Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Sfantul Spiridon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Minunile sfantului Spiridon in zilele noastre

http://www.razbointrucuvant.ro/anunturi/2009/01/12/apel-catre-toti-care-il-iubesc-pe-sf-spiridon/

Dragii mei eu sunt un tanar de 24 ani ,cele ce vi le voi scrie nu fac parte din sfera senzationalului dar fac parte din lucrarile discrete dar pline de noblete ale lucrarilor lui Dumnezeu prin Sfintii Sai.In urma cu 6 ani parintii mei au fost invitati sa mearga pe munte era Duminica si m am opus era chiar pomenirea Sfantului ierarh Spiridon.Inainte de a merge la sfanta Liturghie singur am facut si acatistul Sfantului si l am rugat sa i ierte pe ai mei si sa se roage sa ajunga cu bine acasa.

Cand am venit de la biserica ai mei erau veniti iar tata era tacut “se vedea ca era speriat de ceva”si am intrebat ce s a intamplat.Ei mi au spus ca mergand inspre locul de unde trebuia sa urce, era o “Troita langa care statea un mos intro “FUSTA LUNGA” in genunchi si se ruga fierbinte .Pe moment nu l au luat in seama si au urcat la un moment dat urcati fiind pe munte tatalui meu i s a facut rau si a cazut cativa metri buni in jos .Atunci ei si au adus aminte si au constientizat ca nu era bine sa fie acolo Duminica in timpul Sfintei liturghi.Mamei mele ii curgeau lacrimile si mi spunea ca Batranul acela avea ceva special nu l vazuze niceodata dar il simtea ca si cum l ar fi cunoscut de o viata.Apoi cand a vazut icoana Sfantului mama a exclamat “Sfantul Spiridon a fost!Iar faptul ca tata a scapat nevatamat doar cu cateva zgarieturi noi cei din familie o consideram fara indoiala a fi o minune a sfantului Ierarh Spiridon

 

Doamne ajuta! Probabil toti cei care au terminat facultatea stiu cat e de greu sa gasesti un loc de munca. Probabil toti oamenii au trecut prin acea criza existentiala determinata de faptul ca nu isi gasesc un loc al lor, ca se simt inutili, ca se trezesc numai pentru a astepta sa se faca din nou seara si a se aseza din nou in acelasi pat..Ca sa fiu mai exact va marturisesc ca am cautat un an incheiat un loc de munca..si nu am gasit! Un parinte(ieromonah) m-a sfatuit sa citesc acatistul Sf. Spiridon 40 de zile si dupa aia se va rezolva. Nu am gasit nicaieri la Sfintii Parinti acest gen de “reteta” si nu ader la aceste solutii cu citirea unui anumit acatist 40 de zile, a aprinde lumanari la 7 biserici, a lua aghiasma de la 3 manastiri etc

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minunile sfantului Spiridon in zilele noastre

http://www.razbointrucuvant.ro/anunturi/2009/01/12/apel-catre-toti-care-il-iubesc-pe-sf-spiridon/

Dragii mei eu sunt un tanar de 24 ani ,cele ce vi le voi scrie nu fac parte din sfera senzationalului dar fac parte din lucrarile discrete dar pline de noblete ale lucrarilor lui Dumnezeu prin Sfintii Sai.

Al carui Dumnezeu?

Intrebare legitima tinand cont de faptul ca Yahwe cel al religiei mozaice ...adica Dumnezeul fara copil ... nu si-a dat demisia din Sinagoga si nici nu a anuntat ca a tradat religia Sa *aia mozaica) si a trecut la biserica crestinilor ca aici i se permite sa umble la femei!

 

In urma cu 6 ani parintii mei au fost invitati sa mearga pe munte era Duminica .....

