Sari la conținut
Forum Roportal
ClaudiuFoto

D7000 vs D300s

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare,

 

Daca ati fi pusi in fata celor doua camere foto, ce ati alege si de ce?

Eventual, cu ce obiective ati completa?

 

In cazul folosirii aceluiasi obiectiv si aceleasi setari, care din cele doua camere ar reda detaliile dintr-o fotografie cel mai bine (si de ce?)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare, dar asa cum spunea si regretatul Eugen Iarovici in cartile sale, nu conteaza ce aparat folosesti, important e cum si mai ales ceea ce cadrezi - asta daca am retinut eu bine. In rest, aparatele sunt mofturi. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare, dar asa cum spunea si regretatul Eugen Iarovici in cartile sale, nu conteaza ce aparat folosesti, important e cum si mai ales ceea ce cadrezi - asta daca am retinut eu bine. In rest, aparatele sunt mofturi. 8)

 

Stiu asta, doar ca ma refeream strict la partea tehnica a fotografiei si nu la cea artistica. Intrebarea de mai sus ramane valabila (considera acest topic ca un sondaj). :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nikon D300s. Iti spun fiindca am lucrat cu ambele putin, si prefer D300s fara sa stau pe ganduri. D7000 are optiune video mai buna, insa calitatea imaginii lasa de dorit. Nu e proasta, dar vb "per pixel", D300s ofera imagine mai buna chiar daca are "doar" 12 MP.

Un alt avantaj pentru mine e constructia solida. D300s este un aparat mai mare, mai robust, mai solid. Face oricum parte din categoria semi-pro. D7000 e un doar un mid-ranged/advanced.

Editat de Onaradu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D300s daca ar trebuii sa aleg acum. Daca as avea banii, as astepta pana la iesirea d700x/d800 sau d400 avand in vedere ca se anunta acelasi senzor de pe d3x.

Cum a zis di "radu_cdz" d300s este mult mai aproape de nivelul pro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa va dau si eu un sfat ... colateral ?

 

Uitati-va - daca aveti ocazia - la o traznaie care se cheama Canon PowerShot SX220 HS Digital Camera - Grey (12.1MP, 14x Optical Zoom) 3.0 inch LCD

 

Il am eu de cateva saptamani - nu mai imi trebuie nimic altceva - filmeaza demential in high resolution ( 1080 ) cu o definitie superba si un stabilizator si un autofocus de exceptie in orice conditzii inclusiv in semiintuneric

 

Si inca ceva - e primul aparat pe care il am eu care face atat fotografii cat si filmare in format 16:9

 

Iar unghiul lentilei e absolut superb (de larg)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l porti sanatos Saharian. Am citit acum despre el.

Am luat si eu in mana, un lumix dintre ultimele aparute la fel ca al tau cu multe modalitati de lucru(masp).Avea in jur de 14 mpx daca imi aduc bine aminte.Dar dupa iso 400 deja se pierdea rau tare(apare acel grau/nisip pe poza). Oricum nu te plictisesti cu ele in mana, sunt mai comode decat dslr costa mai putin.dar sa nu uitam ca unul dintre lucrurile cele mai frumoase la reflex este ca le schimbi obiectivul.

O chestie frumoasa la lumix era poza la 360

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l porti sanatos Saharian. Am citit acum despre el.

Am luat si eu in mana, un lumix dintre ultimele aparute la fel ca al tau cu multe modalitati de lucru(masp).Avea in jur de 14 mpx daca imi aduc bine aminte.Dar dupa iso 400 deja se pierdea rau tare(apare acel grau/nisip pe poza). Oricum nu te plictisesti cu ele in mana, sunt mai comode decat dslr costa mai putin.dar sa nu uitam ca unul dintre lucrurile cele mai frumoase la reflex este ca le schimbi obiectivul.

O chestie frumoasa la lumix era poza la 360°

 

Este adevarat ce spui - nu are o rezolutie spectaculoasa (ca a unui DSLR ) daca te duci cu zoom in poza obtinuta , desi e foarte ok pentru poze de marimi normale - INSA - chestia cu adevarat senzationala este calitatea FILMARII - crede-ma ca imaginea obtinuta fara nici un efort are calitatea mai buna decat a majoritatii posturilor de televiziune - e socanta rezolutia - am facut o filmare cu un catel in iarba - la vreo zece metri de mine - si puteam numara firele de iarba in jurul catelului ! ... aproape iti da senzatia de 3d ...

Si inca ceva - cand vizionezi filmarea , fiecare cadru e o fotografie de foarte buna calitate - pe care o poti extrage ca atare

 

Atentie insa la altceva - pentru a putea sa te bucuri de el, iti trebuie carti de memorie cu viteza de acces minim 6 , preferabil 10 ! - plus, ca sa vezi filmuletul pe computer iti trebuie minim 2 GB RAM - altfel nu merge - si chiar nu merge - eu pe minilaptop am doar 1 Giga de RAM .... si filmuletzele nu merg, se vad sacadat ...

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×