Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

buna seara

avem si noi o problema putin mai incurcata in legatura cu o succesiune

santem un frate si o sora,parintii sant decedati si am locuit impreuna cu bunica din partea mamei aproape toata viata in casa bunicii.mama noastra a mai avut o sora si doi frati,din care unul a murit de tanar,nu a fost casatorit si nu a avut copii.ceilalti 2 au plecat de acasa de tineri si s-au stabilit in alt capat de tara.dintre ei doar sora mamei a maivenit pe acasa cateva veri in 20 de ani,fratele ei nu a fost niciodata in 30 de ani de la inmormantarea fratelui sau.noi am locuit cu bunica noastra si dupa moartea parintilor nostri si am fost singurii care am avut grija de ea,chiar si dupa ce am pecat in strainatate amandoi am sustinut-o financiar si am avut grija de ea.dupa ce bunica a murit,ceilalti doi copii ai ei vor parte la mostenire.vrem sa stim si noi daca putem sa contestam dreptul lor la succesiune,tinand cont ca nu au contribuit cu nimic la ingrijirea batranei,nu au dat nici macar un telefon si nu au fost nici la inormantare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, doar ei sunt mostenitori ai batranei. Si nu aveti nici o sansa in fata lor.

Nu conteaza ce au facut cat timp a trait bunica, mama lor de altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate, doar ei sunt mostenitori ai batranei. Si nu aveti nici o sansa in fata lor.

Nu conteaza ce au facut cat timp a trait bunica, mama lor de altfel.

Rectific ceea ce am spus, acum am citit mai atent.

Si voi aveti dreptul la mostenire alaturi de copiii bunicii voastre, adica de unchiul si matusa voastra.

Voi veniti la masa succesorala prin reprezentare. Adica, din partea mamei voastre care a decedat inaintea bunicii voastre.

 

In rest este la fel, nu puteti contesta dreptul lor de mostenire, indiferent ce nu au facut in raport cu voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×