Sari la conținut
Forum Roportal
predator

LASER

Postări Recomandate

Sal'! Explicati-mi si mie cum un laser poate taia diferite materiale; eu stiu ca laserul este amplificarea luminii cu radiatiile, dar ce mai are in componenta un laser care poate taia sau gauri diverse materiale!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sal'! Explicati-mi si mie cum un laser poate taia diferite materiale; eu stiu ca laserul este amplificarea luminii cu radiatiile, dar ce mai are in componenta un laser care poate taia sau gauri diverse materiale!

 

O raza laser e compusa exclusiv din lumina; intensitatea razei e atit de mare incit poate topi metalul. Cu o lupa poti concentra lumina soarelui suficient de mult incit sa aprinzi o hirtie; un laser poate fi mult mai intens de atit, suficient de intens incit metalul care-l absoarbe sa se topeasca sau sa se evapore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrea sa spuna e ca toate moleculele de lumina se bat cu moleculele de fier (Light WAR)adica atomii de la lumina sunt mai multi ca atomii de la fier si mai ales ca le (Focus) intr-un singur loc si se inlocuesc si fac o reactie in lant ceea ce produce in final la evaporare-- :yes: :D :) :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×