Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Legea parteneriatului stat-culte religioase

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am postat si am pierdut continutul......:(

Ca sa vezi... :roll: Crezi in semne divine? :D

 

Ziceam ca problema e responsabilizarea lor, sa le construiesti case, nu-i partea cea mai grea. In plus, nu vad de ce ar trebui sa ii adopte BO, am vazut cativa pe scarile bisericilor cu bolul dar foarte putini inauntru. Nu spun ca BO ar trebui sa gandeasca la fel de subiectiv precum privesc eu probabil aceste aspecte dar......dragoste cu forta nu se poate . Teoretic :D Dupa ce le faci case si le dai alocatii pentru cei cel putin 5 copii de familie, le platesti si cheltuielile? Eventula le dai si un autobus sa ii duca in mall. la sf de saptamana

Un loc de munca pe durata lunga pentru persoanele care se tin de el. Sa isi respecte obligatiile ca orice cetatean roman majoritatar care sta la coada la taxe si impozite. Cam asta e......Apoi vin pretentiile, nicidecum inainte

Bine...sunt de acord ca e o sluba grea asta cu responsabilizarea. E mai usor sa le darami cocioabele, si sa construiesti in loc o Biblioteca in care vor avea acces doar "electii" bine crescuti. :D Dar nu asta e solutia. Nu din partea unei institutii care se presupune ca ar fi cea care pune in practica fara discutie invataturile lui Isus.A da o sarma si un carnat cu ocazia vreunui praznic ortodox, nu e suficient. Poate doar pentru cosmetizarea propriei imagini.

La acest nivel, al implicarii sociale, e clar ca ortodoxia este deficitara, inferioara surorii din Vest.

 

Nu stiu nimic de sfarsitul lumii. A cui e "probabilitatea"? A proTVului?

Intre timp s-a amanat... :sad: In Bucuresti de exemplu, cica a intervenit personal primarul Oprescu in acest sens. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa vezi... :roll: Crezi in semne divine? :D

 

 

Bine...sunt de acord ca e o sluba grea asta cu responsabilizarea. E mai usor sa le darami cocioabele, si sa construiesti in loc o Biblioteca in care vor avea acces doar "electii" bine crescuti. :D Dar nu asta e solutia. Nu din partea unei institutii care se presupune ca ar fi cea care pune in practica fara discutie invataturile lui Isus.A da o sarma si un carnat cu ocazia vreunui praznic ortodox, nu e suficient. Poate doar pentru cosmetizarea propriei imagini.

La acest nivel, al implicarii sociale, e clar ca ortodoxia este deficitara, inferioara surorii din Vest.

 

 

Intre timp s-a amanat... :sad: In Bucuresti de exemplu, cica a intervenit personal primarul Oprescu in acest sens. :D

Cred si in semne divine si in sincronicitate. Am o problema sa le deosebesc intre ele :roll:

Sunt de acord ca la implicare sociala BO e deficitara numai ca atunci cand spun "implicare sociala" mie imi fuge gandul la copii parasiti in spitalele din Ro si la batranii uitati in azile si la "nebunii" din sanatorii.....si numai daca scrasnesc mult din dinti- pana la bruxism ma poarta corabiile mintii la locuintele romilor din Ro....dar ma rog, sunt din nou, subiectiva. Asadar Biserica ar trebui sa isi stabileasca singura prioritati si abia apoi sa faca parteneriate.....

Pai daca si-a bagat Oprescu coada e clar : poate ca nu e cel mai bun politician dar clisme stie sigur sa faca. Cine s-ar apropia de el...:?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord ca la implicare sociala BO e deficitara numai ca atunci cand spun "implicare sociala" mie imi fuge gandul la copii parasiti in spitalele din Ro si la batranii uitati in azile si la "nebunii" din sanatorii.....si numai daca scrasnesc mult din dinti- pana la bruxism ma poarta corabiile mintii la locuintele romilor din Ro....dar ma rog, sunt din nou, subiectiva.

