Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Exista tari curate ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inainte sa plec din tara aveam imaginea idealizata: vestul e curat, Romania e plina de gunoaie. Dar se pare ca Anglia e mai murdara decat Romania. De aceea ma intreb: mai exista in lumea asta vreo tara curata ? In care sa mergi fericit pe strada, fara sa ai impresia ca mergi printr-o lada de gunoi ? Si nu ma refer aici doar la zonele turistice, cum ar fi centrul vreunei capitale, care e tinut curat doar ca e centru, ci sa fie curat mai peste tot, respectiv sa fie o tara populata de oameni civilizati printre care sa iti fie mai mare placerea sa te afli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tata a fost recent in Rotterdam si imprejurimi, spunea ca e incredibil de curat. Si lumea civilizata.

Si probabil mai sunt multe astfel de locuri.

 

 

( :doh: bibil.. mda)

Editat de S.M.Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ani eram un fel de navetist, tranzitam Austria o data la 3 luni. Si mai oprea autocarul in autostrada, in pustietate. Pene de tufis. :pardon:

Toaletele de pe marginea autostrazii sclipeau de curatenie si miroseau a flori. Perfect functionale si nepazite. Nu lipsea nimic inauntru.

Nu stiu in orase cum e, dar aspectul asta m-a socat, la vremea respectiva.

Editat de S.M.Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Olanda si Germania.Chiar sunt curate si nu numai in centru,ca-i centru.

Adaug si Franta,scolile franceze mai ales(in comparatie cu unele dintre ale noastre,cu cele mai multe,vreau sa spun :doh: );si cred ca ar mai fi(Canada,SUA etc),dar nah,oamenii sunt mai civilizati(cu exceptii de ambele parti).

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adaug si Franta

 

N-as spune despre Franta ca-i o tara curata.

 

Am fost la Paris si pot spune ca 60% din strazile arondismentelor sunt jegoase: gunoaiele zac pe la colturi, din tomberoane se scurg gunoaie si zoaie, sunt hartii, pungi si bilete aruncate pe jos. Nici macar in centru, in zonele turistice nu poti fi sigur ca e curat. Desigur la Tour Eiffel, la Louvre este curat, dar ia mergeti la Sacre Coeur si povestiti-mi dupa aia cum a fost statia de metrou unde ati coborat, cum v-ati simtit, ce ati vazut in timp ce ieseati, ce ati vazut pe straduta serpuita care duce sus, pe colina ... Nici nu mai vorbesc de cartierele "maghrebiene" sau "africane" ..

 

In schimb in Normandie am vizitat sate a caror curatenie si frumusete ar invidia-o pana si orasele noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Austria e cea mai curata tara in care am fost. Dupa Austria si Germania este foarte cuarata. In Anglia n-am ajuns dar stai linistit ca nici Italia nu e curata. Aaa si sa nu mai vorbesc de Paris. Sincer parca e mai curat Bucurestiul.

Editat de GigJoe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost in Belgia anul trecut si am zis ca nu este adevarat.

Am ajuns prin niste satulete in afara capitalei iar peisajul nu se schimbase deloc.

Lume frumoasa, strazi curate si ingrijite, case vopsite perfect, boschetii tunsi, masini spalate.

 

Am zis ca sunt in paradis!!!:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×