Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Clasa a patra..

Postări Recomandate

In clasa a patra...mi-era teama ca nu voi reusi la examenul pentru a intra la clasa cu profil de informatica, mi-era o teama ingrozitoare. In clasa a patra...umblam imbracata in sarafan rosu de catifea, dresuri albe de dantela cu floricele si camasuta alba, apretata, cu dantela la guler si la maneci. Nu-mi faceam tema la franceza, insa cand ma asculta doamna profesoara rezolvam exercitiile pe loc. Nu ma suportau colegii de clasa si ma porecleau in fel si chip. Am refuzat rolul ce-l primisem la serbarea de Craciun (Craiasa Zapezii) pentru ca am fost jignita de un coleg si am fost singurul copil din clasa care nu a avut un rol. Cand ma certa invatatoarea mi-era prea jena sa mai spun ceva sau macar sa imi cer scuze, incat invatatoarea le-a spus alor mei ca sunt o nesimtita si o prost crescuta. In vacanta de dinainte de clasa a patra...imi placea sa ies pe canicula in fata blocului, imi pregateam singura o paturica cu jucarii si asteptam sa iasa vecinii si vecinele sa ne jucam. Treceau ore intregi, iar asteptarea era atat de grea...nu le spuneam niciodata alor mei ca stau singura, nu m-ar mai fi lasat sa ies la orele acelea daca ar fi aflat.

Ah, si-am fost la Slanic Prahova pentru prima (sau a doua?) oara. Am mers intr-o excursie la Campina, la castelul Iuliei Hasdeu si am ramas profund impresionata.

Citeam almanahuri vechi si-mi placeau. Mai ales unul, "Romania literara", imi placea nespus de mult, avea o "bucata" din "Misterul salului spaniol" de Christie si, per total, almanahul ala trata evolutia modei de-a lungul secolelor.

Editat de Xylia
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine ca nu l-ai inchis.

 

Acu' sa spun si eu. In clasa a IV-a ne-am intors de la tara (unde ne stabilisem pt. fratele meu) la oras (de data asta pt. mine) si m-am pricopsit cu o invatatoare pe care am mai avut-o la inceputul clasei I (in total am avut 4 invatatoare). La tara eram de departe cel mai bun elev din clasa, la oras... coada. Invatatoarea, o scorpie ahtiata dupa plocoane, nu scapa niciun prilej sa ma jigneasca pt. ca citeam greoi, nu respectam niciun semn de punctuatie, fara intonatie, otova. Chestia asta m-a ambitionat si, pana la sfarsitul clasei a IV-a, am reusit sa-i demonstrez ca nu-s chiar atat de tuta cum ma credea ea. Stateam in banca cu un baiat care ma simpatiza, ca dovada ca ma alinta "coleguta" si nu scapa niciun prilej sa ma intepe cu un bold si-apoi sa se amuze pe seama mea. Colegul asta era printre preferatii invatatoarei, insa, spre deosebire de altii era si destept, desi aiurit, si mi-a fost tare greu sa o conving pe invatatoare ca nu copiez de la el la matematica. Oricat sustineam eu ca-mi rezolv singura exercitiile si problemele de la lucrari, ea nu ma credea, nici macar nu a incercat vreodata sa verifice daca acuzatiile sale erau fondate (sa ma scoata naibii la tabla si sa ma puna sa rezolv ce-mi dadea in lucrare). Imi amintesc si acum fata ei siderata cand, la una dintre lucrari, colegul meu, aiurit cum era, a dat-o in bara si a facut varza totul, iar eu n-am avut nicio greseala. Abia atunci s-a convins si ea ca spusesem adevarul.

Tot in clasa a IV-a m-au lasat prima data sa am si eu parul mai lung, de obicei ma tundeau ca pe un baietoi, m-am dus prima data la strand (olelica, ce-mi mai placea sa ma balacesc!), si mi-au cumparat prima mea pereche de saboti, ce-mi erau asa de dragi ca i-as fi purtat si-n somn.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Z., mi-ai adus aminte de ceva.

