Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Efectul muzicii trance

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Scorpioane, aia pe care ai pus-o acum pe la muzici e trance, nu?

Eu aveam o idee mai naspa despre muzica trance, n-as putea spune de ce. :crazy:

Oricum, cel putin aia suna super fain. Ia sa-mi fac si io rost de niste din asta. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scorpioane, aia pe care ai pus-o acum pe la muzici e trance, nu?

Eu aveam o idee mai naspa despre muzica trance, n-as putea spune de ce. :crazy:

Oricum, cel putin aia suna super fain. Ia sa-mi fac si io rost de niste din asta. :crazy:

Este, dar nu face parte dintre cele care ma baga in depresie, ci e o piesa care imi da energie, plus ca e aproximativ dansabila. ATB are piese linistite in general, care imi dau o stare de calm, de leneveala. Darude are piese energice(Sandstorm, Music etc.) care nu prea sunt trance ci mai mult dance. Fields of love este o piesa calma, romantica, dar energica in varianta postata de mine, adica remixata de Darude.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se vede dupa avatar eu ascult rock :P , dar am si cateva melodii trance in telefon. Seara inainte sa ma culc, mai ascult cateva melodii si stau cu ochii inchisi pe perna. Odata ascultam Time Travellers - Bottle Beach (Original Mix) si am adormit, in capul meu inca ascultam melodia si ma simteam foarte linistit. Pana nu s-a schimbat melodia eu nu m-am trezit. E super ok sa asculti trance daca stii ce melodii sa alegi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E super ok sa asculti trance daca stii ce melodii sa alegi.

 

Nu trebuie sa sti ce melodie sa alegi, ci cauti pana gasesti ce iti place. De exemplu dintr-o suta de melodii trance, mie imi place una singura. Si pe aia o caut pana o gasesc. Insa acea melodie care imi place foarte mult, altora nu le spune nimic. Gusturile sunt foarte variate, la fel si melodiile genurilor de muzica, ca sa satisfaca pe toata lumea.

Editat de Big Lebowski
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei care au infiintat youtube, isi merita pe deplin banii, caci prin optiunea "related videos", foarte multa lume si-a imbogatit cultura muzicala (chiar si din greseala).

Si eu caut foarte mult pe youtube, pana a gasi producatori adevarati de trance. Constructia piesei si mai ales claritatea sunetului, influenteaza foarte mult perceptia ascultatorului asupra acestui stil.

Vi-l pot da drept exemplu pe Leon Bolier, care s-a adaptat foarte bine in noua era de instrumente digitale.

 

http://www.youtube.com/watch?v=qGnZpQ_ESp0

 

De asemenea, mai sunt Aly & Fila (care sunt egipteni; zic asta, deoarece foarte multi artisti axati exclusiv pe trance, sunt vestici si nordici), John O'Callaghan si multi altii, care pot incanta auzul oricui.

Editat de Dubasaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fire and Ice - Souvenir de Chine este un Jean Michel Jarre crizat pentru ca e un remix dupa acesta la care i s-a schimbat beat-ul si i s-a intensificat foarte mult schimbarea frecventelor sequencer-ului (sus-jos in secventa foarte rapida).

Am impresia ca oamenii legat de muzica, cel putin pe la noi pe plaiurile "mioritice"(ergo, ciobanesti), nu isi dau seama ce asculta si de ce, nici nu incearca sa afle. Au un fel de fobie de a cerceta anumite lucruri, la fel cum au fobia de psihiatru (da' ce io sunt nebun ? nu, gogugle, nu esti nebun, doar ca creierul tau produce substante aiurea si d-aia te simti ca dracu, du-te la psihiatru si ala iti da pastile ca sa functionezi normal... nuuu, ca numai nebunii se duc acolo - da, si numai nebunii prosti il ocolesc).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fire and Ice - Souvenir de Chine este un Jean Michel Jarre crizat pentru ca e un remix dupa acesta

da, mi-am dat seama recunoscand ulterior (dupa ce am postat) titlul piesei lui Jarre. Am ascultat versiunea Fire and Ice pe sarite, dar ii dau acum un click.

 

dar asculta si tu piesele din primul meu post si spune-mi ce parere ai. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca am simtit cele mentionate de tine, si nu doar in cazul trance-ului. Dar in special in cazul muzicii electronice. Genurile mele favorite de trance sunt psychedelic trance si dark trance, ma fac sa ma simt 100% "in priza", energizata (cam asta caut eu in muzica de obicei). Sunt genul de persoana care da mare atentie atat versurilor(daca exista) cat si liniei melodice, "efectelor".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×