Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Masca sociala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De-a lungul timpului am constatat ca rareori oamenii spun ceea ce vor atunci cand vor sa obtina ceva. Daca nu vor sa obtina nimic, abia atunci spun ceea ce gandesc si ceea ce gandesc este intotdeauna negativ si brutal la adresa semenilor. Am vazut ca oamenii isi inchid sinele real, alaturi de copilul interior intr-un turn de fildes si la exterior lasa o imagine care relationeaza in locul lor. Probabil fara organizarea asta societatea umana nu ar fi posibila. Probabil nu suntem construiti sa fim sinceri si onesti (s-a mai vorbit pe un topic de filosofie ceva pe tema asta). Probabil libertatea reala a oamenilor ar destructura societatea umana, ar readuce-o la cete, ginte si triburi.

 

Constient sau nu, semenii nostri incearca tot felul de metode de a obtine ceea ce doresc. Cea mai folosita pare a fi aceea de a se purta fenomenal initial, pentru a face o buna impresie, iar apoi impunerea a diverse doleante pe sistemul - "daca vrei persoana minunata care ma credeai inapoi, atunci fa asta si asta si asta si poate, poate..." E o forma de santaj. Se aplica in majoritatea relatiilor interumane. E o piesa de teatru din punctul meu de vedere, la fel ca si societatea umana.

 

Real se pare ca nu exista nimic, totul este o conventie social acceptata.

Foarte multa singuratate e adusa de purtarea acestei masti, cu atat mai mult cu cat e autoimpusa. Masca e impusa de ceea ce oamenii cred ca vor si de ceea ce ei cred ca este modul potrivit de a obtine. Si e teribil de eficienta, pentru ca si daca vezi ce se ascunde dupa ea, tot nu poti face nimic. E un intreg joc bolnav pe care daca refuzi sa il joci... cum sa zic eu... esti trimis sa iti construiesti separat o societate corecta.

 

Filosofiile pe tema corectitudinii, pe tema evolutiei, pe tema la cum ar trebui sa fie lucrurile sunt filosofii si atat, plus ca sunt discutate de oameni care stiu cum ar trebui sa fie lucrurile. Uneori nici macar ei nu aplica ceea ce predica. Iar ceilalti, cei ce nu discuta despre asa ceva, nici nu doresc sa auda, fiind ferm constienti ca ei stiu mai bine, ca este corecta calea lor, eventual luandu-i peste picior pe "filosofi", "psihologi" etc. Din nefericire, ei reprezinta majoritatea, si majoritatea intotdeauna impune regulile... deeeci SPOR LA JOACA ! Dar macar incercati sa jucati constient, ca vrand-nevrand, daca vreti o familie, o relatie buna cu parintii, relatii bune cu cei din jur, o pozitie mai buna in firma sau in institutie, veti juca jocuri, multe, zilnic, fara incetare.

 

Mi-ar placea sa se argumenteze ca viziunea mea este gresita si provine din pesimism sau din altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si la exterior lasa o imagine care relationeaza in locul lor.

ceea ce spui tu suna a Persona lui Jung. Toti o avem. E modul in care ne prezentam lumii.

De ce vezi Persona ca pe ceva negativ? Cum ar fi fara ea? Ar fi haos.

 

Tu vezi o discrepanta intre Persona si "sinele real". Iar cu cat e mai mare prapastia, cu atat mai mult ne apropiem de patologie. Aici depinde de la caz la caz; important e sa fii autentic cu tine insuti si sa te autoactualizezi constant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
important e sa fii autentic cu tine insuti si sa te autoactualizezi constant.

Cati oameni stii care fac aceasta autoactualizare ? Sau macar care sunt constienti de lucrurile astea ? Sau pe care sa ii intereseze aceste lucruri ?

Am vazut ca rar se gandesc oamenii la asa ceva, iar asta in cazul oamenilor care au ceva cultura, cei lipsiti de instruire nu sunt constienti de problemele expuse, deci nu le vad.

Cat despre cei care au cultura, daca devin constienti, de multe ori aleg sa ignore, pe principiul "oricum nu pot schimba nimic asa ca de ce sa imi bat capul".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai precis, pe tine ce te deranjeaza?

Ca tu nu poti fi autentic, sau ca nu sunt ceilalti autentici?

Ori amandoua?

 

Ai vrea sa fii autentic, sa nu trebuiasca sa te prefaci ca esti de acord cu seful, in timp ce il injuri in gand?

Sa spui in fatza cuiva de la o coada ca e antipatic?

Ceilalti sa iti spuna mereu adevarul, ca sa nu trebuiasca sa iti bati capul sa afli ce anume gandesc ei cu adevarat despre tine?

Ai vrea sa ragaiesti la masa fara sa iti ceri scuze, ca japonezii, la care asta e obicei cultural?

Te irita felul in care oamenii isi prezinta la inceput fatza frumoasa, dupa care iese la iveala mizeria?

Te obosesc minciunile oamenilor?

Te oboseste ca tu insuti sa te prezinti altora mai presus decat esti, facand efort sa iti ascunzi defectele umane, in loc sa te arati asa cum esti, ca sa economisesti energie psihica?

Iti doresti o societate mai naturala, fara ipocrizie, cu oameni sinceri si naturali?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te irita felul in care oamenii isi prezinta la inceput fatza frumoasa, dupa care iese la iveala mizeria?

