Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Pomii dintre blocuri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

[Nu stiu exact unde s-ar incadra acest subiect. In caz ca nu e aici locul, il puteti muta]

 

Sunt si eu curios care este logica taierii copacilor dintre blocuri. Ca in afara sa urateasca locul in care traim, nu vad un alt motiv. Cei de la primarie au motive serioase ? Sau doar urmeaza un instinct de turma, pe care nici ei saracii nu il inteleg ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe timpul iernii cladirile se comporta ca niste bureti,absorb umiditatea.

daca copacul plantat este la mai putin de 10 metri de cladire,pe timp de vara el impiedica uscarea peretilor.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe timpul iernii cladirile se comporta ca niste bureti,absorb umiditatea.

daca copacul plantat este la mai putin de 10 metri de cladire,pe timp de vara el impiedica uscarea peretilor.

Hai mai... Doar nu intra umezeala si nu mai iese in vecii vecilor. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[Nu stiu exact unde s-ar incadra acest subiect. In caz ca nu e aici locul, il puteti muta]

 

Sunt si eu curios care este logica taierii copacilor dintre blocuri. Ca in afara sa urateasca locul in care traim, nu vad un alt motiv. Cei de la primarie au motive serioase ? Sau doar urmeaza un instinct de turma, pe care nici ei saracii nu il inteleg ?

La mine la bloc au cerut locatarii treaba asta, pentru ca le-au fost avariate masinile in timpul unor furtuni.

Fin'ca s-a declansat o extorsiune a unui degajament..al...unei constructii de..intr-o apa si dupa care, puteti uita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici negrii nu plac copacii

ca sa vezi coincidenta :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un subiect de actualitate. Din intimplare stiu raspunsul la intrebarea asta.

Sint 2 entitati care urasc copacii. Proprietarii de masini si primariile.

Primii, soferii, din cauza ca le cad craci si murdarii pe masini.

A doua, fiindca pot fi pusi sa plateasca eventuale daune, la masini, case sau chiar oameni.

Copacii cei mai slabi sint plopii, de departe si apoi teii. Ceilalti copaci sint mult mai rezistenti.

Mai exista un interes, fiindca se cistiga bani din taiatul copacilor. Banii nostrii, ai comunitatilor. Cit o mai fi organizarea asta.

Copacii o data taiati e clar ca nu mai planteaza nimeni, altii inalti.

Am vazut tufe f mici, linga masini, ce nu mai sint lasate sa creasca peste 1 m, ptr protectia masinilor./

Dar am vazut un teren viran de vreo 5000 m2, cu 3/4 din copaci taiati complet, si cu vreo 2-3 masini, in loc de vreo 20-30 cite existau, cind au inceput taierile. Deci ravagii aiurea. Si-au gasit alte locuri de parcare, fiindca acolo e noroi, si probabil multe masini au disparut.

In dreptul ferestrei mele era un plop peste etajul 10, pe care taietorii ma puneau sa semnez ca il vreau intreg. In cazul in care cade pe vreo masina, sa platesc eu. Bineinteles ca nu am semnat, si a fost tait 2/3 din el. Deci o dorinta de disparitie a copacilor.

 

pe timpul iernii cladirile se comporta ca niste bureti,absorb umiditatea.

daca copacul plantat este la mai putin de 10 metri de cladire,pe timp de vara el impiedica uscarea peretilor.

Fals ce spui tu. Iti spun sigur ca si iarna, in cam maxim 48 de ore se usuca peretii la exterior, la cea mai uda atmosfera, cind se opreste ploaia sau lapovita.

In realitate e o fobie, fata de copaci, a unor oameni. Se gasesc motive diverse ptr a ....distruge.

Pe acelasi motiv, si oamenii au fost tratati asa. Se stie cind.

 

Copacii, inseamna sanatate. Uita-te la padureni, si in general cei ce stau cu verdeara la nas, ce rumeni sint si sanatosi.

Nu e vorba numai de oxigen. Copacii curata aerul de impuritati, retinind praful in special, pe frunze.

Atrag ploaia,care si aduce ioni negativi, de calmare ptr noi.

Atmosfera cu copaci, este calmanta.

Nici o vegetatie la sol, nu poate inlocui un ditamai copacul, ce se intinde pe zeci de m pe verticala.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×