Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

greseli de ortografie pe topicurile religie-spirtualitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

era vorba despre oamenii care nu consuma carne

nici fluturii nu consuma carne - asta nu inseamna ca sunt vegetarieni

 

acum chiar despicam fire in tzashpe!

vegetarianul ca substantiv se refera la omul care consuma produse de origine vegetala (si lactate).

fluturii nu-s vegetarieni pentru ca nu-s oameni... si vaca mananca vegetale, da' nu e vegetariana, ci ierbivora...

in plus, nu fluturii se "ciondanesc" pe aici pe baza Bibliei. or mai fi cate unii care au fluturi in cap, dar asta e alta discutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum chiar despicam fire in tzashpe!

vegetarianul ca substantiv se refera la omul care consuma produse de origine vegetala (si lactate).

fluturii nu-s vegetarieni pentru ca nu-s oameni... si vaca mananca vegetale, da' nu e vegetariana, ci ierbivora...

in plus, nu fluturii se "ciondanesc" pe aici pe baza Bibliei. or mai fi cate unii care au fluturi in cap, dar asta e alta discutie.

 

prietene!

daca tu folosesti conceptul "vegetarian" pentru sintagma "oameni care nu mananca carne", vei induce in eroare pe cei care nu stiu exact termenul si il vor folosi asa cum au vazut ca o faci tu (poate ca tu stii despre ce e vorba, dar ceilalti, nu)

 

am observat doar ca

se vorbeste la topicul despre nicolaiti despre vegetarieni ca si cand asta ar insemna "a nu consuma carne"

si am facut specificatia respectiva fara sa atac persoana...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prietene!

daca tu folosesti conceptul "vegetarian" pentru sintagma "oameni care nu mananca carne", vei induce in eroare pe cei care nu stiu exact termenul si il vor folosi asa cum au vazut ca o faci tu (poate ca tu stii despre ce e vorba, dar ceilalti, nu)

 

am observat doar ca

se vorbeste la topicul despre nicolaiti despre vegetarieni ca si cand asta ar insemna "a nu consuma carne"

si am facut specificatia respectiva fara sa atac persoana...

Uite aici definitia din dex a cuvintului "vegetarian": http://dexonline.ro/search.php?cuv=vegetarian&source=

 

Ce nelamuriri mai ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca tu folosesti conceptul "vegetarian" pentru sintagma "oameni care nu mananca carne", vei induce in eroare pe cei care nu stiu exact termenul

 

PAI NU ASTA E???

ori mi-e defecta vreo sinapsa la ora asta, ori ceva nu e in ordine...

vegetarianul e omul care NU MANANCA CARNE. mananca produse vegetale, eventual si lactate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PAI NU ASTA E???

ori mi-e defecta vreo sinapsa la ora asta, ori ceva nu e in ordine...

vegetarianul e omul care NU MANANCA CARNE. mananca produse vegetale, eventual si lactate.

Exclus lactate si oua-sunt tot origine animala.Multi fac confuzie.Eu mananc tot ce prind... :yes: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exclus lactate si oua-sunt tot origine animala.

 

buna dimineata manowar... mai consulta si tu un dictionar, ceva. ce spui tu e definitia vegan-ului (exclud si articolele din piele).

uite, [dan-marius] a dat un link spre definitia notiunii de "vegetarian". deranjeaza-te un pic si vezi ce-i cu ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna dimineata manowar... mai consulta si tu un dictionar, ceva. ce spui tu e definitia vegan-ului (exclud si articolele din piele).

uite, [dan-marius] a dat un link spre definitia notiunii de "vegetarian". deranjeaza-te un pic si vezi ce-i cu ea.

Am vazut link-ul dat de dan-marius(terminator).Eu nu sunt 100% convins ca tot ce e in DEX e si corect...Consider ca un vegetarian adevarat consuma exclusiv produse vegetale-deci pe langa carne ar tb. excluse si lactate,oua,peste. :yes: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consider ca un vegetarian adevarat consuma exclusiv produse vegetale-deci pe langa carne ar tb. excluse si lactate,oua,peste.

 

ce consideri tu e treaba ta. poti crede ca laptele e negru si ca pamantul e plat. total irelevant.

ce inseamna de fapt termenul "vegetarian" e cu totul altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exclus lactate si oua-sunt tot origine animala.Multi fac confuzie.

Fals. Vegetarianul este o persoana care nu consuma carne, indiferent ca este de peste sau de pui sau de porc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×