Jump to content
Forum Roportal
Lemmonade

Mancare turceasca

Recommended Posts

Va place mancarea orientala? Stiti retete de preparate turcesti? Daca da, pls ajutati-ma cu cateva pentru ca mai nou este mancarea mea preferata. Am incercat la un restaurant din centrul vechi, Divan, cateva feluri de mancare si am zis ca gata, asta e, prea buna, mi-e pofta si trebuie sa fac si eu. N-am cum sa mananc zilnic in oras, deci nu-mi ramane decat sa incerc sa prepar si eu acasa. Mi-am luat si narghilea, dar aromele nu-s chiar asa bune ca alea de la restaurant. Dar merge :doh:.

So...multumesc anticipat pentru retete! :doh:

Depinde ce anume te intereseaza. Unele sunt greu de preparat, altele aproape imposibil de facut in casa. Iar pentru celelalte trebuie anumite condimente, delicatese si ingrediente. Fara de care n-ar iesi la fel.

Dar daca spui exact ce anume, poate se gaseste si calea de a fi ajutata.

hehe, interesanta discutia. am mancat si eu acolo si mi-a placut mult. am incercat un mix de aperitive, intre care era ceva gen salata de vinete cu iaurt si usturoi si niste mirodenii, alta era o salata foarte picanta din ardei rosii, vinete si nu am mai identificat ce altceva :P, mai era o crema de iaurt cu menta si castraveti absolut geniala (de unde iau menta?) si ceva cu mult patrunjel. pe mine mai mult astea ma intereseaza ca nu prea manac carne. iar la restaurant nu ajung din cauza timpului suficient de des sa nu-mi mai fie pofta :salut:).

@ flori de camp: recunosti ceva din cele enumerate mai sus?:P

In video totul are nume turcesc de aceea atasez aici postarea ... urmarim aceasta familie cum impart timpul la treburile din bucatarie care este in aer liber.  Azi am vazut un episod cand s-a gatit vinete, ardei si rosii umplute si a fost foarte apetisant.  Omu' vrea sa-i gatesc exact ca pe video dar eu refuz ca n-am chef pe moment ca nu prea-i plac nici sarmalele, doar ca pe video se manca si ciuperci grilate si el e foarte pofticios.   Am de toate in casa dar n-o sa-i fac chiar daca-ar fi ultima lui cina!!!   Cand n-am chef, nu iese buna mancarea!!!

Pune Paprika in toate alea ca mine, sare si piper, doar Trumeric nu folosesc eu mai ales in sarmale, seamana si cu mancarea iraniana ca si cu cea turca dar a facut si Gulas Maghiar.

https://www.bing.com/videos/search?q=youtube+-+Azerbaijan%2c+cooking&&view=detail&mid=5FFD89BBBCA750A4A8705FFD89BBBCA750A4A870&rvsmid=16B3EAB7B2F8981CA29D16B3EAB7B2F8981CA29D&FORM=VDRVRV

• Like 2