Sari la conținut
Forum Roportal
canon

dragostea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toate povestile de dragoste sunt frumoase :angry: ..

Eu o sa-ti zic punctul meu de vedere... ce m-a facut sa insel cu gandul...si daca nu ne trezeam probabil ca se intamplau lucruri mult mai grave.

Femeile sunt mai sensibile, simt nevoie de dragoste, afectiune, sunt loiale cand li se dau atentie. cauta un barbat puternic care sa le ocroteasca.

 

Ca in mai toate relatiile apar evenimente, intamplari care fac sa te indoiesti de sentimente, devenim brusc gelosi... altii au grija sa-si bage codita...

 

In cazul meu mama soacra nu m-a prea dorit, a tot incercat sa bage strambute, incerca sa-l indeparteze de mine, el si eu munceam f mult..ne vedeam doar seara acasa, f tarziu..cand eram deja f obositi..am tratat in acel moment cu indiferenta starile prin care treceam...efectiv nu ne dadeam seama ca e ceva in neregula, ziceam noi ca ne cunoastem de prea multi ani sa ne gandim la cai verzi pe pereti.

 

Gaura s-a indacit, eram straini..eu ajunsesem sa nu mai gatesc acasa, pentru ca stiam ca oricum n-are cine sa imi mai manance mancarea, incercam din ce in ce sa ma distantez...practic fugeam, ma gandeam f departe..cine m-a pus sa ma marit de tanara, in loc sa stau si eu pe banii parintilor sa fac o scoala la zi..uite cum imi pierd eu timpul aiurea...minte de copchil razgaiat.

 

Intr-o zi..i-am zis ca asa nu se mai poate...(satula deja sa ii tot zic ca nu imi place programul lui...)..a fost si el (!!!) de acord sa stam despartiti o perioada.

 

S-a mutat la maica-sa,eu ma simteam tare rau singura (cei dragi mie sunt plecati din tara )..stateam pana dimineata pe net...pana cand am dat peste unul. Ma zapacise..nu pot descrie exact ce sentimente aveam fata de el..ideea e ca deja aveam de gand sa ne intalnim :angry: .

 

Intre timp al meu sot se simtea la fel de aiurea ca si mine..nu vroia sa ma piarda..si-a recunoscut greseala...eu, deasemenea si am hotarat impreuna sa facem ceva...si am facut. Am mers la un preot i-am povestit cum isi baga cel negru coada..ne-a facut o dezlegare (nu stiu cat de mult a ajutat...dar sufleteste ne-am gasit amandoi linistea), ne-am luat un scurt concediu si am plecat la plimbare...acum ne e foarte bine..chiar radem cand ne aducem aminte cum oamenii divorteaza din porcarii.

 

Sfatul meu este sa nu lasi lucrurile sa treaca pe langa tine si incearca sa iti repari greselile..daca te stii vinovat de vreuna. Noi, femeile, simtim imediat cand ceva e in neregula, deschidem gurita si daca nu ne facem auzite cautam afectiune prin alte parti !!!! E grav !!!

 

Pune mana si fa ceva..daca e si ea vinovata..fa-o sa-si recunoasca greselile...luptati pt voi doi...unde baza e formata pe dragoste...ea va dura mult..pe vesnicie :angry:

 

eu am crezut mereu ca gelozia excesiva nu aduce nimic bun. Daca vrei un sfat.... incercati sa o luati de la capat. Sa va recapatati increderea unul in celalalt. Surprize, iesiri....

Fiecare greseste. Tu ai constientizat asta. Poate o va face si ea. Ajutati'va reciproc!!!

Ca la inceput nu va fi niciodata..dar pot face sa fie mai frumos :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...Daca s-au intalnit ai mei?

Este mult spus ai mei. Poate a mea si celalalt. Desi am incercat sa-l cunosc din spusele ei, din poze, din nerabdarea lui de a-i da telefoane sau mesaje la sfarsit de saptamana sau noaptea, sa stiu ce lucreaza, ce-il intereseaza, cat mai multe despre acea persoana (stiu pana si numarul lui de telefon dar nu l-am contactat niciodata).

Sotia mea -la vremea cand faceam marturisiri- a spus ca el a venit doua zile in tara si s-au intalnit. Eu nu i-am vazut. Mi-a mai povestit si ceva detalii de la intalnire iar apoi la o saptamana si jumatate a retractat o parte din ele zicand ca a vrut sa vada cum reactionez.

Ce sa zic, si eu am mintit in cadrul relatiei noastre si dupa aceea i-am marturisit tot asa cum a fost, inclusiv motivele mele si tot ceea ce simteam atunci. Cateodata ma intreb cand am gresit : cand mintit, sau cand am recunoscut asta?

Ea nu poate sa-mi spuna mie tot. Nu mai vrea sa vorbim de acest subiect si imi spune ca vine tarziu acasa de frica sa nu o intreb in continuare. Nu o mai intreb. Nici macar nu-i mai cer sa vina mai devreme acasa.

Oficial relatia cu persoana respectiva s-a terminat. Doar sa nu mai vorbim despre asta si sa-i las cat mai mult timp liber.

Azi de dimineata m-a anuntat ca are foarte mult de lucru in weekend. Poate ca asa este. Nu am decat sa astept si sa ma prefac nepasator. Ma gandeam sa-i propun totusi sa-si ia de lucru acasa, dar asta ar insemna ca-i ingradesc din nou libertatea.

Deocamdata astept sa revenim amandoi cu piciorele pe pamant. Eu sa ma trezesc din aceasta hipersensibilitate (pe care acum trebuie sa o ascund),din temerile mele si din dorinta de a o controla si de a interpreta fiecare gest al ei, iar ea sa isi revina din starea de "anestezie"(asa cum singura a denumit-o).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:crazy: inca o relatie care se duce pe apa sambetei datorita nepasarii...sorry..dar cum poti zice ca o lasi??? cum sa o lasi pe cea care o iubesti???

 

Du-te la ea...nu o mai lasa singura..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate am fost inteles gresit

Departe de mine gandul de a o lasa.

Eu imi doresc sa stau cu sotia mea cit mai mult timp dar asta duce la o "ingradire" a dorintelor celuilalt. Imi dau seama de asta.

Am spus ca nu am vorbit cu nimeni pana ieri cand am vazut ce patise Canon. Cu toate ca nu am putut sa-mi deschid inima nimanui si nu am putut beneficia de nici un sfat sau de o parere (o situatie inegala fata de cea a sotiei mele, care are/avea mai multi confidenti pe mess), am incercat sa ma documentez din carti, articole diferite informatii afisate pe aceasta tema.

Parerea generala este ca nu trebuie sa te arati gelos, nu trebuie sa ingradesti cumva spatiul celuilalt, trebuie doar sa arati ca il iubesti, ca poti face multe pentru persoana iubita si sa o lasi sa vina singura la tine.

Asta incerc sa fac, cu toate ca mi-e greu sa imi ascund sentimentele si frica de a o pierde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×