Sari la conținut
Forum Roportal
Vasile0000000

Prins fara permis de conducere

Postări Recomandate

Am fost oprit de politie si nu am permis de conducere.Eram in masina cu tatal meu si cu sora la ora 11 noaptea (ambii au permise). Am terminat scoala de soferi si in 2 zile urma sa dau sala si apoi examenul. Am mers cu politia pana la sectie (in ilfov nu mentionez unde) unde am dat o declaratie . In declaratia politistul m-a pus sa mentionez ca eram cu tatal meu de fata si cu sora care ma initiau in ale conducerii. Acum eu sunt nedumerit putin pentru ca nu stiu ce anume sa fac in continuare pentru ca unul dintre politistii care m-au oprit mi-a spus sa fac rost de 3 acte de la scoala de soferi ( 3 copii la .fisa scolarizare , tabel ore conducere, chitanta de plata ) pe motiv ca aceste documente mi-ar opri urmarirea penala si anume ca dovezi "atenuante" in sensul ca nu sunt chiar strain de condus si ca stiu regulile de circulatie. Stie cineva daca pot sa fac acest lucru? Aceasta fapta ramane la dosar. E prima data cand iau o amenda (pe care nu am luat-o inca dar sigur o iau ,sper sa scap fara puscarie sau cine stie ce alte chestii) Am mai citit tot pe forumul aceste niste topicuri asemanatoare in care oamenii in loc sa incerce sa ajute cu raspunsiri sau alte chestii au inceput sa judece direct si sa aduca injurii . Sper ca cineva care a patit asemanator sa ma ajute si pe mine cu niste raspunsuri concrete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost oprit de politie si nu am permis de conducere.Eram in masina cu tatal meu si cu sora la ora 11 noaptea (ambii au permise)

Tatăl tău e prost ? :haha:

 

Sau era beat şi nu putea conduce ? :crazy: Dar sora ? :P

 

la ora 11 noaptea

Iţi trebuie permis 24 din 24. :P

Editat de Obsoletus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici:

 

NOUL COD RUTIER

Infractiuni si pedepse

 

 

 

Art. 86

 

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cuinchisoare de la unu la 5 ani.

 

Sursa:

 

 

http://e-juridic.manager.ro/index.php?pag=...=130&s=Noul cod rutier&aid=1033

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tatăl tău e prost ? :haha:

 

Sau era beat şi nu putea conduce ? :crazy: Dar sora ? :P

 

 

Iţi trebuie permis 24 din 24. :P

 

 

in 2 zile dadeam sala si a 3 traseul acum fara sa faci reply la anumite fraze cu reply funny si destept (ca al tau) crezi ca ma poti ajuta cu un raspons concret? incearca macar daca nu abtinete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in 2 zile dadeam sala si a 3 traseul acum fara sa faci reply la anumite fraze cu reply funny si destept (ca al tau) crezi ca ma poti ajuta cu un raspons concret? incearca macar daca nu abtinete.

Şi de unde ştii că nu te pică poliţistul la condus (traseul) ? :P

La asta nu te-ai g

Editat de Obsoletus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt ce te intereseaza ?

Daca vei face parnaie ?

Putin probabil, dar vei ramane cu cazier si probabil ca vei lua o pedeapsa cu suspendare sau o amenda penala.

Sau, tot asa de bine poti scapa cu un avertisment.

Ce e mai rau este ca, e posibil sa nu mai vezi carnetul. Pacat! Dar asta este.

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De fapt ce te intereseaza ?

Daca vei face parnaie ?

Putin probabil, dar vei ramane cu cazier si probabil ca vei lua o perdeapsa cu suspendare sau o amenda penala.

Sau, tot asa de bine poti scapa cu un avertisment.

Ce e mai rau este ca, e posibil sa nu mai vezi carnetul. Pacat! Dar asta este.

 

 

pe ce fapte concrete ai arunca generalizarea asta? cunostinte in cauza ? situatie asemanatoare ( daca la situatie asemanatoare incerci sa zici ca tu nu ai face niciodata asta pentru ca esti un om prea sa zicem "corect" abtinete ca nu te cred).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E interesant că există posibilitatea de a dovedi că nu eşti străin condusului. :P

Deci poliţistu' ţi-a zis deja ce trebuie să faci. :P

Aia e vrajala!

Politistul voia ca sa il faca sa 'sara" cu ceva, ca sa ii zica apoi ca l-a ajutat, si ca nu pateste nimic, ca nu se incepe urmarirea penala.

Deci, e posibil sa scape fara nimic.

 

pe ce fapte concrete ai arunca generalizarea asta? cunostinte in cauza ? situatie asemanatoare ( daca la situatie asemanatoare incerci sa zici ca tu nu ai face niciodata asta pentru ca esti un om prea sa zicem "corect" abtinete ca nu te cred).

Tinere, din astia ca tine vad zilnic, si isi plang de mila cu chilotii tremurand si ma implora cu bani ca sa ii scap.

Gandeste-te tu acum, cam de unde stiu.

 

Dar, daca ma gandesc bine, a avut dreptate Lupini.

 

Si eu sper sa nu mai vezi carnetul in veci. :P

 

:crazy:

 

P.S. Fapte concrete ?:P Legea frate, legea! Aia de o incalci tu ca esti "smecher".

De aia e plina parnaia, de smecheri. :haha:

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×