Ok, e evident ca alea sunt cazurile sociale la care se gandeste lumea atunci cand aude de "implicare sociala". Eu m-am referit la un caz particular, semnalat prin presa, si a carui deznodamant nu pune in lumina favorabila imaginea BO.

Poate ma repet, insa pe mine m-a surprins un lucru:atunci cand s-au desfiintat o multime de spitale ineficiente, de ce BO nu s-a implicat prin a le sustine sau chiar prin a le prelua administratia? In ortodoxie sunt cei mai bogati dintre oamenii Romaniei. Insa prea putin banii acestora se intorc spre cei nevoiasi, via BO...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.ziuadecj.ro/administratie/proiectul-centrului-de-pe-calea-turzii-a-picat-terenul-merge-la-arhiepiscopie--69357.html

 

http://www.citynews.ro/cluj/din-oras-10/biserica-a-bifat-terenuri-de-7-000-de-mp-in-doar-2-luni-124147/

 

Cam asa functioneaza "parteneriatul"...adica, ia totul ce i se cuvine da.

Da-le incolo sali de sport pentru elevi. Elevii sa se multumeasca cu sportul ce are legatura cu alergatul. Adica fuga de la ore;iar mai tarziu fuga de responsabilitate.Ca sa aiba "material" la lectiile de spovedanie in noile complexuri ultraortodoxe ce se vor ridica pe aceste terenuri. :D

 

Ma intreb totusi:ce da Biserica in schimbul acestor terenuri?

Un fleac. I-am spovedit... :-

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce BO nu s-a implicat prin a le sustine sau chiar prin a le prelua administratia? In ortodoxie sunt cei mai bogati dintre oamenii Romaniei.

Pentru că spitalele alea chiar pierd bani, iar dacă ar aparţine bisericii ar pierde bani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru că spitalele alea chiar pierd bani, iar dacă ar aparţine bisericii ar pierde bani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.ziuadecj.ro/administratie/teren-gratis-pentru-ridicarea-unei-biserici-ortodoxe-in-cluj-napoca--69326.html

 

http://www.m.ziuadecj.ro/administratie/biserica-penticostala-respinsa-de-urbanisti--27461.html

 

Asadar, de ce sa permitem construirea atator biserici pe o singura strada? De ce sa nu utilizeze si sectantii acelasi lacas de cult cu cel al dreptcredinciosilor?Sau daca spuneti ca e absurd ce propun, totusi nu suntem de acord: sunt prea putine locuri de parcare.

 

Acuma, ma intreb eu cate locuri de parcare ofera pe cei 200mp BO? De parca ar mai conta...oricum inaltprotopreafericitului nu i se pot pune in fata astfel de motive. Ca doar nu suntem crestini si nu am auzit cu totii din Biblie de inmultirea miraculoasa a painilor? :D

 

Drept credinciosi - drept credinciosi,90% - 90%, insa nici asta nu-i de ici de colo:"...cu ce masura masurati vi se va masura." (Mat.7:2) :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Drept credinciosi - drept credinciosi,90% - 90%, insa nici asta nu-i de ici de colo:"...cu ce masura masurati vi se va masura." (Mat.7:2) :yes:

 

Apropo, venind incoace, la vechiul meu salon (de cronici) m-am intalnit cu responsabilul de salon, ingerul Sataniel (era chiar el de garda azi), mi-a spus ca va tine aici legati pe viata. Si daca vreti sa scapati va leaga de pat si va pune perfuzii cu ego la kilogram.

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, venind incoace, la vechiul meu salon (de cronici) m-am intalnit cu responsabilul de salon, ingerul Sataniel (era chiar el de garda azi), mi-a spus ca va tine aici legati pe viata. Si daca vreti sa scapati va leaga de pat si va pune perfuzii cu ego la kilogram.

Transmite-i ceva ingerashului astuia al tau, din partea mea: Nu-i treaba Magarului de unde beau oile apa! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Transmite-i ceva ingerashului astuia al tau, din partea mea: Nu-i treaba Magarului de unde beau oile apa! :D

 

Ingerashul asta e patronul tau, nu-l recunosti? E in tine, se numeste ego.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×