Sari la conținut
Forum Roportal
razcek

Port UDP3127 deschis

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am primit de la administratorul de sistem sef urmatorul mesaj :"port UDP 3127 deschis de regula de Mydoom.A/Novarg.A - posibila infectie"

ce inseamna asta ?

Eu am toate update-urile la zi / + antivirus actualizat cu ultimele definitii ( la scanare nu a gasit nici un virus)

( antivirus=E-trust 7.1 de la Computer Associates).

Vreo recomandare ?

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am primit de la administratorul de sistem sef urmatorul mesaj :"port UDP 3127 deschis de regula de Mydoom.A/Novarg.A - posibila infectie"

ce inseamna asta ?

Eu am toate update-urile la zi / + antivirus actualizat cu ultimele definitii ( la scanare nu a gasit nici un virus)

( antivirus=E-trust 7.1 de la Computer Associates).

Vreo recomandare ?

Multumesc

Inteleg ca esti intr-o institutie daca ai admin. de sistem sef.Ia leg. de urgenta cu el.Trebuie blocat portul din server.Odata deschis un port-poate sa intre orice pe acolo...Antivirusul tau a detectat ceva suspect dar nu iti poate spune exact ce este.Poate fi orice-vierme-troian-virus-sau cineva te scaneaza-etc...(my doom=blestemul meu).Raul se ascunde sub multe forme.El tb. combatut cu orice arma avem chiar daca nu e ''crestineste'' in unele cazuri... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista removere gratuite de downlodat pentru asemenea virusi/trojeni

Site-ul http://www.bitdefender.ro daca nu ma insel chiar ofera spre download asa ceva.

Problema lui RAZCEK e mult mai grava.Eu personal nu cred ca o poate rezolva cu BITDEFENDER care e un antivirus slab cotat.Eu nu vreau sa jignesc pe nimeni dar si antivirusul lui e slab-altfel i-ar fi rezolvat problema.Cel mai bine ar fi sa apeleze la inginerul de sistem fiind intr-o institutie-eu asa inteleg ca nu e calc. de acasa.Sau poate instala NORTON 2003 sau NOD32-dar ii tb. licenta... 8) :cheer: :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am primit de la administratorul de sistem sef urmatorul mesaj :"port UDP 3127 deschis de regula de Mydoom.A/Novarg.A - posibila infectie"

ce inseamna asta ?

Eu am toate update-urile la zi / + antivirus actualizat cu ultimele definitii ( la scanare nu a gasit nici un virus)

( antivirus=E-trust 7.1 de la Computer Associates).

Vreo recomandare ?

Multumesc

Uita-te pe net si vezi ce face portul respectiv si cine l-a deschis... :cheer: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am dat jos de pe net "stinger" de la Mc Afee.Ei spun ca in lista de virusi figureaza si Mydoom.A

Am scanat , dar n-a gasit nimic .

Alta solutie ? sau format c: ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal all am facut un topic unde puteti cere sau da ajutor daca vreti ajutor intrati pe

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic8608.html

Si poate eu sau altcineva o sa te ajutam 8)

 

Am dat jos de pe net "stinger" de la Mc Afee.Ei spun ca in lista de virusi figureaza si Mydoom.A

Am scanat , dar n-a gasit nimic .

Alta solutie ? sau format c: ?

Nici odata nui bine sa luati antivirusi,ca nimika nui gratis,daca lai luat de pe un sait ilegal ei bine astai treaba

ta,Sfatul meu este sati formatezi hddul tot sa in formatezi de pe disketa(RECOMANDAT) ca altfel de pe cd,ar putea sa fie ceva virusi care se activeaza in momentul formatarii si se baga in hdd fara ca tu sa stii

Ei bine decat sa folosesti antivirusi mai bine folosesti un fireall fff.bun ma refer la sp2 si mai bine dacati bagi sp3=updaturile pentru sp2 -si inca o chestie virusul tau sar putea sa nu fie virus (Mydoom.A)Sar putea sa fie

Un spywere progamat sati intre undeva in antivirus si sati zica ca numai daca dai un update la antivirus numai atuncia il poate sterge si bla bla bla =Si daca este virus ei bine .....Nai alta solutie decat sa til blochezi cu ceva progam . :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sal all am facut un topic unde puteti cere sau da ajutor daca vreti ajutor intrati pe

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic8608.html

Si poate eu sau altcineva o sa te ajutam :yes:

Nici odata nui bine sa luati antivirusi,ca nimika nui gratis,daca lai luat de pe un sait ilegal ei bine astai treaba

ta,Sfatul meu este sati formatezi hddul tot sa in formatezi de pe disketa(RECOMANDAT) ca altfel de pe cd,ar putea sa fie ceva virusi care se activeaza in momentul formatarii si se baga in hdd fara ca tu sa stii

Ei bine decat sa folosesti antivirusi mai bine folosesti un fireall fff.bun ma refer la sp2 si mai bine dacati bagi sp3=updaturile pentru sp2 -si inca o chestie virusul tau sar putea sa nu fie virus (Mydoom.A)Sar putea sa fie

Un spywere progamat sati intre undeva in antivirus si sati zica ca numai daca dai un update la antivirus numai atuncia il poate sterge si bla bla bla =Si daca este virus ei bine .....Nai alta solutie decat sa til blochezi cu ceva progam . :D

Nu cred ca poate fi blocat cu vreun program-decat din server-pt. ca e un port deschis...Daca un virus nu poate fi ras de antivirusul pe care il ai-atunci tb. cautata si stearsa cheia de registrii acolo unde s-a instalat.Asta se face numai manual.E UNICA solutie-inainte de cea radicala-reinstalare WINDOWS.M-am gandit mult-si eu inclin sa cred ca nu e virus mai degraba cum zici tu-un prg. Spyware.Oricum pana sa se gaseasca solutia-recomand blocarea portului...La el raul a fost deja facut deocamdata SP-2 nu il poate ajuta. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca poate fi blocat cu vreun program-decat din server-pt. ca e un port deschis...Daca un virus nu poate fi ras de antivirusul pe care il ai-atunci tb. cautata si stearsa cheia de registrii acolo unde s-a instalat.Asta se face numai manual.E UNICA solutie-inainte de cea radicala-reinstalare WINDOWS.M-am gandit mult-si eu inclin sa cred ca nu e virus mai degraba cum zici tu-un prg. Spyware.Oricum pana sa se gaseasca solutia-recomand blocarea portului...La el raul a fost deja facut deocamdata SP-2 nu il poate ajuta. 8)

Da stiu la ce te referi dar ma refeream sa blocheze virusul sai blocheze funcitonarea lui de unde sa inregistrat el(Din registry data) - este un progam special Hackers tool kit 2005 are acolo o optiune sa blocheze ce aplicatii ti se par tie mai suspicioase (Totodata- Sunt de acord cu tine ca ar trb sa reinstaleze windousul) :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×