Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Conflictul care se apropie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ultima generatie

.............................

 

 

mesajul n-are nici o legatura cu discutia, nu argumenteaza nimic si, mai mult, este copiat in totalitate de la alt subiect, cel cu venirea lui Isus.

ma intreb, textul original de catre cine a fost scris?

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca de fiecare data cand se intampla cate ceva in lume, ar trebui de fapt sa vina sfarsitul lumii, atunci saracul Isus ar face febra musculara...se bat, sunt pacatosi, ok....baieeeti ! coborati Noul Ierusalim !...aaa, inca nu, stati asa ca asta n-a fost sfarsitul lumii ci primul razboi mondial...baieeeeti! mai asteptati cu Noul Ierusalim... :jester:

 

fiecare generatie este singura cu mot, asta e problema.

 

Nu de fiecare data cand se intampla ceva in lume vine Sfarsitul! Sfarsitul vine atunci cand ne atentioneaza Biblia. Imoralitatea nu a atins niciodat cote atat de alarmate.Nu stiu sa se mai fi dat certificate de casatorie homosexualilor in decursul istoriei, nu stiu sa fi fost o generatie tanara atat de razvratita ca in zilele noastre,nu stiu ca avorturile sa fi atins o cota larmanta ca si in zilele noastre si ar mai fi multe altele......,insa pe tine te lasa rece! Cu parere de rau o spun!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ultima generatie
cum sa nu!!!!!!!!

si Paul a avut intr-o vreme ideea asta, apoi a inceput sa predice activarea vieti crestine, impotriva delasarii unora pentru ca ar veni curand Isus...

 

 

Imoralitatea nu a atins niciodat cote atat de alarmate.
ba da, doar ca nu stii tu - nu ai trait tu momentul respectiv

 

Nu stiu sa se mai fi dat certificate de casatorie homosexualilor in decursul istoriei, nu stiu sa fi fost o generatie tanara atat de razvratita ca in zilele noastre,nu stiu ca avorturile sa fi atins o cota larmanta ca si in zilele noastre si ar mai fi multe altele...
vezi antichitatea greco-romana: relatiile intre persoane de acelasi sex, indiferent de numar, erau ceva normal, razvratirea tinerilor a fost resimtita la fel de "batranii" fieacrei vremi, avortul se practica la fel, in plus fiind multe altele (mai bine sa nu le stii!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ultima generatie

 

Se pare ca din ce in ce mai multi credinciosi crestini incep sa inteleaga care este ultima intentie din planul lui Dumnezeu in disputa Sa cu Satana. Multi insa asteapta venirea Domnului Isus fara sa stie inca, care sint intentiile si asteptarile lui Dumnezeu de la ei. In general noi stim foarte bine ce vrem. Insa ce vrea Dumnezeu cu adevarat ne intrebam mai rar.

Fiecare generatie de crestini s-a intrebat care e planul ala. E in natura voastra. Si fiecare generatie a crezut ca e ultima implicata... si totusi sinteti inca pe aici.

Iudeii se asteptau ca prin venirea lui Mesia sa preia conducerea intregului Pamint. Multi dintre noi se gindesc cum va fi sa sezi, si sa imparti cu Domnul Isus tronul de guvernare al intregului Univers (Apoc. 3,21). Chiar daca asteptarile noastre corespund intrutotul adevarului, nu trebuie sa uitam ca indeplinirea lor este strins legata de indeplinirea asteptarilor si intentiilor lui Dumnezeu. Lipsa de intelegere pina la capat a planului lui Dumnezeu si neimplinirea lui, poate sa se incheie si pentru noi cu o mare dezamagire.

Nu veti intelege niciodata planul pe care i-l atribuiti zeului vostru.

In orbirea noastra egoista credem ca noi sintem in centrul atentiei si totul se invirte in jurul nostru. Salvarea noastra, indreptatirea noastra, mintuirea noastra,... aceasta ar fi esentialul in planul lui Dumnezeu. Si uitam ca toate acestea nu sint decit o parte din planul mai vast de indreptatire a Sa proprie.

"Pe Cel ce n-a cunoscut nici un pacat, El L-a facut pacat pentru noi, ca noi sa fim neprihanirea lui Dumnezeu in El." 2Cor. 5,21

 

Onoarea sa, numele sau, au fost afectate prin acuzatiile aduse de un inger rebel, numit mai tirziu Satana. Afirmatiile sale au cutremurat curtile ceresti: Dumnezeu nu ar fi decit un despot insetat de putere, iar Legea nu ar sluji decit la manipularea si exploatarea supusilor Sai.

