Sari la conținut
Forum Roportal
Nico`

Marirea maxilarului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o intrebare pentru cei care poarta aparat denntar fix.A fost nevoie sa puneti si un dispozitiv care mareste maxilarul?Parca se numeste disjunctor, asa am inteles din ce am cititsi vazut pe site-urile de specializare,ortodonta "a uitat" sa imi spuna cum se numeste.

Il am de luni si la o ora dupa ce mi l-a montat, am simtit o presiune asupra dintilor,nu pot sa mananc decat supe, iaurt.Imi este foarte greu sa inghit pana si apa.Iar de marti am observat ca a inceput sa ma doara si limba,si am observat ca acel aparat mi-a facut o rana de toata frumusetea.Am mers imediat la stomatologul meu sa vada si mi-a astupat sarmulitele care mi-au provocat rana,dar degeaba, am doare din ce in ce mai rau rana de pe limba.Luni am programare la ortodont iar.

Ati mai intalnit un asemenea caz?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare pentru cei care poarta aparat denntar fix.A fost nevoie sa puneti si un dispozitiv care mareste maxilarul?Parca se numeste disjunctor, asa am inteles din ce am cititsi vazut pe site-urile de specializare,ortodonta "a uitat" sa imi spuna cum se numeste.

Il am de luni si la o ora dupa ce mi l-a montat, am simtit o presiune asupra dintilor,nu pot sa mananc decat supe, iaurt.Imi este foarte greu sa inghit pana si apa.Iar de marti am observat ca a inceput sa ma doara si limba,si am observat ca acel aparat mi-a facut o rana de toata frumusetea.Am mers imediat la stomatologul meu sa vada si mi-a astupat sarmulitele care mi-au provocat rana,dar degeaba, am doare din ce in ce mai rau rana de pe limba.Luni am programare la ortodont iar.

Ati mai intalnit un asemenea caz?

 

Buna Nico,

 

Si eu am fost la ortodont si mi-a recomandat inainte de aparat fix, disjunctor.Am 25 de ani.Sincer, m-am speriat cand mi-a zis ca practic disjunctorul imi va fractura maxilarul si m-am gandit la cat de dureros e, dincolo ca nu as putea manca. Spune-mi, te rog, cat de dureros este si cat dureaza durerea. Ai luat ceva pt durere? Adresa mea de mail este EDIT.

 

Multumesc,

Anamaria

Editat de Cristinick
adresa mail stearsa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×