Sari la conținut
Forum Roportal
Cameliaaa

Am sau nu hepatita?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu mare nevoie de un sfat. In urma cu doua saptamani am fost la un control de rutina si mi-au iesit transaminazele marite. Medicul mi-a trimis analizele la un laborator unde mi-a iesit Antigenul HBS pozitiv. ZIlele care au tercut au fost o adevarata nebunie, am repetat analize peste analize iar pentru ca transaminazele au scazut considerabil, am cerut repetarea antigenului care de aceasta data a iesit negativ. De asemenea, Antigen HBe a iesit negativ, Anti Hbe negativ, Anticorpi HD negativ. AM anuntat la laborator ca cu o saptamana in urma mi-a iesit virusul pozitiv, motiv pentru care au mai testat printr-o alta metoda virusul si a spus ca este tot negativ. Nu mai stiu ce sa cred,..medicii nu vorbesc prea mult, mi-au cerut viremia care azi am aflat-o si este nedetectabila. Va rog spuneti-mi o parere...sa stiu ce sa cred. primul rezultat e gresit, al doilea? sau ce sa mai cred ? Va multumesc mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu mare nevoie de un sfat. In urma cu doua saptamani am fost la un control de rutina si mi-au iesit transaminazele marite. Medicul mi-a trimis analizele la un laborator unde mi-a iesit Antigenul HBS pozitiv. ZIlele care au tercut au fost o adevarata nebunie, am repetat analize peste analize iar pentru ca transaminazele au scazut considerabil, am cerut repetarea antigenului care de aceasta data a iesit negativ. De asemenea, Antigen HBe a iesit negativ, Anti Hbe negativ, Anticorpi HD negativ. AM anuntat la laborator ca cu o saptamana in urma mi-a iesit virusul pozitiv, motiv pentru care au mai testat printr-o alta metoda virusul si a spus ca este tot negativ. Nu mai stiu ce sa cred,..medicii nu vorbesc prea mult, mi-au cerut viremia care azi am aflat-o si este nedetectabila. Va rog spuneti-mi o parere...sa stiu ce sa cred. primul rezultat e gresit, al doilea? sau ce sa mai cred ? Va multumesc mult

 

Ag HBs negativ si viremie nedetectabila => nu ai hepatita B

De asemenea nu ai nici hepatita D

Nu am vazut sa te fi cautat si de hepatita C

 

In plus, ar trebui sa mai iei in calcul si analizele pentru hepatita autoimuna.

Ar trebui sa iti faci si un ecograf sa vezi care este starea ficatului. O steatoza avansata, de asemenea da transaminaze mari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ag HBs negativ si viremie nedetectabila => nu ai hepatita B

De asemenea nu ai nici hepatita D

Nu am vazut sa te fi cautat si de hepatita C

 

In plus, ar trebui sa mai iei in calcul si analizele pentru hepatita autoimuna.

Ar trebui sa iti faci si un ecograf sa vezi care este starea ficatului. O steatoza avansata, de asemenea da transaminaze mari.

 

 

 

Revin cu analize aflate azi, Anti Hbs 5025 Ul.L (am inteles ca asta inseamna pozitiv) si Anti Hbc pozitiv. ce inseamna asta? m-am vindecat de hepatita?:( se mai poate transmite? nu mai stiu ce sa cred..va rog ajutati-ma/ multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca esti bine: te-ai vindecat spontan (probabil dupa un episod de hepatita B acuta) si ai dobandit imunitate impotriva virusului hepatitic B cu tulpina salbatica.

Nu esti infectios, nu mai poti contacta VHB decat in rare cazuri daca intri in contact cu un virus mutant. Deci, linisteste-te!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×