 

Pot sa confirm ca aceasta poveste este TOTAL adevarata ...pentru ca mi-a povestit-o si pisica nevesti-mi ... motiv ptr care am sarit sa inchid fereastra ca nu cumva sa o auda aceasta poveste si cateaua mea ...ca auzind o asemenea grozavie ...exista riscul sa fi turbat pe loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai e acelasi Dumnezeu asa cum apare in vechiul testament. IIsus e cuvantul lui Dumnezeu, Geneza 15:1.

 

Uite am o veste pentru tine.

Vechiul iudaism nu mai exista. Nema.

 

Vechioul iudaism avea doar Vechiul Testament.

Noul Iudaism are in fata Vechiului Testament Talmudul si Ka..la.

Cand pui lupa Talmud si lupa Ka..la , atunci nu mai e acelasi lucru.

 

Cand iei cele doua lupe o sa vezi ce cred crestinii.

 

Poate e timpul sa citesti Cartea lui Adam si Eva data lui Moise, care spune ca Cuvantul lui Dumnezeu va veni in anul 5500 de la Creatie sa slaveze omul. Ce insemna salvare. Imortalitate si scara spre rai care exista in ortodoxie si care a fost visata de un Patriarch Iudaic.

 

Singurul om din Univers care a spus eu sunt Cuvantul lui Dumnezeu a fost IIsus. Da, si a venit in anul 5500 de la creatie si s-a nascut la Bethlehem dintr-o fecioara asa cum a zis Isaia si cum a profetit Daniel. Si cum scrie in cartea lui Adam si Eva data lui Moise: http://www.scribd.com/doc/2989024/Apocrifa-Cartea-Lui-Adam-Si-Eva

http://www.piney.com/ApocAdEve1.html

"Chapter III - Concerning the promise of the great five and a half days.

 

1 God said to Adam, "I have ordained on this earth days and years, and you and your descendants shall live and walk in them, until the days and years are fulfilled; when I shall send the Word that created you, and against which you have transgressed, the Word that made you come out of the garden, and that raised you when you were fallen.

 

2 Yes, the Word that will again save you when the five and a half days are fulfilled."

 

3 But when Adam heard these words from God, and of the great five and a half days, he did not understand the meaning of them.

 

4 For Adam was thinking there would be only five and a half days for him until the end of the world.

 

5 And Adam cried, and prayed to God to explain it to him.

 

6 Then God in his mercy for Adam who was made after His own image and likeness, explained to him, that these were 5,000 and 500 years; and how One would then come and save him and his descendants.

7 But before that, God had made this covenant with our father, Adam, in the same terms, before he came out of the garden, when he was by the tree where Eve took of the fruit and gave it to him to eat.

 

8 Because, when our father Adam came out of the garden, he passed by that tree, and saw how God had changed the appearance of it into another form, and how it shriveled.

 

9 And as Adam went to it he feared, trembled and fell down; but God in His mercy lifted him up, and then made this covenant with him.

 

10 And again, when Adam was by the gate of the garden, and saw the cherub with a sword of flashing fire in his hand, and the cherub grew angry and frowned at him, both Adam and Eve became afraid of him, and thought he meant to put them to death. So they fell on their faces, trembled with fear.

 

11 But he had pity on them, and showed them mercy; and turning from them went up to heaven, and prayed to the Lord, and said; --

 

12 "Lord, You sent me to watch at the gate of the garden, with a sword of fire.

 

13 But when Your servants, Adam and Eve, saw me, they fell on their faces, and were as dead. O my Lord, what shall we do to Your servants?"

 

14 Then God had pity on them, and showed them mercy, and sent His Angel to keep the garden.

 

15 And the Word of the Lord came to Adam and Eve, and raised them up.

 

16 And the Lord said to Adam, "I told you that at the end of the five and a half days, I will send my Word and save you.

 

17 Strengthen your heart, therefore, and stay in the Cave of Treasures, of which I have before spoken to you."

 

18 And when Adam heard this Word from God, he was comforted with that which God had told him. For He had told him how He would save him."