Pai chiar asta a facut atunci, la inceputuri, cind a locuit in chivot printre oameni. Iar de atunci oamenii n-au facut decit sa repete la nesfirsit aceleasi gesturi, dar in forme diferite.

Cu aceasta acuzatie perfida incepe procesul de reabilitare sau indreptatire a lui Dumnezeu. El si-a propus sa demonstreze, pe de o parte care este adevarata natura a caracterului Sau si pe de alta parte sa justifice Legea celor 10 porunci, ca principiu fundamental de guvernare al Universului. Aducerea de dovezi avea sa fie de durata si dificila, insa avea sa dea raspuns tuturor intrebarilor care se ridicasera.

 

Isus, ca reprezentant al Divinitatii a descoperit si pus in lumina caracterul lui Dumnezeu, plin de iubire si spirit de sacrificiu, respectind si implinind Legea in mod desavirsit, pina la moarte.

 

Aceasta dovada insa se pare ca nu este suficienta. Legea a putut fi tinuta si implinita de Isus, pentru ca El a fost un pic om, dar mai mult a fost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mesajul n-are nici o legatura cu discutia, nu argumenteaza nimic si, mai mult, este copiat in totalitate de la alt subiect, cel cu venirea lui Isus.

ma intreb, textul original de catre cine a fost scris?

Textul imi apartine.

Cred ca mesajul este foarte important si are legatura cu evenimentele finale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vezi antichitatea greco-romana: relatiile intre persoane de acelasi sex, indiferent de numar, erau ceva normal, razvratirea tinerilor a fost resimtita la fel de "batranii" fieacrei vremi, avortul se practica la fel, in plus fiind multe altele (mai bine sa nu le stii!)

Relatiile intre persoane de acelasi sex intalnim si in Sodoma si Gomora.Problema era legiferarea casatoriei intre persoane de acelasi sex.Asa ceva nu am mai auzit niciodata, in decursul istoriei!

Oare intentionat ocolim aceste adevaruri care se intampla in zilele noastre?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[rvsro], unde scrie in Biblie de America si papalitate? (e o intrebare adresata numai lui!)

8)

iar ne simtim speciali...iar ni se intampla numai noua tot felul de chestii...iar ne visam buricul pamantului...

 

 

Scrie, in Apocalipsa, cauta cu post si rugaciune si Domnul iti va descoperi.

 

Ce crezi ca America o sa te protejeze?Vaticanul nici atat, fiecare isi apara interesele.

 

Suntem ultima generatie de pe acest pamant, categoric, ai sa vezi cu ochii tai ce a sa fie, deocamdata ai rabdare si nu lua decizii pripite.

 

Sfarsitul nu va fi atomic si nici pamantul nu va sari in aer, ci conflictul va fi religios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scrie, in Apocalipsa, cauta cu post si rugaciune si Domnul iti va descoperi.

 

Ce crezi ca America o sa te protejeze?Vaticanul nici atat, fiecare isi apara interesele.

 

Suntem ultima generatie de pe acest pamant, categoric, ai sa vezi cu ochii tai ce a sa fie, deocamdata ai rabdare si nu lua decizii pripite.

 

Sfarsitul nu va fi atomic si nici pamantul nu va sari in aer, ci conflictul va fi religios.

 

In Biblie nu scrie direct de America sau papalitate!

Faptul ca sunt crestini, care cred ca anumite simboluri si semne din Apocalipsa ,reprezinta America sau papalitate ,sunt doar interpretari si speculatii ale oamenilor! Nu poti spune 100% ,ca asa este!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Relatiile intre persoane de acelasi sex intalnim si in Sodoma si Gomora.Problema era legiferarea casatoriei intre persoane de acelasi sex.Asa ceva nu am mai auzit niciodata, in decursul istoriei!

Oare intentionat ocolim aceste adevaruri care se intampla in zilele noastre?

Nu ai de unde sa stii ce s-a auzit sau nu de-a lungul istorie. Iar homosexualii sint doar oameni normali cu o deviatie sexuala de la normalitate. Dar nu ei sint subiectul discutiei.

 

Scrie, in Apocalipsa, cauta cu post si rugaciune si Domnul iti va descoperi.

 

Ce crezi ca America o sa te protejeze?Vaticanul nici atat, fiecare isi apara interesele.

 

Suntem ultima generatie de pe acest pamant, categoric, ai sa vezi cu ochii tai ce a sa fie, deocamdata ai rabdare si nu lua decizii pripite.

 

Sfarsitul nu va fi atomic si nici pamantul nu va sari in aer, ci conflictul va fi religios.

Spune-mi, ai copii? Daca da, atunci nu esti ultima generatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×