Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Statistici ingrijoratoare

Postări Recomandate

Directia de Sanatate Publica Timis a realizat o ancheta legata de alte pericole, precum alcoolul, tutunul si consumul de droguri. Astfel, elevii scolilor din Timisoara:  

- au fost prima data beti la 15-16 ani (25%)  

- 60% din ei consuma alcool impreuna cu prietenii  

- 37% din ei au fumat prima tigara la o virsta mai mica de 15 ani  

- 37,2% fumeaza in mod current  

- 6,5% sint consumatori de droguri  

- drogurile cele mai cautate sint marijuana (84%) si ecstasy (21,2%)

 

Datele au aparut intr-un articol din Evenimentul zilei intitulat Sex in curtea scolii: http://www.evenimentulzilei.ro/vest/?news_id=146036

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La taxi am uneori astfel de clienti, din "generatia radioactiva". Unul probabil drogat ca a alcool nu mirosea, a deschis geamul din spate si striga invective in gura mare catre pietonii pe linga care treceam. la-am oprit folosind o metoda destul de brutala, altfel n-am putut. Altadata am fost nevoit sa-la duc in circa pe client la apartament, impreuna cu tatal sau. Era in coma alcoolica la frumoasa virsta de...16 ani! Doamne fereste!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa revolutie am preluat foarte multe lucruri rele de la occidentali.

Povestea care ai spus-o este ingrijoratoare si din pacate nu este un caz singular.

 

Ce sa mai vorbim de fetitele de 15-16 care deja au deja cateva avorturi.

 

O parte din vina este si a parintilor fiindca nu si-au suprevegheat indeajuns copilul (unii chiar deloc).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... vrei droguri? dute in scoli si sigur gasesti.

 

in plus in spatele blocului in care stau exista un loc de joaca pentru copii. cand nu ploua gasesti aceiasi copii de dimineata pana seara. de curand a aparut o fetita de 4 ani jumate care vine de dimineata si pleaca seara pe intuneric. pun intrebarea ... ce parinte isi lasa copilul de 4 ani jumate sa stea nesupravegheat zile intregi in spatele blocului?

:roll: :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce parinte isi lasa copilul de 4 ani jumate sa stea nesupravegheat zile intregi in spatele blocului?

:roll:  :)  :)

 

Unul iresponsabil.

Mai sunt care ii lasa si in apropierea strazilor nu doar in spatele blocului. Bu o data m-am trezit cu astfel de copii in fata masinii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fratilor vb de parinti iresponsabil da nu e vb numa de ei!!! Un loc important in vaita unui "copil" il are anturajul(dak cumva nu e cel mai important,avand o influenta imaensa asupra "copiilor")

 

scuze de greseli ma grabeam :-p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×