 

 

 

Citeste documentele iudaice de dinainte de crestinism si compara cu ce crede Noul iudaism cu cele 2 lupe. Mare diferenta si diferenta nu ii ajuta pe oameni. Le ascunde saracilor oameni scara spre rai.

 

Raspunde-mi acum ca e anul 7500 de la Creatie. Cine e Cuvantul care a venit in anul 5500 de la creatie? Ia vezi ce zice Geneza 15:1 cum cuvantul lui Dumnezeu a venit la Avraam care era fara copii si i-a promis copii cat numarul stelelor. Cand vezi cuvantul lui Dumnezeu in vechiul Testament, poti spune IIsus.

 

Ia sa vedem ce zic proorocii:

31. Iată vin zile, zice Domnul, când voi încheia cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda legământ nou.

32. Însă nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinţii lor în ziua când i-am luat de mână, ca să-i scot din pământul Egiptului. Acel legământ ei l-au călcat, deşi Eu am rămas în legătură cu ei, zice Domnul.

33. Dar iată legământul pe care-l voi încheia cu casa lui Israel, după zilele acela, zice Domnul: Voi pune legea Mea înăuntrul lor şi pe inimile lor voi scrie şi le voi fi Dumnezeu, iar ei Îmi vor fi popor.

34. Şi nu se vor mai învăţa unul pe altul şi frate pe frate, zicând: "Cunoaşteţi pe Domnul" că toţi de la sine Mă vor cunoaşte, de la mic până la mare, zice Domnul, pentru că Eu voi ierta fărădelegile lor şi păcatele lor nu le voi mai pomeni".

 

Da ce interesant. Un nou legamant. Pai noul iudaism nu are un nou legamant, crestinismul il are. asa ca sa stii unde e adevarul.

Da iar noul legamant are:

-intrarea in rai ,

neboteztii s-ar parea ca nu pot vedea raiul si se duc buluc in iad, asta o zic oficialii din religiile cu nebotezati, si o zic si cei ce vin moarte clinica

-viata vesnica

-iertarea pacatelor

-multe altele

 

DRUMUL NEBOTEZATILOR POATE FI CAM ASA:

S-ar putea sa zici, ce zice asta, mda hai sa vedem ce zice Wikipedia:

" This article or section contains non-IPA pronunciation information. It should be expanded with the International Phonetic Alphabet pronunciation. For assistance, see Wikipedia:Manual of Style (pronunciation).

 

Sheol (pronounced "Sheh-ol"), in Hebrew שְׁאוֹל (She'ol), is the "grave", or "pit" or "abyss".[1][2]

 

In Judaism She'ol[3] is the earliest conception of the afterlife in the Jewish Scriptures. It is a place of darkness to which all dead go regardless of the moral choices made in life "LEGEA CEA VECHE E NEMANTUITORE SI CUM ZICE CARTEA LUI ADAM SI EVA DAVID< ABARAHAM< DAVID AU FOST LA IAD CU IEREMIA CU TOT ca nu exista noul legamnant MANTUITOR. TREZIREEEEEAAAAA!!!!!!!!!!!"and where they are "removed from the light of God" (see the Book of Job). She'ol is a concept that predates the Christian and Muslim ideas of judgement after death and also predates, and is different from, Heaven and Hell. It is unclear whether Sheol was to be considered a real place or a way of describing the unknown status of a person's conscious being.

 

The word "hades" (= underworld) was substituted for "sheol" when the Hebrew scriptures were translated into Greek (see Septuagint) in ancient Alexandria around 200 BCE (see Hellenistic Judaism).

 

In the Hebrew Bible (Tanakh) Sheol is the common destination of both the righteous and the unrighteous flesh, as recounted in Ecclesiastes and Job. The New Testament (written in Greek) also uses "Hades" to refer to the abode of the dead

"

DRUMUL CRESTINILOR CAM ASA:

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci cam asta e harta religiilor:

 

1. ortodoxia

Merge doar pe Legea cea Noua. Are: intrare in rai, viata vesnica, ieratrea pacatelor.

