Sari la conținut
Forum Roportal
Robert477

Am biblioteca mea, si ma mandresc cu ea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cineva imi spunea cu ceva vreme in urma ca intr-un apartament nu se mai poarta bibliotecile cu carti. Am ramas putin dezamagit de aceasta vorba. Voi ce parere aveti? Ce carti aveti in bibliotecile personale? Va mandriti cu ele? Cam de cand v-ati cumparat ultimele 10 carti din biblioteca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cineva imi spunea cu ceva vreme in urma ca intr-un apartament nu se mai poarta bibliotecile cu carti. Am ramas putin dezamagit de aceasta vorba. Voi ce parere aveti? Ce carti aveti in bibliotecile personale? Va mandriti cu ele? Cam de cand v-ati cumparat ultimele 10 carti din biblioteca?

 

 

E aiurea!

Nu ai cărţi pentru că ,,se poartă''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cultura, dorinta de a sti, nu tine de moda ci de educatie, de ceea ce ai vazut ca model in casa.

daca parintii ti-au stiut insufla placerea cititului, cinste lor si felicitari tie pentru biblioteca!

consider ca a avea o biblioteca reala, din care sa poti alege oricand o carte, sa rasfoiesti doar cateva pagini sau sa n-o mai lasi din mana, sa vezi literele tiparite pe hartie si nu fugind pe ecranul computerului, cuibarita intr-un fotoliu, ascultand o muzica placuta si avand un pahar cu vin langa tine, sunt mici placeri care nu pot fi egalate de nimic din ceea ce ofera tehnica ultramoderna.

 

eu am o biblioteca vasta, atat in casa parintilor cat si in apartamentul meu, adevarat ca mare parte din carti sunt cumparate foarte demult, cand inca pretul lor era accesibil si cand nu prea aveam alte posibilitati, lectura fiind un mod de evadare din rutina cotidiana, cand nu existau inca internet, sute de programe tv, reviste, ziare.. dar am cumparat cateva recent: Dincolo de bine,dincoace de rau - de Aurora Liiceanu si Alice Nastase, Secretul, de Rhonda Byrne, Ce spui dupa buna ziua - Eric Berne, Panza de paianjen - Cella Serghi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce spui dupa buna ziua - Eric Berne

 

Si eu mi-am cumparat-o recent.

Cred ca a avut un succes subit cartea asta, in ultimul an. :doh:

 

Ai mei nu au avut carti multe in biblioteca, nu erau niste intelectuali. Dar cartile pe care le aveau, cum aveam sa descopar mai tarziu, erau una si una, alese pe spranceana.

Nu am putut sa-mi cumpar carti in tinerete, ceea ce-am citit, a fost in mare parte de la biblioteca.

Acum, de vreun an, am inceput sa imi cumpar carti lunar, uneori de doua ori pe luna, depinde cum scap in rafturile cu carti din magazine. Am cateva zeci de carti, dar nu imi prea cumpar clasici, mai mult romane ale unor scriitori din zilele noastre, americani, francezi, suedezi, nemti.. depinde ce ma atrage. Si ma atrage in general thriller-ul, am aproape in totalitate carti cu si despre cadavre, sange, morti, psihopati.. de-astea dragute.

 

A, si ma mandresc tare cu cartile mele, imi place sa ma uit la ele, cum stau acolo aliniate pe culori :doh:... Si mi le-am stampilat la spate. :blink: Cu numele meu.

Editat de S.M.Poupincourt
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce daca nu se mai "poarta" ? Chestia asta cu moda a aparut pt a avea un spatiu cat mai mult in casa fara carti, sa nu se mai adune praf pe ele si sa faci curatenie cat mai repede si usor. Pe de o parte, poate intr-adevar cartile cam aduna praf, dar ele sunt dovada unei case de intelectuali si sunt foarte faine in decor :doh: Iar daca le mai si citesti, e si mai bine.

La mine in casa sunt sute de carti,din diferite colectii,unele mai vechi, cumparate de parinti acu mult timp, si altele mai noi.Cand am timp, mai citesc cate-o carte din biblioteca, ador lectura, ma relaxeaza:) Fara carti, casa mi s-ar parea prea goala, ar fi ciudat....Si da, ma mandresc cu biblioteca mea si a parintilor mei, si cred ca e singura de o asemenea dimensiune de pe scara( restul au cateva carti)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cineva imi spunea cu ceva vreme in urma ca intr-un apartament nu se mai poarta bibliotecile cu carti. Am ramas putin dezamagit de aceasta vorba. Voi ce parere aveti?

 

 

Foarte proasta. :blink:

 

Da` ce-i la moda? Manelele si alte tampenii?! Lipsa de cultura,o fi o noua moda? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumea nu mai citeste.

 

Voi incepe sa-mi strang toate cartile, si sa le citesc. Imi e rusine de mine, nu cunosc nici ce am in casa.

 

Buna idee cu semnatul, o astfel de carte bine pastrata e un bun care te face sa il iubesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil majoritatea prefera sa citeasca carti electronice si nu mai sunt interesati ca aiba o biblioteca in casa cu care sa se mandreasca.

Am incercat sa citesc o carte electronica. Dupa cateva pagini am renuntat. Nu e stilul meu. Prefer pe cele tiparite.

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cartea tiparita are un cu totul si cu totul alt farmec; in plus are si un miros specific...o poti si pipai (si vb foarte serios)

nu te oboseste precum cea de pe pc...n-am rfeusit niciodata sa citesc pana la capat o carte in format electronic.

imi plac, in aceeasi masura, cartile invechite citite si de altii- poate chiar mai mult... acele carti duc cu ele si emotiile altora; si de cele mai multe ori sunt pozitive.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×