Sari la conținut
Forum Roportal
GeoFiloRo

Aforisme & proverbe filosofice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ON : Orice clasificare fragmenteaza cunoasterea. - Eu.

Bravo. Imaginea mentala a realitatii trebuie sa fie un TOT nefragmentat. Apoi din imaginea mentala INTEGRALA trebuiesc extrase fragmente si asociate termenilor uzuali.

 

Unirea conceptelor opuse pe cat posibil in conceptele superioare din care au fost creati/despartiti opusii, creeaza imaginea de ansamblu. Totodata, folosind conceptele care unesc opusii, trebuie cautata intelegerea realitatii spre esenta ei, adica spre legile si aspectele cele mai elementare ale realitatii, ceea ce include si propria realitate mentala. Trebuiesc observate interactiunile dintre elementele esentiale ale realitatii. - totul bineinteles impingand gandul sa lucreze cu conceptele superioare si cat mai esentiale (caramizile cele mai de baza ale realitatii) care unesc opusii.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice clasificare fragmenteaza cunoasterea.

 

Orice clasificare în dezordine fragmenteaza o cunoastere necunoscuta (înca).

 

Încearca sa clasifici la întîmplare componentele unui automobil fara sa cunosti ordinea în procesul de montare ! :think:

 

car-parts-wholesale.jpg

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista cunoastere si lipsa de cunoastere. Cunoastere necunoscuta e total absurd. A spune ca eu posed acum cunoastere pe care nu o aveam la nastere nu e totuna cu a spune ca am transformat cunoasterea necunoscuta in cunoastere cunoscuta :roll: Pur si simplu am acumulat cunoastere. Atat.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista cunoastere si lipsa de cunoastere.

 

 

Da, necunoastere necunoscuta. De exemplu , cand sunt proasta si nu stiu . :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunoastere necunoscuta e total absurd.

 

Cunoastere necunoscuta (înca), nu e absurd.

 

Exemplu:

Recunoasterea presupune ca tu cunosti ceea ce recunosti. Asa cum necunoscuta contine o cunoscuta, inconstiinta o constiinta, infinitul _ finitul, renasterea _ nasterea, etc. Recunosti structura acestor cuvinte, dar e pentru prima data ca le acorzi o atentie mai constienta.

 

Asa se face ca Alexandrra et Aseneth au avut o intuitie mai intuitiva/atentiva cu privire la perceptia absurdului propusa de tine. :good:

 

Va invit sa veniti si cu alte Aforisme sau proverbe pentru a le clarifica împreuna !

Editat de GeoFiloRo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai prea multe lucruri de facut ia asupra-ti inca o sarcina si iti reuseste si restul.(Noica)

 

Ceea ce nu facem repede, nu facem.

 

Mi se pare că unul dintre cele mai mari onoruri pe care şi le poate aduce cineva sie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×