Sari la conținut
Forum Roportal
Obsoletus

Tarja Turunen

Postări Recomandate

Am ajuns la concluzia că Tarja Turunen are cea mai mare arie vocală live din istoria rock,heavy-metalului. :bye:

 

Şi ce altă metodă pentru a-mi publica această constatare aş fi avut, dacă nu un topic deschis pe roportal :D.

 

 

 

 

Noh hai să vedem.

Cea mai joasă notă cred că e in jur de C3, al 3-lea DO de pe pian.

O avem in melodia "The Kinslayer" la 3:30 din concertul "End of an Era". :yawn:

 

 

 

 

Cea mai

Editat de Obselete
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu deja sunt cu biletele pregatite pentru artmania.

 

si apropo tarja chiar este soprana. este soprana dramatica, se aude si cand canta. la unele melodii mai mult decat la altele. simone simons de la epica despre ea se zice ca este mezzo-soprana, dar daca asculti anumite melodii cum ar illusive consensus, constati ca si ea este tot soprana.

 

dar la urma urmei nu este foarte mare diferenta, atata doar ca mezzo-sopranelor le poate este un pic mai greu sa ia note foarte inalte.

dar nu sunt expert, asa ca nu raspund de corectitudinea raspunsului meu.

 

dar lucru cert este ca tarja este soprana, fara nicio indoiala!

 

si ca dovada a ceea ce am scris mai sus, ascultati putin aici.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti fi sigur de lucru asta, parca in ultima vreme tot mai bine arata. zici ca intinereste.

 

uite aici o filmare de cand avea 17 ani. uita-te la cum arata atunci si la cum arata acuma. parca se face mai frumoasa pe zi ce trece.

http://www.metalhead.ro/tarja-turunen/stiri-tarja-turunen/filmari-cu-tarja-turunen-la-17-ani-aid-97673-l-1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu deja sunt cu biletele pregatite pentru artmania. dar lucru cert este ca tarja este soprana, fara nicio indoiala! si ca dovada a ceea ce am scris mai sus, ascultati putin aici.

 

Al doilea clip postat de tine este filmat la Sibiu, in timpul concertului de Craciun 2006, sustinut de Tarja impreuna cu Filarmonica din Sibiu. Am fost acolo, pot sa spun ca merita sa mergeti la orice concert al ei (fie de muzica rock, fie clasica) :airkiss:

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la acel concert nu am avut nicio sansa sa ajung. asa de mult regret acest lucru. pentru mine nu conteaza ce concert sustine tarja, pentru ca stiu cum canta. imi doresc doar sa mai aiba vreun concert de muzica clasica in romania, sau macar undeva prin zona, sa pot merge si la un concert de muzica clasica al ei, si apoi chiar sunt multumit din acest punct de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti fi sigur de lucru asta, parca in ultima vreme tot mai bine arata. zici ca intinereste.

O fi suferit de anorgasmie până la 30 de ani. :P

 

:doh:

 

 

 

Before Big O :doh:

235701965ad4021a80a16_207_290_.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

After Big O :lol:

600full-tarja-turunen.jpg

 

 

:hi:

Editat de Obsoletus
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×