Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Legea parteneriatului stat-culte religioase

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu mi se pare deloc normala o astfel de colaborare.

Incerc sa imi imaginez cum ar arata tabloul[si ma sparg de ras] in care popa ortodox,[dupa ce a primit finantarea de la stat, cf. legii], in timp ce hraneste cu lingura primita de la Cezar niste home-lessi, le sopteste la ureche:nu acceptati cardurile de sanatate/actele de identitate cu cip-sunt instrumentele fiarei/diavolului. Oare este corect un astfel de comportament din partea unui cult care da din coate cat poate pentru a primi banii oferiti de Cezar?

 

De ce un cult asa mare si puternic cum se da BO, nu este capabil sa produca el insusi banii necesari unor astfel de proiecte?Mai ales ca subiectele impozit pe profit si TVA sunt subiecte tabu in cazul de fata. Si astfel, fiind suveran fata de Cezar, sa il poata critica pe acesta[cand greseste] fara sa-si piarda credibilitatea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare deloc normala o astfel de colaborare.

Incerc sa imi imaginez cum ar arata tabloul[si ma sparg de ras] in care popa ortodox,[dupa ce a primit finantarea de la stat, cf. legii], in timp ce hraneste cu lingura primita de la Cezar niste home-lessi, le sopteste la ureche:nu acceptati cardurile de sanatate/actele de identitate cu cip-sunt instrumentele fiarei/diavolului. Oare este corect un astfel de comportament din partea unui cult care da din coate cat poate pentru a primi banii oferiti de Cezar?

 

De ce un cult asa mare si puternic cum se da BO, nu este capabil sa produca el insusi banii necesari unor astfel de proiecte?Mai ales ca subiectele impozit pe profit si TVA sunt subiecte tabu in cazul de fata. Si astfel, fiind suveran fata de Cezar, sa il poata critica pe acesta[cand greseste] fara sa-si piarda credibilitatea?

LACOMIA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.ziuadecj.ro/eveniment/pe-terenul-de-pe-strada-coastei-de-unde-au-fost-evacuti-romii-va-fi-ridicat-un-centru-ecleziastic-pentru-mitropolie--65902.html

 

 

Cam tarzie observatia, insa este imaginea perfecta a faptului cum vede ortodoxia implicarea in societate. Parca asa spunea si Isus[care in viziunea drept credincioasa era ortodox]:"Celui ce n-are..."...luati-i si ceea ce are. :D

Editat de hans
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici Martorii lui Iehova nu sunt prea saraci :crazy:

 

România are un Betel (Casa lui Dumnezeu) al ei, un complex extrem de luxos, situat în Bucureşti, într-o zonă bună a Capitalei (strada Orzari se află la câţiva paşi de Piaţa Alba Iulia).

 

Sediul seamănă unui campus universitar modern şi se întinde pe un teren imens (peste un hectar, în condiţiile în care metrul pătrat de teren în această zonă costă între 1.000 şi 2.000 de dolari!). Clădirea este compusă din trei corpuri, în care se găsesc Săli ale Regatului, dar şi locuri unde stau membrii “familiei Betel”.

 

In ritmul in care creste numarul lor in Romania in cca 25-30 de ani vor ajunge cultul majoritar...Oare cind o sa-i bage statul si pe ei in parteneriat ?.....

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferente majore intre miscarea religioasa a martorilor, respectiv ortodoxie:

 

1. Martorii nu se inghesuie la usa Cezarului cu mana-ntinsa si "Doamne'ajuta!", pentru a-i cere bani pentru presupuse viitoare acte de implicare in diferite actiuni eventual sociale.Ortodoxia in schimb,cu mana-ntinsa, bate din picior nemultumita cu procentajul oferit ei, din care au "ciupit" ceva firmituri si alte secte...sau ONG-uri...

2. Martorii nu considera saracia ca fiind o virtute, ci o accepta ca fiind o normalitate intr-o lume civilizata in care Cezarului i se da ce-i al Cezarului.Spre deosebire de ortodoxie care invata acest lucru, si anume ca cei saraci sunt iubiti de Dumnezeu, iar cei bogati urati[vezi printre altele mesajul colindei ortodoxe despre nasterea Mantuitorului, unde Iosif si Maria sunt alungati de bogatasi[implicit rai] si isi gasesc adapost la un sarac[implicit bun]].Desi din cate stim, profetia referitoare la inmormantarea lui Isus, spunea ca "...groapa Sa, va fi cu cel bogat...", dupa cum s-a si intamplat cand un mare bogatas cu frica lui Dumnezeu inmormanteaza trupul neinsufletit al lui Isus, "regeste"...