2. protestantismul. A inceput cu Legea cea Noua si apoi din ratacire a ajuns intre Legea cea Noua si legea cea veche. E neclar pentru ei ca Legea cea Veche celebreaza sambata si legea cea Noua Duminica as ca unii s-au intors la LEGEA CEA VEECHE NEMANTUITOARE SI CELEBREAZA SAMBATA.

 

PROBLEME IN PROTESTANTISM:

RENUNTAREA LA MANCARAE PENTRU VIATA VESNICA

RENUNTAREA LA SPOVEDIRE CARE IARTA PACATELE.

 

Deci daca e vreo femeie care e protestanta, budista, hindusa, musulmana sau atee care a facut avort are o singuira sansa, sa vina in ortodoxie si sa-si ierte pacatele ca ortodoxia are spovedirea ce iarta pacatele.

 

CINE VREA VIATA VESNICA, NUMELE TAU E ORTODOX.

 

DE NEBOTEZATI NU MAI ZIC CA AU LEGE NEMANTUITOARE. SA CITEASCA NEBOTEZATII EVANGHELIA LUI NICODIM SA VADA CUM IISUS S-A DUS LA IAD SI L-A BOTEZAT PE DAVID, ADAM, ABRAHAM IEREMIA. UNII ZIC CA AR FI PROBLEME CU EVANGHELIA ASTA. http://www.scribd.com/doc/1387769/Evanghelii-apocrife-Evanghelia-lui-Nicodim-Amintiri-despre-Domnul-nostru-Iisus-Hristos-compuse-sub-Poniu-Pilat

 

BAI, PAI ZICE CARTEA LUI ADAM SI EVA CA SALVATORUL VINE LA ANUL 5500. PAI ATUNCI SALVATORUL NU VINE LA ANUL 3300, 2200, 1100 nu e nici Krisna, Mohamed, Moise, Vasilica, Luther, Calcin si altii.

 

O sa ziceti, bine mai Vasile, unde zice ca IIsus e Cuvantul lui Dumnezeu.

 

Uoite unde zice, in Evanghelie care se numeste Evanghelie ca insemna VESTEA CEA BUNA CA A VENIT SALVATORUL< CUVANTUL LUI DUMNEZEU SA NE DEA NEMURIREA IN ANUL 5500:

 

Ioan 1:

1. La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.

2. Acesta era întru început la Dumnezeu.

3. Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.

4. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor.

5. Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.

6. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.

7. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi să creadă prin el.

8. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină.

9. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.

10. În lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.

11. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.

12. Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,

13. Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut.

14. Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr.

 

 

Cuvantul lui Dumnezeu s-a facut trup.

Circumcizia: carnea, trupul apartine lui Dumnezeu

Botezul: Carnea si sufletul apartine lui Dumnezeu si DEVII COPIL AL LUI DUMNEZEU< ESTI CHEMAT SA ZICI LUI DUMNEZEU TATA< MORI CA URMAS AL LUI ADAM SI MORI SI PENTRU PEDEAPSA DE OPRIRE DIN RAI SI DEVII COPIL AL LUI DUMNEZEU CARE NU MAI ARE INTERDICTIE IN RAI SI NU MAI TREBUIE SA TE DUCI IN IAD, SHEOL, HADES SAU ALTELE.

IA VEZI CE ZICE IOAN 1:12-13

.... le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,

....ci de la Dumnezeu s-au născut.

 

Asa cum zicea Zaharia 12:10

10. Atunci voi vărsa peste casa lui David şi peste locuitorii Ierusalimului duh de milostivire şi de rugăciune, şi îşi vor aţinti privirile înspre Mine, pe Care ei L-au străpuns şi vor face plângere asupra Lui, cum se face pentru un fiu unul născut şi-L vor jeli ca pe cel întâi născut.

