Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor, sunt Enigma o fata dintr-o tara mica si plina de haos.Scriu pentru ca imi trebuie sa ma eliberez de tot ce este pe sufletul meu, daca va este interesant puteti sa cititi daca nu nu sunt impotriva,a si apropo imi cer iertare de greseli ortografice.

Acum da vreo 10 min am cautat un forum pentru a imi scrie tot ce este pe inima mea , nnu cred ca este important isa in fine doar imi trebuie sa scriu pantru a ma clarifica,a face o ordine in gindurile mele.Prima ce am facut cind am intrat pe acest sait eu m-am intrebat oare de ce nu este o categorie sub numele "Viata" pentru ca ea lipseste.

O scurta caracterizare a personalitatii mele, fata tinara ,19 ani, da statura normala,sigur nu 90 60 90 insa in fine mie imi place asa cum sunt, nimic iesit din comun.

Viata mea:

Sunt acel om care sa nascut dupa destramarea URSS-ului.Pentru ca m-am nascut pe aceasta planeta nu stiu, insa imi place sa traiesc, imi place totul numai ca nu imi place cind oamenii ma urasc din aceasta cauza eu incerc sa gasesc limba comuna cu orisicine,ceea ce nu e chiar bine pentru mine pentru ca incercind sa ii lcuiesc pe altii eu devin singura foarte si foarte bolnava.Viata mea pina la 5 ani a fost normala insa unica ce ma c-am uimeste este frica enorma pe care eu o aveam fata de tatal meu, tin minte cin noi cu toata familia eu mama si tata am fost in padure si tata ma luat in brate, nu stiu de ca insa eu in acel momentr am avut o frica foarte tare fata de el, dese eu pot sa spun ca eu toata viata am frica aceasta si traiesc in frica, frica de a descuraja pe cineva, frica de a nu fi ultima, frica de a nu avea prieteni, frica de a fi fara viitor, frica de a nu avea bani pentru trai, frica de a trai gresit aceasta viata,frica de a intelege ca la sfirsitul vietii eu am sa fiu singura fara persoana care mi va alatura singuratatea,frica de a cunoaste oameni care ma v-or strica, si imi vor ruina tot ce eu am constuit pina acum,frica de a intelege ca ceea ce fac acum este fara sens, frica de a imi spune sincer ce eu simt,frica de a fi trista, frica de a nu merge la Universitate pentru a nu ramine fara lucru si sa nu devin boschetar,frica de a fi respinsa de parinti,frica de a fi sincera cu omul care nu merita....toata viata mea este o mare frica, de nu face una sau alta de a nu spune una si alta. Insa decind eu ma tin mine eu traiam ca intr-un vis,nu simt realitatea nu simt orele cum trec una dupa alta si eu ma gindesc oare toata viata o sa treaca asa si eu nu am sa inteleg ca eu am trait, eu ma stradui sa scriu sincer in totuna ceva imi incurca o bariera care eu nu o intleg cum sa o depasesc.Noi am ramas la parinti ca am frica fata de ei, si nu numai eu de cind eram mititica ma temeam de tot si toti,mama mi-a povestit eu trbuia sa ma nasc cu o zi inainte insa eu nu doream sa ies si astfel m-am nascut mai tirziu pe 19.10 si nu pe 18.10,cunosc multi oameni care s-au nascut cu mine intr-o zi sunt foarte diferitiinsa avem ceva in comun o inima mare si foarte intelegatori ne impacam cu toti.