3. Martorii, isi construiesc diferitele "complexuri luxoase", din bani obtinuti prin donatii benevole ale enoriasilor, care nu afecteaza alte grupari religioase sau nereligioase[spre deosebire de BO care desi este majoritara,este incapabila de a obtine finantare prin donatii de la majoritatea ortodoxa adesea si foarte bogata[vezi stirile mondene cu botezuri, nunti, asistate de ortodoxie] pentru a-si construi o biserica si a o impodobi cu idoli pictati, si astfel defriseaza o padure intreaga, fapt ce afecteaza viitorul copiilor ortodocsilor, a sectantilor si a ateilor laolalta]. Daca prin absurd, martorii pot fi acuzati ca nu dau, cu siguranta nu pot fi acuzati ca iau. ;)

 

In ritmul in care creste numarul lor in Romania in cca 25-30 de ani vor ajunge cultul majoritar...Oare cind o sa-i bage statul si pe ei in parteneriat ?.....

Nu te alarma! In cei 25-30 de ani despre care vorbesti, 80% dintre ortodocsi vor fi ATEI. :o:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

1.. Martorii, isi construiesc diferitele "complexuri luxoase", din bani obtinuti prin donatii benevole ale enoriasilor......

2.Nu te alarma! In cei 25-30 de ani despre care vorbesti, 80% dintre ortodocsi vor fi ATEI. :o:

 

1. 10.000 mp x 1500 euro/mp (valoare medie) = 15.000.000 euro doar sediul din Bucuresti ! Se pare ca enoriasii acestui cult sunt mult mai bogati decit restul enoriasilor romani :crazy: Dar nu acesta e adevarul.....

 

2.Nu ma alarmez.Dar ai facut o mica "greseala" : 80% dintre credinciosi vor fi atei.

 

Gâlceavă între “Martorii lui Iehova”: Iehovişti din România îi acuză pe ştabii din conducerea de la New York că sunt 50% acţionari la o fabrică de armament si traiesc in lux în timp ce membri de rând din Romania mor de foame iar altii înfunda puşcăriile, pentru că n-au voie sa puna mana pe arme si sa intre in Armata (feb. 2011)

 

conform http://www.ziaristionline.ro/2011/02/25/exclusiv-martorii-lui-iehova-au-pus-mana-pe-arme-sectantii-din-romania-se-revolta-impotriva-turnul-de-veghe-de-la-new-york/

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. 10.000 mp x 1500 euro/mp (valoare medie) = 15.000.000 euro doar sediul din Bucuresti ! Se pare ca enoriasii acestui cult sunt mult mai bogati decit restul enoriasilor romani :crazy: Dar nu acesta e adevarul.....

 

2.Nu ma alarmez.Dar ai facut o mica "greseala" : 80% dintre credinciosi vor fi atei.

 

Gâlceavă între Martorii lui Iehova: Iehovişti din România îi acuză pe ştabii din conducerea de la New York că sunt 50% acţionari la o fabrică de armament si traiesc in lux în timp ce membri de rând din Romania mor de foame iar altii înfunda puşcăriile, pentru că n-au voie sa puna mana pe arme si sa intre in Armata (feb. 2011)

 

conform http://www.ziaristionline.ro/2011/02/25/exclusiv-martorii-lui-iehova-au-pus-mana-pe-arme-sectantii-din-romania-se-revolta-impotriva-turnul-de-veghe-de-la-new-york/

1. Dar care este adevarul? Ca sunt sustinuti cu bani de la organizatii teroriste anti-orto-romanesti? :crazy:

2. Accept corectura ta. Ai dreptate Domnule Vemans.Chiar si procentul de 80% este un picam mic... :)

3. Treaba cu "galceava", relatata de ziaristul Dinu, e un articol tipic denigrator inspirat de ortodoxie. Auzi ce dovezi aduce acest ziarist super credibil:"o discutie pe un forum...". :lol2: Pai de ce nu aduce ca argument discutia intre IPS Teoctist si PF Bartholomew Anania, pe tema martorilor? :lol2:

In orice organizatie religioasa exista indivizi care se ridica impotriva propriei organizatii. Si totodata, pe forumuri exista atei ce se dau credinciosi, si credinciosi ce se dau atei, sectanti ce se dau ortodocsi si ortodocsi ce se dau sectari...fiecare vorbind ce-i trece prin cap[de obicei tampenii usor de acuzat] in numele fictivei religii. Nu ai intalnit astfel de cazuri? :roll:

Daca insa ar fi adevarate acele fenomene, astea nu demonstreaza decat ca organizatia martorilor e una "vie"...sistemul imunitar propriu reactioneaza la orice fel de cangrena...Spre deosebire de milenarele biserici carora li se duce vestea ca traiesc, dar sunt moarte...