 

Cine poate varsa duh de milostivire: Dumnezeu cine altcineva

Pai cum se poate strapunge Dumnezeu? Pai simplu ca daca e duh si nu poate lua trup nu se poate strapunge asa ca Dumnezeu care vorbeste a luat trup si a fost strapuns. Dumnezeul crestinilor e Dumnezeul din Geneza 15:1 si din Zaharia 12:10 care a luat trup.

Si la sfarsit la Zaharia zice ca poporul lui Dumnezeu va veni la nemurire, la legea cea Noua intr-un final. Cand va lasa Dumnezeu duhul milostivirii peste Ierusalim si peste casa lui David.

 

DUmnezeul crestinilor este unul, dar e format din trei parti legate intr-un mod care noua ne e ascuns intre ele. Astfel avem Dumnezeu tatal, Cuvantul Lui Dumnezeu Geneza 15:1 si Duhul Sfant Geneza 1:2, Un Dumnezeui, trei persoane.

 

EU NU VERAU SA TE ENERVEZ, AM DOAR UN SEMN CARE ITI ARATA UNDE E SCARA SPRE RAI VISATA DE PATRIARH SI UNDE E VIATA VESNICA.

 

IISUS, SAU CUVANTUL LUI DUMNEZEU< TOT TIMPUL A FOST LEGAT DE DUMNEZEU TATAL< FIIND PARTE DINTR-UN SINGUR DUMNEZEU.

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EU NU VERAU SA TE ENERVEZ, AM DOAR UN SEMN CARE ITI ARATA UNDE E SCARA SPRE RAI VISATA DE PATRIARH SI UNDE E VIATA VESNICA.

Patriarhul asta e ala care a visat ca cipurile, codurile de bare, cardurile si pasapoartele biometrice sunt semnul fiarei? :crazy:

 

Deci cam asta e harta religiilor:

 

1. ortodoxia

Merge doar pe Legea cea Noua.

Bine ai zis:"ortodoxia merge pe". Caci asa si este, ortodoxia calcand in picioare Legea lui Dumnezeu.

 

Si totusi, de cand exista "Legea cea noua"? Este prin ortodoxie vreun profet mai mare ca si Ieremiah? As vrea sa-l vad si eu... Ieremia, adevaratul profet al lui Dumnezeu spunea ca Noul Legamant va fi de forma:"voi pune Legea Mea[cea "veche",a lui YHWH Dumnezeu] inauntrul lor...". Asadar, nu exista nici o "Lege noua", ci un Nou Legamant. Ortodoxia dandu-si o Lege noua, este in afara Noului Legamant promis de Dumnezeu prin profetul Ieremiah. Asadar, departe de a fi in Noul Legamant, ortodoxia este faradelege.Dar nimic nu ne poate surprinde pe cei ce cunoastem Biblia, deoarece profetia lui Daniel specifica foarte clar ca acel nelegiuit care va aparea dupa Hristos, "va schimba vremurile si Legea".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Patriarhul din Legea cea Veche a visat scara spre rai pe care mergeau ingerii si oamenii, CA O SA FIE. Scara asta e in ortodoxie.

Ia uite la el cum rastalmaceste.:

voi pune Legea Mea[cea "veche",a lui YHWH Dumnezeu] inauntrul lor...".

NU adauga tu Legea cea Veche ca ti-am aratat ca e nematuitoare. Ce ai fi castigat daca ti-ar fi pus Legea cea Veche nemantuitoare in inima nimic. Gigele, Legea Cea Noua, MANTUITOARE CARE TE DUCE LA RAI.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gigele, Legea Cea Noua, MANTUITOARE CARE TE DUCE LA RAI.

Ia spune-i tu lui Gigel unde este profetizata in Biblie aducerea unei "Legi noi", si prin ce profet al lui Dumnezeu? Si cine a adus-o?Defineste-o biblic.

