Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

Femeile in politica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Elena Udrea, Elena Basescu, Roberta Anastase, Anca Boiangiu- prezente feminine placute dupa gusturile unora, ajunse sus in politica... trebuie sa aibe si ele niste calitati.

Mona Musca , Lavinia Sandru, s.a.m.d.

 

ce influenta au si cum schimba doamnele clasa politica?

 

...ps. Misoginii, "ciocu' mic"! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce doar femei implicate politic in Romania?

Nu-mi par reprezentative pentru subiectul "femei in politica".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta-i subiectul care intereseaza aici; nu ma deranjeaza , bineinteles, si exemple externe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi place nicio femeie implicata politic in Romania. Bine, de fapt nu-mi place niciun politician roman, deci n-as prea putea spune ca depinde de sex. :pardon:

Ecaterina Andronescu macar nu se face de ras cand deschide gura pe la televizor. Si mai este doamna aceea, care a fost ministru al muncii , parca Mariana Campeanu se numeste. Moral insa sunt sigura ca niciuna nu atarna mai mult decat oricare dintre colegii ei de partid. Desi probabil ca sunt idioata punand notiunea de moralitate in aceeasi fraza cu cea de politica.

Editat de Egeria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe d-na Campeanu o apreciez...

Ecaterina Andronescu este cu multe clase peste majoritatea politicienilor barbati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie orice subiect gen femeile in afaceri, femeile la volan, femeile in politica acum, imi aduc un iz de misoginism... dar poate sunt eu mai sensibila.

 

Daca vorbim de politica, ele au aceleasi calitati pe care le au si barbatii. Poate putina nesimtire in plus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie orice subiect gen femeile in afaceri, femeile la volan, femeile in politica acum, imi aduc un iz de misoginism... dar poate sunt eu mai sensibila.

nu gresesti :o:

dar si femeile au locul si rolul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeile din politica romaneasca nu fac nota discordanta fata de barbatii din politica romanesca.Se incadreaza in peisajul politic, drept urmare nu pot fi extrem de multumit de dansele.Cu riscul de a fi considerat ceva mai misogin decat in realitate ,cred ca politica este totusi o indeletnicire mai potrivita barbatilor.Intotdeauna o femeie va fi judecata si ca femeie nu numai ca politician,desi subiectul este politica.Una prea buna ca politician precum doamna Merkle sau doamna Thatcher, ca sa luam exemplele cele mai la indemana,sufera la capitolul imagine a feminitatii,in timp ce un model celebru sau o curtezana celebra precum Ciociolina sa zicem,nu va fi luata in serios ca politician.

Contraexemplele gen Iulia Timosenko cred ca exista doar ca sa confirme regula,insa ce politician :roll: si ce femeie !!!! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Politica inseamna imagine si perceptie. Asa ca, femeile politicianiste ca si barbatii, in sistemul acesta impus in lume, de tip patriarhal , dau doar impresia ca lucreaza intru binele cel mai inalt al oamenilor si al planetei. :)

 

("ciocu mic" este o expresie antica si de-demult, vorba aia, care inseamna, de fapt si de drept : "pastreaza tacerea asupra unor "taine" .)

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×