Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Anomalii medicale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am deschis acest topic pt. a expune cateva anomalii de diagnostic cu care m/am confruntat in viata.

Probabil ca nu numai mie mi s/au intamplat asemenea fenomene.

 

Am fost diagnosticat cu ulcer duodenal in urma unei analize radiologice cu bariu. Am repetat analizele, o data de doua, de multe ori in decursul anilor, mereu mi s/a spus ca am ulcer sau ca nu e deschis dar se vad cicatricele ulceratiilor mai vechi.

La un moment dat tehnica evoluand, am fost supus unei investigatii endoscopice, spre surprinderea mea, medicul (profesor), m/a spus nu numai ca nu am ulcer, dar nu am avut niciodata.

 

Candva /am lovit f. tare in zona toracica si de atunci simteam-"auzeam" ca un rontait in zona coastelor catre stomac

Am facut radiografie si mi s/a spus ca nu am nimic. Am repetat radiografia, tot nimic.

Daca am vazut asta am renuntat si am rabdat.

Dupa cativa ani, la o radiografie datorata altor motive, am fost intrebat daca stiu ca am avut o coasta rupta.

Eu stiam, ei insa deabia atunci au vazut, dupa ce s/a sudat.

 

O alta aomalie mi s/a intamplat cu 2 probleme inghinale, m/a durea in doua locuri diferite dar f. apropiate.

Nimeni nu m/a luat in seama, mai ales medicii, ba eram subtil sau chiar pe fata ridiculizat.

Atunci mi/am zis ca e cazul sa clarific. Am mers la o clinica privata, dotata cu un ecograf de suprafata (un ecograf care avea posibilitatea de a investiga straturile mai putin profunde).

Uimitor, in 5 secunde, medicul mi/a indicat exact cele 2 locuri dureroase si a spus ca am o hernie inghinala care nu e inca in faza de a fi operata, si, o epididimita.

 

Alta problema a fost prostata cu anumite manifestari specifice. De multe ori si multi ani am mers pe la doctorii, care, au minimizat problema, au ignorato, nu au observato, desi eu le spuneam despre anormalitatea anumitor fenomene.

Cand in sfarsit a iesit ceva demn pt. ei de luat in seama, s/a pus problema daca e benigna sau maligna si nici un medicament nefiidu/mi de ajutor, am primit singura otiune ramasa, interventia chirurgicala (pe care nici azi nu am ajuns sa o accept :stars: ).

 

Cred ca au mai fost dar nu imi aduc acum aminte.

Editat de Numenume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi/am mai adus aminte una.

Aveam pietre la fiere.

Singura optiune era operatia.

Am zis sa incerc si naturist.

Am baut ceaiuri, am facut si cura de suc de mere si de lamaie, inclusiv ulei de masline.

In aceasta perioada am tot facut ecografii.

Prima ecografie a indicat o piatra de 3,4 cm.

A doua a indicat a fi de 2,5 cm.

a treia de 2 cm.

Gandeam eu, mai sa stii ca naturistele au efect.

Intr/o noapte am avut o criza, m/a luat salvarea.

La ecografia facuta, mi s/a spus ca piatra are 3,3 cm.

:stars:

E vreme de atunci, mi/a fost extirpat colicistul demult.

Editat de Numenume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am patit o singura faza..... focus.gif

 

la nastere moasa i-a rupt clavicula bebelusului meu. a stat 6 saptamani cu manutza imobilizata dar s-a refacut, nici o problema.

apoi am inteles ca e un accident frecvent in clinica unde am nascut eu si i se intampla mai mereu moasei cu care eu am nascut.

ca era si comic cand ma intalneam apoi cu unele mame: "ai nascut la Stanca? si ati avut clavicula rupta, nu? " tease.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am doua spline :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si sunt functionale ambele?

Cred ca da. A doua e micuta, un pic mai mare decat o moneda de 50 de bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si inca una.

 

Aveam 4 dinti pe care i/am tot plombat, mi s/a recomandat imbracarea lor, ceea ce am si facut.

La putin timp dupa ce a fost executata lucrarea, unul din dintii a inceput sa ma doara.

Dupa o perioada (deoarece durerile au devenit tot mai frecvente si mai intense), am mers din nou la un stomatolog, care, mi/a taiat lucrarea, a scos nervul, a obturat canalul si mi/a facut alta lucrare pe cei 4 dinti.

Nu am apucat bine sa zic, am scapat, si iata ca a inceput sa ma doara al doilea dinte din lucrare.

Dupa un timp am mers din nou la dentist si procedura a fost aceeasi, taiat lucrare, scos nerv, obturat, lucrare noua (bani si rabdare sa ai).

Am scapat?

Da de unde, s/a repetat identic cu al treilea dinte.

Ei bine da, al patrulea idem, acesta insa a fost cireasa, deoarece atunci cand am mers la alt stomatolog desigur 9si am facut asta cand lucrarea s/a spart), dupa radiografie, a zis ca dintele nu are nerv si e tratat.

Bine dar m/a durut!

Nu, dintele are nervul scos si canalul obturat, a zis ea. :wacko:

Mi/a executat o noua lucrare.

Sarind peste alte aventuri, ajung la cireasa.

Intrucat ultima lucrare de pe cei 4 dinti, nu ramanea fixa mai mult de trei luni, am hotarat sa o refac.

Stomatologul la care am mers era unul la care am fost de mai multe ori, ma cunostea.

Ca niciodata, ma intrebat daca cei 4 dinti au nervul scos, si eu am spus da, bazandu/ma pe faptul ca trei dinti au fost tratati, iar despre al patrulea "stomatoloaga", a zis ca e si el tratat (ma gandeam ca de/a lungul anilor uitasem eu ca a fost tratat), veneau sarbatorile si poate de aceea medicul stomatolog a luat de bun ce i/am spus si nu ma trimis la radiografie.

:( Dintele parca asta a asteptat, nici nu au trecut sarbatorile bine ca m/au apucat dureri cumplite.

LA dentist:

-Nu a/ti spus dvs. ca are nervul scos?

-Eu asa stiam :unknw: (mi se confirma ca undeva pe traseu, iar era vorba de o anomalie).

Ce a urmat nu mai conteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×