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PROTESTANTISMUL = DOR DE IAD. A intrat protestantismul in Romania= a intrat dorul de iad in Romania, da bineinteles pentru ca oamenii astia nu stiu ce fac, nu ca si-ar dori raul.

Spun cei din iudaism, in wikipedia, bai, noi buni sau rai dupa moarte mergem la iad cu toata SAMBATA si cu toata LEGEA CEA VECHE NEMANTUITOARE.La fel spun toate religiile de dinainte de crestinism, inlcusiv religia vechilor greci, egipteni si tot asa.

Spun ortodocsi, bai, noi devenim imortali si avem viata vesnica.

Da protestantii, da ne e un dor formidabil de iad, ia sa tinem noi sambetuta, si ne mai uitam cu jind la Legea ce veche cea nemantuitoare sa vedem si asta si tot asa. http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad

 

Pai ce vorbiram noi. Ieremia 31:31-34 (Legamant nou = Lege noua), si Cartea lui Adam si Eva ca zice Adam cand am muscat fructul am stiut ce o sa faca IIsus. Dumnezeu a profetit Legea cea noua cu Daniel cand a zis de regatul cel vesnic, si Dumnezeu a profetit Legea cea noua lui adam cand a zis o sa trimit cuvantul in anul 5500 sa salveze omenirea, in cartea lui Adam si Eva.

Uite tu zici ca daca nu e in Biblie nu e necesar salvarii. Bine, Luther nu e in Biblie, nici Calvin nici georgel care a infiintat secta ta de la 1500+ de ani de la IIsus. Deci toti oamenii astia nu sunt necesari pentru mantuire, impreuna cu Protestantismul.

 

Daniel 2:

44. Iar în vremea acestor regi, Dumnezeul cerului va ridica un regat veşnic care nu va fi nimicit niciodată şi care nu va fi trecut la alt popor; El va sfărâma şi va nimici toate aceste regate şi singur El va rămâne în veci.

45. După cum tu ai văzut că o piatră a fost desprinsă din munte, nu de mână, şi a zdrobit fierul, arama, lutul, argintul şi aurul, Marele Dumnezeu a dat de ştire regelui ceea ce va fi în viitor; visul este adevărat şi tâlcuirea lui neîndoielnică".

 

REGATUL VESNIC E CRESTINISMUL CARE VA RAMANE IN VECI. Nu vezi ca l-a intins Dumnezeu pe tot Pamantul? REGATUL VESNIC NU E IUDAISMUL CA NU ZICE REGATUL VESNIC ESTE CI CA VA FI. IAR SINGURA RELIGIE VENITA DIN IUDAISM E CRESTINISMUL, CU NOUA LEGE SI CU ETERNITATEA. LA NOUL IUDAISM NU E ETERNITATE. Iudaicii nebotezati nu s-au nascut din nou din Dumnezeu si ei raman urmasii lui Adam si Eva impreuna cu interdictia de intrare in rai, la fel si mulsmanii nebotezati, yoginii nebotezati care misca osciloscopul cand se concentreaza, budistii nebotezati care cauta marele nimic si l-au gasit si altii.

 

Budistule, ce ai gasit referitor la viata vesnica? NIMIC

Budistule , ce ai gasit referitor la eternitate? NIMIC.

Vezi au gasit marele nimic pe care il cauta.

 

MULTE RELIGII AU MIRACOLE SI SCOATEREA DIN MORTI DAR ORTODOXIA ARE SCARA SPRE RAI SI ETERNITATEA> Ca sa intelegi asta gandeste-te ca abraham vorbea cu Dumnezeu cand nu era nici o lege a lui Moise. Si asta se poate repeta pentru oricine, indiferent de religie sa ceara ajutorul lui Dumnezeu si sa vada miracole.

 

CUM POATE ARATA REGATUL VESNIC, AL BOTEZATILOR:

 

 

MAI OMULE, TU PE PAMANT AI VENIT SA FACI O ALEGERE, ALEGEREA LUI ADAM SI EVA SI POMUL VIETII IL ALEGI DACA ALEGI CRESTINISMUL ORTODOX. NU FII INCANTAT DE SCLIPICI CI DE VIATA VESNICA.