Eu dintr-a 3-a m-am mutat la bunici din cauza ca acasa, la tara, la parinti, eram mereu bolnava la pat din cauza astmului. La oras nu faceam crize decit la bronsitele de primavara si de toamna, si alea mai mici si/sau mai rare. A fost o separare foarte dureroasa, cu efecte asupra mea pina in ziua de azi. Orice incercare de a-mi vizita parintii la tara in acei 2 ani s-a soldat cu o criza urita de astm si fuga in miez de noapte cu masina inapoi spre oras, la bunici.

 

Cind m-am mutat la Pedagogic am luat locul 2 si in clasa a 3-a, si in a 4-a. Primul loc era, fara discutie, al celei mai silitoare fete din clasa, o fata blinda, cuminte si foarte dedicata, care cred ca nu facea altceva decit sa studieze. O colega buna, o iubeam toti. Eu imi rezervam mereu locul al doilea, ceea ce ii cadea cam prost invatatoarei a carei fata era cu noi in clasa si nu reusea sa ia decit premiul 3.

Intr-o zi, la sedinta cu parintii din trimestrul al 2-lea, a reusit si mama sa vina si sa participe (venea de cite ori putea, ea practic avea doi copii in doua case diferite). Invatatoarea noastra citea, ca de obicei, catalogul, spunindu-i fiecarui parinte ce avea de spus despre copilul respectiv. Ei bine, cind a ajuns la mine a zis ceva de genul: "Un copil bun, silitor, cu rezultate bune, pacat de lucru manual" si a dat sa treaca repede mai departe. Mamei i-a picat insa fisa: "Cum adica pacat de lucru manual?"

Nu stiu daca peste tot se facea la fel, dar la Pedagogic aveam materia asta, exista un cabinet special unde faceam goblenuri, tricotam caciulite si fulare, faceam mileuri si alte chestiute de-astea. Ei bine, eu, ca un copil silit sa aiba activitati mai ales sedentare :blink:, ca sa nu il apuce sufocarea si sa-si scuipe plaminii, stiam sa fac de toate si le faceam bine. Aveam chiar doua lucrari in expozitia din cabinet, o chestiune pe care proasta de profa o uitase cind a acceptat sa intre in treaba asta. Care treaba? Sa imi dea media 5 la lucru manual. :doh:

Mama s-a suparat foarte tare, bineinteles ca a facut scandal, a mers pina la directiune si s-a rezolvat totul. Asa ca fata de invatatoare pentru care mi se planuise tot acest rahat a ramas tot cu premiul 3.

Vaai, ce poveste.... =P~ Ma intreb daca o sa aiba careva rabdare sa o citeasca. :doh:

Editat de white.way

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca peste tot se facea la fel, dar la Pedagogic aveam materia asta, exista un cabinet special unde faceam goblenuri, tricotam caciulite si fulare, faceam mileuri si alte chestiute de-astea.

 

Goblenuri cam greu la varsta aia, coseam pe etamina si pe matador, care era mai des si deja cerea mai multa atentie. Dar asta intr-a cincea, parca.

Eu eram si sunt opusul tau, nu-mi place sa impletesc, sa cos, sa crosetez.. La lucru manual am avut un 3 intr-a sasea. Ca nu adusesem mileul la stadiul pe care-l vroia profa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce a fost si ce-a ajuns... :crazy:

 

"Clasa a patra" e un fel de expresie inlocuitoare a termenilor de mult/demult. "Nu am mai mancat orez cu lapte din clasa a patra", "nu m-am mai uitat la un film din clasa a patra", "nu m-am mai spalat pe cap din clasa a patra", d'astea...

 

 

Inchis la cerere. Daca tot nu se cunoaste sensul expresiei, nu se intelege nici sensul topicului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×