Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Cimitire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu exact unde trebuie deschis un astfel de topic. Mi se pare ca sunt prea putine cimitire in lume, fata de cati oameni sunt. Care e faza ? Se recicleaza spatiul cimitirelor ? Dupa niste ani, suntem dezgropati si aruncati cine stie pe unde, pentru a face loc altora ? :mellow:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-a intrigat titlul topicului.

 

Te intereseaza ce se va intampla cu tine la 30 de ani dupa ce vei fi murit? Mai conteaza? :stars:

 

Nu mi se pare ca numarul de cimitire ar fi insuficient, mai ales ca in orasul meu natal erau vreo cateva pe suprafete foarte extinse. Ti se pare normal sa umplem lumea de morminte? Da, dupa un numar de ani, cand mai mor si altii dupa tine, esti exhumat si oasele sunt puse la un loc cu cele ale inaintasilor tai, in osuar. Nu poti sa sapi pana la panza freatica sa faci un teanc de 20 de sicrie... Incinerarea rezolva multe probleme... daca iti doresti. :focus:

 

Depinde de fiecare familie cum decide sa cinsteasca sau nu memoria stramosilor. Asa ca, cum ii cresti, asa ii ai. :spiteful:

 

Mie personal mi se pare mai interesant sa te intrebi daca exista vreo alta dimensiune in care te duci dupa moarte sau se pierde absolut tot in vid... Ce se intampla cu oasele mele la X ani dupa chiar nu vad de ce ar fi relevant...

 

P.S: Daca faci ceva interesant pentru omenire e posibil sa ramai unde esti. Ramasitele soldatilor din cele doua Razboaie Mondiale nu au fost exhumate. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Te intereseaza ce se va intampla cu tine la 30 de ani dupa ce vei fi murit?

Evident ca DA!

Pai daca dupa 30 de ani oasele mele vor fi aruncate lui Grivei ...cum ma voi ridica eu din mormant atunci cand vine vremea Invierii?

Pai sa ratez sansa de a ma scula din morminte doar ptr ca unii si altii gandesc asa ca tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca DA!

Pai daca dupa 30 de ani oasele mele vor fi aruncate lui Grivei ...cum ma voi ridica eu din mormant atunci cand vine vremea Invierii?

Pai sa ratez sansa de a ma scula din morminte doar ptr ca unii si altii gandesc asa ca tine?

Atunci nu am postat unde trebuie si ma retrag. Nu cred ca o sa ma mai "scol din mormant" vreodata. Nu incerc sa ma iluzionez. Tot ce am e "aici si acum" si incerc sa ma bucur cat mai mult de clipa prezenta, ca alta nu se stie daca o sa mai fie...

 

Cred ca e bine sa crezi in ceva, iti mai ia o parte din povara de pe umeri si iti face viata mai usoara. Nu e insa deloc condamnabil sa gandesti ca mine, fiecare cu convingerile lui. La o adica, daca o sa fie sa te "scoli din mormant" vreodata, nu cred ca pentru Dumnezeu va conta ca oasele tale nu sunt in ordine pentru a face o minune... :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi o idee sa se faca un cimitir intreg ca si o cladire,si un mormand sa fie un fel de sertar...s-ar economisi din spatiu chiar daca ar fi o investitie enorma...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci nu am postat unde trebuie si ma retrag. Nu cred ca o sa ma mai "scol din mormant" vreodata.

Pai daca nu esti crestina ...sigur ca nu te vei scula din morminte.

Acest privilegiu ...al invierii din morti ... este un privilegiu crestin.

Eu de Pentru ca sunt multe semne care ne arata ca "vremea de pe urma" s-a apropiat ...eu sper sa am satisfactia sa vad inca de pe lumea asta cum semiputrezitii si scheletele ies din morminte si inunda strazile ...spre groaza copiilor si satisfactia cainilor care vad "pohta ce au pohtit-o" ...milioane de tone de ciolane ...adica Raiul Caninelor.!

