjeaza mirosul. Mi-a dat avertisment ca sa sting focul. Am stins focul si am facut gratarul, care nu mi-a mai picat bine deloc dupa aia, in casa. Pana sa se stinga focul, fumul tot mai iesea un pic. dupa aia vine iar politia si imi tranteste o amenda de 500 ron pentru ca nu e stins focul. Ce lege imi da voie sa fac un gratar la mine in curte, ca sa nu deranjez vecinii.

PS: si vecinul meu (alta casa, tot in vis-a-vis cu blocul) a facut gratar cu 2 ore inainte si la el nu a chemat politia. Cum pot rezolva situatia? Ca amenda n-are rost sa o contest in instanta pentru ca o sa ma coste mai mult cheltuielile de judecata decat amenda propriu-zisa. Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am o problema: eu stau la casa si am o curte normala, pot sa zic. In spatele curtii mi-am instalat si eu un disc pentru un cartof prajit langa un gratarel micut pe timp de vara, ca tot omul normal. M-am pus sambata sa fac un gratar cu parintii si sora-mea si cumnatul meu, si vecinii de la etajul 4 al blocului si spatele curtii mele trimit politia ca sa sting focul si sa nu mai fac gratar ca ii deranjeaza mirosul. Mi-a dat avertisment ca sa sting focul. Am stins focul si am facut gratarul, care nu mi-a mai picat bine deloc dupa aia, in casa. Pana sa se stinga focul, fumul tot mai iesea un pic. dupa aia vine iar politia si imi tranteste o amenda de 500 ron pentru ca nu e stins focul. Ce lege imi da voie sa fac un gratar la mine in curte, ca sa nu deranjez vecinii.

PS: si vecinul meu (alta casa, tot in vis-a-vis cu blocul) a facut gratar cu 2 ore inainte si la el nu a chemat politia. Cum pot rezolva situatia? Ca amenda n-are rost sa o contest in instanta pentru ca o sa ma coste mai mult cheltuielile de judecata decat amenda propriu-zisa. Multumesc!

Cheltuielile de judecata le suporta cel care pierde procesul.

Problema din cazul tau se inscrie in "abuzul de drept". Ai posibilitatea de a-ti exercita drepturile si libertatile constitutionale atata timp cat nu le incalci pe ale altora. Nu stiu in ce oras stai, dar in al meu este interzis sa faci foc deschis sau sa arzi resturile vegetale sau de alta natura, sa faci fum etc. Se pusese problema chiar de a se percepe o taxa pe cos - pentru sobe, centrale termice etc. Fumul tau, atata timp cat nu paraseste proprietatea ta, nu ar deranja pe nimeni. Acum tu trebuie sa te uiti pe procesul verbal sa vezi care sunt baza legala si fapta trecute acolo.

Daca instalezi o hota care sa capteze fumul cred ca s-ar rezolva problema, sau invita-i la gratar pe vecinii de la 4!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sau proprietatea sa fie suficient de vasta incat fumul sa nu fie nevoit sa zburde aiurea pe la alti proprietari. fie ei si blochisti.

:roll:

 

ai ridicat si o alta problema, poate fara sa vrei.

ca in zona ta de case s-au construit blocuri. sau invers. asta e de fapt problema.focus.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, dar la mine in cartier sunt atatea lighioane, unele reprezentate de familii chiar cu pretentii, care ies si incing gratare in spatiul verde din fata blocurilor, incat daca ar sta cineva sa sune la politie ar trebuie sa stea cei din urma numai sa-i pazeasca. Ca sa nu mai zic ca politia se mobilizeaza greu si cand vine vorba despre situatii cu adevarat dificile, darmite pentru un gratarel... :roll:

Si cand te gandesti ca au fost oameni care au vrut sa puna o trandafir, o floare, sau macar un gazon ingrijit in fata blocurilor...toate au sfarsit calcate in picioare de grataristi... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×