Sari la conținut
Forum Roportal
Athmy

Cei care nu mai sunt ce erau odata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt o fiinta usor impresionabila, ma impresioneaza visele, gandurile, partea nevazuta a evenimentelor, cea din umbra.

 

Uneori ma gandesc daca nu m-am cladit atat de subred incat partea de la lumina, sa fie cu totul alta, necunoscuta mie.

Am o mare nesiguranta interioara, vis-a-vis de realitatea cotidiana. Am impresia ca fabric realitati.

 

De aceea as vrea sa cred ca ma cunosc si ma pot salva singura in caz de ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o curiozitate. Vi s-a intamplat sa aveti o rupere de personalitate, in sensul ca sunteti altfel de cum erati odata? Sa nu mai va recunoasteti fara sa constientizati acest lucru, decat privind in urma si ridicand din umeri cu resemnare sau durere. Vi se intampla sa constientizati ca nu mai sunteti cei ce ati fost, ca si cum sunt doi oameni diferiti? Intreb pentru ca unii dintre noi suntem altfel, foarte schimbati, din cauza cursului pe care l-au avut faptele noastre. Pe moment le facem si zicem asta e, traiesc cu ele, dar dupa multi ani cand nu mai esti deloc cum erai, abia atunci daca mai poti vezi cat de mult te-au schimbat, si ca ai pierdut poate prea mult, ca si cum din piatra in piatra treci pe celalalt mal si apele acopera pietrele (faptele) iar pentru tine nu mai e posibila intoarcerea.

 

Priviti cu seriozitate faptele sau asteptati anii sa decida pentru voi?

Faptele sunt suma caracterului nostru care, bineinteles, are diferite frecvente si nuante. Cei curajosi trec printr-o serie de schimbari si transformari, pe cand trantorii sociali se conformeaza societatii, lancezand intr-o baltoaca a inertiei.

Chestionand starea in care ne aflam, dam dovada de maturitate si prudenta.

 

Si mai am o curiozitate. Care este liantul vietii voastre, ca sa nu cadeti in uitare de azi pe maine? Ce va sustine zi de zi? Aveti o persoana care va aminteste zi de zi cat de mult sunteti pretuit pentru ca va iubeste asa cum sunteti? Aveti un vis care da sens realitatii? Aveti o pasiune pentru care merita sa traiesti? Cu ce va identificati pentru a ramane vii si a va recunoaste peste timp? Cat de des va ganditi ca traiti pentru ceva iar acel ceva va imprima felul de a fi? Ce este insemnat pentru voi si nu ati renunta la el pentru nimic in lume? Acest liant care va face sa evoluati fara ruperi de sine, ce este pentru fiecare? Va mai ganditi la voi, ca fiinte unice nelegate de nimic, capabile sa se inteleaga prin relatiile pe care le aveti?

Liantul meu e doar curiozitatea. Nu am asteptari. Vreau doar sa observ trecerea ireversibila a timpului si schimbarile care vin odata cu el.

Editat de ELTyrael
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pot opri sa nu-i observ pe unii oameni, si sa nu ma gandesc la ei ca la niste vase care puteau depozita altceva.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa nu remarc mereu si mereu ca oamenii vand o imagine a lor care-i departe de realitate, ascunzandu-si cu grija monstri-n dulap. Cate uimiri ar starni daca ar arata macar un mic monstrulet si cata dezamagire in altii. Si cat de insuportabil ar fi pt. ei sa stie ca dezamagesc. Asa ca, continua sa vanda iluzii, mintindu-se ca-s placuti pt. ceea ce sunt si tremurand in taina sa nu li se clatine mastile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta mi se pare chiar normal si de bun simt. Nu suntem la balci sa ne aratam in toata splendoarea monstruozitatii :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si, cand ne luam inima-n canini si ne dam masca jos, ne mai miram si ne plangem ca nu suntem placuti pt. ceea ce suntem. Tiii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma gandeam la faptul ca tb. sa-i fortam pe ceilalti sa ne placa pt. partile noastre rele (la asta m-am referit cand am spus monstrii) si sa le scoatem cu tot dinadinsul in evidenta adoptand incontinuu un comportament care le-ar face usor vizibile, insa nici nu tb. sa le vindem ceea ce nu avem.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×