 

Cred ca e bine sa crezi in ceva,

Mda ... dar e mult mai bine sa STI ... sau crezi ca sti dinainte ce ti se va intampla...si astfel sa previi necazurile ... este ceva rau?

Na vezi ...ca stiinta este mult mai buna decat credinta?

La o adica, daca o sa fie sa te "scoli din mormant" vreodata, nu cred ca pentru Dumnezeu va conta ca oasele tale nu sunt in ordine pentru a face o minune... :yes:

Minuni... face doar Stiinta ...si asta vedem zilnic confirmat de medicii care prin stiinta fac adevarate minuni prin spitale.

Dumnezeu tace si nu face nimic.

Iar "minunile" sunt facute de Diavol pentru a se putea da drept Dumnezeu!

 

Ar fi o idee sa se faca un cimitir intreg ca si o cladire,si un mormand sa fie un fel de sertar...s-ar economisi din spatiu chiar daca ar fi o investitie enorma...

Vezi daca nu asculti stirile?

Altfel ai fi stiut ca in Italia s-a construit un zgarie nori de 36 de etaje ...exclusiv cu scopul de a fi folosit ca cimitir!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Minuni... face doar Stiinta ..
<BR><BR>:good:<BR><BR><BR>Corect,oamenii de stiinta fac minuni,iar acestia fac si alt fel de ,,minuni,,gen:Hiroshima,Nagasaki,actualele razboaie ce sunt in desfasurare,cele ce au fost in trecutul mai mult sau mai putin indepartat.<BR>Deci stiinta este si Dumnezeu si Diavolul laolalta.Acum, daca nu esti de acord cu ceea ce zic inseamna ca te contrazici singur! :D
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

<BR><BR>:good:<BR><BR><BR>Corect,oamenii de stiinta fac minuni,iar acestia fac si alt fel de ,,minuni,,gen:Hiroshima,Nagasaki,actualele razboaie ce sunt in desfasurare,cele ce au fost in trecutul mai mult sau mai putin indepartat.<BR>Deci stiinta este si Dumnezeu si Diavolul laolalta.Acum, daca nu esti de acord cu ceea ce zic inseamna ca te contrazici singur! :D

Nu pot fi de acord cu ce zici ...pentru simplul motiv ca nu stiinta este de vina ca oamenii pot fi prosti !

 

Exemplele tale gen Hiroshima scapa din vedere faptul ca bomba atomica a fost produsa la comanda ... politica ... si se stie prea bine ca politica e cea mai mare koorba ... in concluzie vorbim de o comanda lansata oamenilor de stiinta (care ca orice om au si ei pretul lor) de catre diavol ... citeste politicienii

Editat de Sikaryan
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
<br>Nu pot fi de acord cu ce zici ...pentru simplul motiv ca nu stiinta este de vina ca oamenii pot fi  prosti !<br><br>Exemplele tale gen Hiroshima scapa din vedere faptul ca bomba atomica a fost produsa la comanda  ... politica ... si se stie prea bine ca politica e cea mai mare koorba ... in concluzie vorbim de o  comanda lansata oamenilor de stiinta (care ca orice om au si ei pretul lor) de catre diavol ... citeste politicienii<br>
<br>  <div><br></div><div>:nea:</div><div><br></div><div>Mie nu-mi scapa <b>nimic </b>din vedere.As vrea sa stiu ceva,acum,in acest moment cine vorbeste:omul de stiinta,politicianul,Dumnezeu sau Diavolul din tine?</div><div>Asta ca sa stiu, cine este Sika!  :lol:</div><div><br></div><div>Uite,praful de pusca a fost descoperit intamplator de alchimistii chinezi care erau in cercetarea elixirului vietii.Tu crezi ca imparatul a stat in laborator alaturi de ei atunci cand ei au facut descoperirea?Nu! Nu,Sika,omul de stiinta este si Dumnezeu si Diavolul laolalta, si oricat ai incerca sa ma contrazici nu vei reusii,deoarece stiinta care a avut ca scop distrugerea a fost alcatuita din acei oameni de stiinta.  :D<br><br>

 

</div>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×