La 3 ani tin minte cum am ingropat bunelul, la 17 ani cum a murit bunica pe pat liga mine,peste inca o jumatate de an alta bunica in miinele mele am vazut cum din ochi a disparut lumina si cind a facut ultima respiratie.Da momente foarte si foarte tragice in sa pentru mine ele au fost doar un vis , la inmormintarea ambelor bunici eu nu am plins , eraumomente cind eu chiar rideam,eu nu intelegeam ca ele au plecat ca nu mai sint insa acum fiacare amintire despre ele ma duce pina la lacrimi mii doar foarte si foarte tare de ele, insa nu am au cine comunica despre durerea pe care eu o suport, de aceea va scriu voua.Tin minte ca la moartea primei binici cind ea era deja moarta eu nu intram in camera pentru ca imi era frica si dureros sa inteleg ca eu am ramas fara bunica,atunci eu nu intelegeam de ce eu nu puteam insa acum eu foarte si foarte bine inteleg, in cazul cind a murit bunica a doua eu nu aveam nici o reactie eu nu mai simteam nimic absolut parca am ramas fara sentimente,cind o scoteau pe ea din casa eu inca glumeam cu verisor eram vesela si predispusa. Insa cel mai mult pe mina ma supara in mine ca eu doram moarte ambelor , moarte la prima bunica pentru ca ea se chinuia foarte tare si ne chinuia si pe noi,si am avut un sentiment egoistic ca ea ne incurca,in cazul al doilea pentru ca ea o parte buna din viata mea ma ura foarte si foarte tare insa ultimul an ea m-a ibit foarte tare,insa nu aceasta este cauza de ce eu doaream ca ea sa moara este tot aceeas dorinta egoistica ca ea ne incurca, ne strica viata la care noi ne-am deprins atit de mult

Cel mai mult ce nu imi placea la familia noastra este ca toti erau reci lipsiti de dragoste si mama era totdeauna ocupata cu lucrul,tata mereu striga ca nu ii place una sau ca nu ii place alta,a apropo data sa va vorbesc despre familia in care eu am trait, de ce spun ca am trait pentru ca acum nu mai sunt cu ei ,sunt studenta si traiesc in apartamentrul bunicii mele care este cu 200 km mai departe de casa parintilor mei.Tata este un barbat foarte bun insa lipsa studiilor universitare se observa prin gindirea sa limitata fata de viata, stiti ce eu credca despre familia mea nu am sa scriu deoarece toti au trecut prin momente foarte complicate in viata care i-a schimbat comporamentul si gindirea sa asupra vietii.Bunica din partea tatei a fost orfana ea a facut parte din al doile razboi mondial dar si prin foamete, ea nu stie ce inseamana dragoste, bunelulu sotul ei o batea, si ea si-a pierdut copilul.Astfel nici tata nu stie ce inseamana dragoste, si cum sa facvi ca tuturor in familie sa le fie comod sa traisca.Bunica din partea mamei o femeie desteapta intelegatoarte si foarte buna in acelasi timp si foarte frumoasa,a facut parte din oamenii care au simtit pe pielea ei foametea,la inceputul vietii ei ea a facut parte din familie bogata ,si acasta era scopul ei principalde a acumula cit mai multa bogatie,din cauza puterii ei eu acum traiesc intr-o camera aparte de parinti si departe de ei.Insa ea sa despartit de bunelul astfel mama mea a ramas fara tata de la 3 ani , si sarmana femeie a fost nevoita sa lucreze si zi si noapte pentru a intretine copilul astfel mama mea a ramas fara dragoste.Si cum ati inteles familia din care eu sunt inradacinata este o familie foarte si foarte inchisa si la noi dragostea doar se subintelege, cu mama nu am avut discutii sincere in destul de sincere pentru ai putea spune tot ce am insa eu aceasta imi doream foarte si foarte tare de fiecare data cind eu doream a ma deschide fata de ea ea deodata imi spunea ca nu nu este corect, desi eu si fi foarte si foarte bucuroasa daca ea m-as asculta si as spue ca da eu inteleg numai ca eu in cazul tau as proceda cu totul altfel, insa eu nu doaresc sa fie asapentru ca vreau ca copii mei sa simta libertatea de autoexprimare si dragostea care sa ii duca spre visurile dorite. Este un lucru care nuimi place cel mai mult la mine este aceea ca toti trebuie sa ma iubeasca si ca tot cel mai bun trebie sa imi apartina mie.

viata mea personala.In viata mea m-am intilnit cu multe persoane insa cea crea mi-a scimbat este unul nemaipomenit, un tinar inalt de 25 de ani brunet muschios, mai pe scurt idealul visul meu.L-am intilnit intr-o zi de vara, ma plimbam cu ciinele afara si cind colo el inalt cu ciinele in mina mmmmmm atunci eu am sa uit niciodata ssentimentul pe care l-am avut ceva neordinar nemaipomenit stiti parca din interiorul meu...............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce credeai tu ca lipsea acest topic,VIATA? :think:

Editat de Oana Diana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×