 

http://www.tentmaker.org/tracts/OldVsNewCovenant.html

Asta e parerea unor protestanti, nu sunt de acord 100% dar iti da o idee despre cele 2 legi.

Mosaic Covenant New Covenant

Old covenant II Cor. 3:14 New covenant II Cor. 3:6

First covenant Heb. 8:7, 9:1 Second covenant Heb. 8:7, 10:1-9

Came by Moses John 1:17 Came by Christ Heb. 8:6, 9:15

Law of Moses Acts 13:38-39 Law of Christ Gal. 6:2

Law of sin Rom. 7:5-6 Law of righteousness Rom. 9:30-31

Law of the flesh Rom. 7:5-6 Law of the Spirit Rom. 8:2

Not of faith Gal. 3:2 Law of faith Rom. 3:27

Yoke of bondage Gal. 5:1 Law of liberty Jam. 1:25

Ended by Christ Rom. 10:4 Established by Christ Heb. 8:6, 10:9

Law of death II Cor. 3:7 Law of life Gal. 3:11, 6:8

Entangles Gal. 5:1 Makes free John 8:32, 36

A shadow Col. 2:14-17 The reality Heb. 10:1-18

Fulfilled Mat. 5:17-18 Now in force Heb. 8:6, 10:9

Leaves imperfect Heb. 7:19 Makes perfect Heb. 7:19

Glorious II Cor. 3:7 More glorious II Cor. 3:8-10

Powerless to save Heb. 9:9, 10:4 Saves to uttermost Heb. 7:25

Many sacrifices Heb. 9:12-13 One sacrifice for sin Heb. 10:12

Temporary priest Heb. 7:23 Eternal priest Heb. 7:17

Remembers sins Heb. 10:3 Forgets sins Heb. 8:12, 10:17

Yearly atonement Heb. 10:3 Eternal atonement Heb. 10:14

Priests have sin Heb. 5:1-4 Sinless priest Heb. 7:26

Aaronic priesthood >Heb. 7:11 Melchisedec priesthood Heb. 5:5-10, 7:21

Out of Levi Heb 7:11 Out of Judah Heb. 7:14

Animal sacrifices Heb. 9:12 Human sacrifice Heb. 9:14-28

Earthly tabernacle Heb. 9:2 Heavenly tabernacle Heb. 8:2

Imperfect mediator Gal. 3:19 Sinless mediator I Tim. 2:5

No inheritance Rom. 4:13 Eternal inheritance Heb. 9:15

Instituted upon animal blood Heb. 9:16-22 Instituted upon blood of Christ Mat. 26-28

