Sari la conținut
Forum Roportal
cristina16

help pls..

Postări Recomandate

tatal meu fumeaza fff mult cam 3 pachete pe zi si bea dar nu ff mult..si asta din cauza stresului..iar de vreo luna cam asa i s-a umflat burta..nu rau dar i s-a umflat..si eu m-am speriat ff tare si m-ama dus cu el sa isi faca analizele!au iesit cat de cat bine dar colesterolul a iesit ff mare..420 cam asa..si mi-e tare frica!credeti ca are ceva?ce se poate intampla?va rog sa ma ajutati!multumesc!apropo..el sta ff bine cu psihicul adica stie sa se controleze si e mai mereu optimist si eu cred ca asta il ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un colesterol mare poate duce foarte usor la infarct.De obicei colesterolul mare se asociaza si cu trigliceride mari.In cazul tatalui tau s-ar impune un regim alimentar din care sa se reduca grasimile,mai ales cele animale,eventual sa se renunte la carnea de porc,mezeluri(salamuri,toba ,costita etc.),numai 1 -2 oua pe saptamana,mai putin alcool si mai putine tigari.Trebuie sa stii ca cea mai mare parte a colesterolului este produsa de organism si doar o mica parte de ceea ce mancam.Ca atare ,in cazul tatalui tau cred ca s-ar impune si un tratament medicamentos ,care trebuie stabilit de un doctor.Substanta activa folosita este "simvastatina" si o gasesti sub diferite denumiri de medicamente.Dar, cum spuneam numai un medic ii poate recomanda tipul de medicament si cantitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, in astfel de probleme trebuie sa te adresezi unui medic, si nu unui forum de hepatita. Daca tatal tau a facut analize inseamna ca medicii stiu ce este de facut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×