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.ziuadecj.ro/eveniment/pe-terenul-de-pe-strada-coastei-de-unde-au-fost-evacuti-romii-va-fi-ridicat-un-centru-ecleziastic-pentru-mitropolie--65902.html

 

 

Cam tarzie observatia, insa este imaginea perfecta a faptului cum vede ortodoxia implicarea in societate. Parca asa spunea si Isus[care in viziunea drept credincioasa era ortodox]:"Celui ce n-are..."...luati-i si ceea ce are. :D

Parteneriatul mi se pare acceptabil pe termen scurt si cu reglementari clare.Pana la urma , fiecare are un interes, si institutiile statului si biserica, faptul ca se folosesc unii de altii nu e neaparat crestinesc dar nici imoral.

Cat despre articolul de fata, cand locuiesti pe semenicului sau chiar pe coastei, preferi un centru educational in apropiere decat niste (aproape)casute construite ilegal si locuite de romi din care jumatate petrec seara de seara si arunca gunoiul pe unde apuca. Despre ultima afirmatie - nu am verificat-o dar am auzit-o de la un patit.....

Si daca se construia acolo un asezamant pentru Martori sau o moschee......tot un lucru bun era , atata timp cat respecta normele de mediu, salubritate si PUZul.

E spinoasa problema romilor.....nu neaparat per ansamblu .....poate daca terenul ala era liber initial nu s-ar fi facut atat valva

Pe de alta parte, bine ca nu construiesc biserici, mi se cam pare ca are clujul destule si in plus, casa domnului e inima omului, nu-i asa? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parteneriatul mi se pare acceptabil pe termen scurt si cu reglementari clare.Pana la urma , fiecare are un interes, si institutiile statului si biserica, faptul ca se folosesc unii de altii nu e neaparat crestinesc dar nici imoral.

Cat despre articolul de fata, cand locuiesti pe semenicului sau chiar pe coastei, preferi un centru educational in apropiere decat niste (aproape)casute construite ilegal si locuite de romi din care jumatate petrec seara de seara si arunca gunoiul pe unde apuca. Despre ultima afirmatie - nu am verificat-o dar am auzit-o de la un patit.....

Si daca se construia acolo un asezamant pentru Martori sau o moschee......tot un lucru bun era , atata timp cat respecta normele de mediu, salubritate si PUZul.

E spinoasa problema romilor.....nu neaparat per ansamblu .....poate daca terenul ala era liber initial nu s-ar fi facut atat valva

Pe de alta parte, bine ca nu construiesc biserici, mi se cam pare ca are clujul destule si in plus, casa domnului e inima omului, nu-i asa? :D

:hi: Jo'.

Vorbind despre rromi, sunt de acord ca marea lor majoritate e greu de suportat prin preajma. Insa daca nici aici nu are ortodoxia nici un rol, unde o avea? In a crestina cu forta noi nascuti enoriasi, care sa ii aduca acel confort de "biserica nationala" cu 90% din populatie? Poate in loc sa-si traga Biblioteci pline de carti aiurea, era mai bine sa le faca nenorocitilor niste case perfect incadrate in normele de mediu, salubritate si al PUZului.Si sa-i invete sa aprecieze acest lucru.

Referitor la partea aia cu: "bine ca nu construiesc biserici...", sunt perfect de acord.Sunt prea multe, si prea inutile...din pacate.

 

Ce faci de sfarsitul lumii? :D

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

am postat si am pierdut continutul......:(

Revin

Ziceam ca problema e responsabilizarea lor, sa le construiesti case, nu-i partea cea mai grea. In plus, nu vad de ce ar trebui sa ii adopte BO, am vazut cativa pe scarile bisericilor cu bolul dar foarte putini inauntru. Nu spun ca BO ar trebui sa gandeasca la fel de subiectiv precum privesc eu probabil aceste aspecte dar......dragoste cu forta nu se poate . Teoretic :D Dupa ce le faci case si le dai alocatii pentru cei cel putin 5 copii de familie, le platesti si cheltuielile? Eventula le dai si un autobus sa ii duca in mall. la sf de saptamana

Un loc de munca pe durata lunga pentru persoanele care se tin de el. Sa isi respecte obligatiile ca orice cetatean roman majoritatar care sta la coada la taxe si impozite. Cam asta e......Apoi vin pretentiile, nicidecum inainte

Nu stiu nimic de sfarsitul lumii. A cui e "probabilitatea"? A proTVului?

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×