Te obosesc minciunile oamenilor?

Te oboseste ca tu insuti sa te prezinti altora mai presus decat esti, facand efort sa iti ascunzi defectele umane, in loc sa te arati asa cum esti, ca sa economisesti energie psihica?

Iti doresti o societate mai naturala, fara ipocrizie, cu oameni sinceri si naturali?

Evident.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce te opreste sa spui in fatza oamenilor ce crezi despre ei, si sa te arati asa cum esti?

E foarte relaxant, te usureaza de o imensa povara.

Eu am facut asta, si chiar daca mi-am atras ura lor (am terminat cu greu liceul si facultatea, mereu amenintat ca voi fi exmatriculat sau ca nu ma baga in bac), dar mi-a facut mie bine sa spun in fatza ce cred despre oameni.

A nu intretine o persona e extrem de relaxant, economisesti energie psihica.

 

Parca tu lucrezi in domeniul armatei, unde gura mare e interzisa, acolo e mai greu, nu?

Asta te apasa, ca in armata nu ai voie sa comentezi nimic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce te opreste sa spui in fatza oamenilor ce crezi despre ei, si sa te arati asa cum esti?

E foarte relaxant, te usureaza de o imensa povara.

Eu am facut asta, si chiar daca mi-am atras ura lor (am terminat cu greu liceul si facultatea, mereu amenintat ca voi fi exmatriculat sau ca nu ma baga in bac), dar mi-a facut mie bine sa spun in fatza ce cred despre oameni.

A nu intretine o persona e extrem de relaxant, economisesti energie psihica.

 

Parca tu lucrezi in domeniul armatei, unde gura mare e interzisa, acolo e mai greu, nu?

Asta te apasa, ca in armata nu ai voie sa comentezi nimic?

Au contraire, in armata, datorita regulilor ne-negociabile, e simplu sa spun ce gandesc, urmarile acolo sunt... nesemnificative, cel mult sunt luat drept "rebel" si mutat de colo-colo sau "iertat" ca sa nu se inregistreze subunitatea cu eveniment negativ... dar nu despre asta e vorba si nu zic numai de persoana mea, ci si de alti oameni din jurul meu. Problema apare in viata extraprofesionala. Mai exact, te citez: "mi-am atras ura lor (am terminat cu greu liceul si facultatea, mereu amenintat ca voi fi exmatriculat sau ca nu ma baga in bac)".

 

"A nu intretine o persona e extrem de relaxant, economisesti energie psihica." iar dupa o vreme ramai fara acea persoana si devii un om cosmopolit, cu "prieteni" noi in fiecare saptamana si cu niciun prieten real.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"A nu intretine o persona e extrem de relaxant, economisesti energie psihica." iar dupa o vreme ramai fara acea persoana si devii un om cosmopolit, cu "prieteni" noi in fiecare saptamana si cu niciun prieten real.

 

Depinde, eu sunt apreciat in real life pentru ca spun adevarul, deci se poate conta pe mine.

Adica iti atragi si simpatia celor care pot pretui asa ceva.

Si ramai fara prieteni, zici? Duca-se! Bine ca s-au dus! Ce metoda mai buna de selectie vrei?

 

Decat o suta de prieteni din aia superficiali, care te lasa balta cand ai nevoie sau care te sapa pe la spate, te barfesc, rad de tine, mai bine sa ii filtrezi la greu, si sa ramana 4-5 adevarati, care sunt ca tine, autentici. Mai multi nici nu ai nevoie. Restul pot ramane amici de pahar, de la care sa mai afli una alta, sa te informezi cu trendurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oamenii in general isi doresc sa fie placuti intr-un fel sau altul. nu conteaza daca sunt rai sau buni atata timp cat conteaza pentru cineva suficient de mult incat sa ii faca sa se simta in siguranta sau sa ii sustina. uneori avem nevoie de masca sociala pentru a ne proteja, pentru a nu-i rani pe cei din jur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde, eu sunt apreciat in real life pentru ca spun adevarul, deci se poate conta pe mine.

Adica iti atragi si simpatia celor care pot pretui asa ceva.

Si ramai fara prieteni, zici? Duca-se! Bine ca s-au dus! Ce metoda mai buna de selectie vrei?

Decat o suta de prieteni din aia superficiali, care te lasa balta cand ai nevoie sau care te sapa pe la spate, te barfesc, rad de tine, mai bine sa ii filtrezi la greu, si sa ramana 4-5 adevarati, care sunt ca tine, autentici. Mai multi nici nu ai nevoie. Restul pot ramane amici de pahar, de la care sa mai afli una alta, sa te informezi cu trendurile.

Ei vezi, majoritatea mie imi pare exact ca in partea bolduita, minoritatea este ce am subliniat cu italic. Asta e tematica topicului. Ori esti ca majoritatea, ori stai ostracizat. Daca nu esti intrinsec precum cei multi, trebuie sa ridici masca ipocriziei, ca deh, in viata nu ii poti ocoli pr toti cei cu care ai prefera sa nu relationezi.

 

uneori avem nevoie de masca sociala pentru a ne proteja, pentru a nu-i rani pe cei din jur.

Cred ca mereu, nu doar uneori. Cand dam masca jos, cei multi fug ca potarnichile, sau trec pe modul "ce-mi pasa mie ?".

 

A nu se intelege ca eu sau altcineva este exclus din grupul "celor multi".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×