Law of works Rom. 3:27 Law of grace and faith John 1:17

Works wrath Rom. 4:15 Saves from wrath Rom. 5:9

Non-redeeming Heb. 10:4 Redeems Gal. 3:13, Heb. 9:12-15

Non-pleasing Ps. 40:6 Pleasing to God Heb 10:5-18

Abolishment predicted Is. 51:6 Establishment predicted Heb. 8:7

Circumcision Ex. 12:48 No circumcision Rom. 4:9-12

Made to change Heb. 7:12, Gal. 3:25 Made eternal Heb. 13:20

Faulty Heb. 8:7 Perfect James 1:25

Weak Heb. 7:18 Strong Heb. 7:25

Unprofitable Heb. 7:18 Profitable Heb. 7:19,25

Natural program Heb. 9:10-14 Spiritual program II Cor. 3:6, 18

Daily program Heb. 7:27 Finished program Heb. 10:10-18

Infirm high priests Heb. 5:2, 7:28 Perfect high priest Heb. 7:26

Made priests by law Heb. 7:12, 28 Made priests by an oath Heb. 7:21, 28

No salvation Heb. 10:2-4 Eternal salvation Heb. 5:9, 10:10

Perfected nothing Heb. 7:19 Perfects believers Heb. 7:19, 10:14

Earthly priests Heb. 5:1-4 Heavenly priest Heb. 9:24, 10:12

Repeated inability Heb. 10:11 Glorious success Heb. 10:10-18

Many offerings Heb. 9:7 One offering Heb. 10:10-14

Good promises Dt. 28:1-14 Better promises Heb. 8:6

A good covenant Rom 7:12 A better covenant Heb. 7:22, 8:6

Many high priests Heb. 7:23 One high priest Heb. 7:24-28

Typical tabernacle Heb. 9 True tabernacle Heb. 8:2, 9:11

No mercy Heb. 10:28 Complete mercy Heb. 8:12

Handmade things Heb. 9:1-5, 24 Not handmade Heb. 9:23-24

An old way Heb. 8:13 New and living way Heb. 10:19-20

Unavailing ministers Heb. 7:18 Able ministers II Cor. 3:6

Carnal ministry Heb. 9:9-10 Spiritual ministry II Cor. 3:6

Ministration of condemnation II Cor. 3:9 Ministration of righteousness II Cor. 3:9

Glory covered II Cor. 3:13 Glory uncovered II Cor. 3:18

Brings bondage Gal. 4:24-25 Brings liberty II Cor. 3:17

Cannot justify Gal. 2:16 Does justify Acts 13:38-39

Brings a curse Gal. 3:10 Redeems from the curse Gal. 3:13

Live by works Gal 3:10 Live by faith Gal. 3:11

Cannot give life Gal. 3:21 Does give life John 6:63-68

Exposes sin Gal 3:19 Covers sin Rom. 4:1-8

Under law Rom 6:14-15 Under grace Gal. 3:22-25

Done away II Cor. 3:7-14 Not done away II Cor. 3:11

Abolished II Cor. 3:13 Continues glorious II Cor. 3:11

Ministry of death II Cor. 3:7 Reconciliation ministry II Cor. 5:18

For Israel only Dt. 4:7-8, 5:3 For all men Luke 22:20, Mark 14:24

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yoga e o religie a igerului cazut care spurca tot ce poate. A ajuns sa dea oamenilor urina pe gura , sa-i spurce. Pai cum iei pe hristos cand ai gura spurcata cu urina de la yoga sau alte alea.S-ar parea ca vorbele rele spurca mai rau ca urina. Crestinismul curata cam tot impreuna cu spovedirea si are grija de om.

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce vorbiram noi. Ieremia 31:31-34 (Legamant nou = Lege noua), si Cartea lui Adam si Eva ca zice Adam cand am muscat fructul am stiut ce o sa faca IIsus.

Pai vezi cum abureste ortodoxia lumea? Cu babilonii dintr-astea, gen "Legamant Nou=Legea noua".

 

Asa mai pe intelesul tau, Legamant inseamna o tocmeala. Adica, o tocmeala intre doua parti:Dumnezeu si omul pacatos. Asta tocmeala s-a facut in mai multe feluri. De exemplu, in Vechiul Legamant dat prin mijlocirea lui Moise, baza acelui Legamant era de genul:"...vom face tot ce a spus Domnul". Ce spusese Domnul? Mai multe legi si porunci, printre care si Legea Sa, scrisa de mana lui pe table de piatra.

Noul Legamant, dupa cum spune Ieremiah- adevaratul profet al lui Dumnezeu - este bazat nu pe ceea ce face omul, ci pe ceea ce face Dumnezeu pentru omul neputincios:"voi pune Legea Mea inauntrul lor...".Deci ce va pune? Legea lui YHWH.

 

Cum asadar, vine ortodoxia prin profetii ei de carton, sa minta cu nerusinare ca Noul legamant=o noua Lege? Cine a dat o noua Lege? Si unde? Si mai ales, cum suna ea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×