Sari la conținut
Forum Roportal
Apokolo

10 mai - O sărbătoare naţională

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Împreună cu un grup de persoane, dorim să propunem Parlamentului o Iniţiativă Legislativă care are ca scop desemnarea zilei de 10 mai ca fiind una din sărbătorile naţionale ale României.

Este ruşinos ca o ţară să nu îşi sărbătorească cucerirea independenţei. Suntem printre puţinele ţări din lume (dacă nu chiar singura) care nu îşi sărbătoreşte Independenţa de Stat.

Dorim ca în zilele urmatoare să lansăm o Iniţiativă legislativă, urmând să obţinem 500.000 de semnături.

 

Initiaţiva acestui act aparţine domnului Paul Todoran, care a scris şi un articol pe care vă invit să îl citiţi.

 

 

"Pledoarie pentru 10 Mai

 

 

După ce au stopat revoluţia din '89 şi au înăbuşit mişcarea "Piaţa Universităţii", emanaţi, reformatorii au preluat puterea în noul Stat, au direcţionat România în direcţia Republicilor Bananiere şi au impus unui popor întreg (că doar de la cap se-mpute peştele) perpetuarea scării de valori morale pe care o adoptaseră şi au folosit-o în întreaga lor carieră politică.

Trebuie precizat că termenul de Republică Bananieră nu are nimic în comun cu plantarea bananelor, ci se referă la faptul că 2% - 3% din populaţia unei ţări deţine 80% - 90% din PIB, iar cei 97% - 98% din populaţie deţine celelalte 10% - 20% din PIB. Cu alte cuvinte 2% - 3% din populaţie este foarte bogată, marea majoritate a populaţiei fiind săracă, iar pătura mijlocie este sublimă, dar lipseşte cu desăvârşire. Minciuna, jumătăţi de adevăr (care de fapt sunt minciuni întregi) şi măsluirea istoriei au stat la baza conduitei lor morale. Onoarea pentru aceşti nespălaţi a fost şi este o vorbă goală.

Asa se face că la atâţia ani de la revoluţia anticomunistă românii nu îsi sărbătoresc Independenţa de Stat. Pentru a menţine cât este cu putinţă doctrina cu care erau atât de familiarizaţi, indiferent de interesele şi voinţa poporului român au făcut tot ce le-a fost în putinţă pentru a nimici 10 Mai, tradiţionala sărbatoare a "Independenţei de Stat a României" mai ales pentru faptul că independenţa a fost câştigată de armata română sub conducerea unui principe, mai apoi încoronat rege (cu o coroana de oţel făcută dintr-un tun capturat de armata română la Plevna).

În mod conştient şi sistematic în primii ani de după revoluţie, pentru a estompa trezirea conştiinţei naţionale a românilor, au inventat tot felul de trucuri pentru a deturna atentia poporului de la faptul că nu sărbătorim tradiţionala sărbătoare 10 Mai, Independenţa de Stat a României. Invitarea Papei Ioan Paul al II-lea la Bucuresti în 1999 când de 10 Mai de la gara de nord până la marginile Bucureştiului toată lumea flutura steagul Vaticanului este doar unul din exemple. În CPUN (Consiliul Provizoriu de Uniune Naţională) când s-a pus problema sărbătorilor naţionale şi unul dintre membri CPUN-ului a propus ca una dintre sărbători să fie 10 Mai invocând TRADIŢIA poporului român ("Ce facem cu traditia Domnilor" ) Dl. Iliescu care conducea sesiunile CPUN-ului a trecut repede la punctul următor al discuţiilor spunând: "să lăsăm asta în seama istoricilor". În anii următori profitând de o interpelare pusă lui M. Kogălniceanu în Parlamentul României au început să vehiculeze ideea că, de fapt independenţa a fost declarată pe 9 mai. În afară de faptul că este vorba doar despre o dezbatere parlamentară, nefiind şeful statului, M. Kogălnicenu nu putea să declare Independenţa de Stat a României. Dacă atâtea generaţii premergătoare au sărbătorit 10 Mai, cine sunt "ei-neisprăviţii" care să pretindă că ştiu mai bine când a fost declarată independenţa şi să nege capacitatea şi integritatea unor adevăraţi eroi ai neamului românesc, cei care de fapt au înfăptuit Independeţa de Stat a României. Independenţa SUA a fost declarată în 4 Iulie. Întrucat telegraful încă nu a fost inventat, s-au scris mai multe exemplare şi călăreţi pe cai le-au citit în zilele în care au ajuns la destinaţie (în celelalte 12 state care mai rămăseseră). A zis cineva din celelalte state, după mai bine de 100 de ani că: "de fapt la noi independenţa a fost declarată pe 5 Iulie"?

Daca Vasile Alecsandri în poezia sa intitulată 10 Mai a spus:

 

Şi-a venit vulturul iară

Şi ne-a zis "Popor român,

Eşti viteaz, de ce mai suferi

Jugul unui neam păgân?

Fă-te liber, dezrobeşte-ţi

Mândra ţară care-o ai".

Şi noi liberi ne făcurăm

Într-o zi de 10 Mai.

 

atunci cine sau care neisprăvit are dreptul să modifice sau să cenzureze parte a operei unui clasic al literaturii române doar pentru faptul că nu este în concordanţă cu gândirea sa. Măsluirea istoriei şi cenzura literară nu au ce căuta într-o societate liberă şi democrată. După aceea au răspândit ideea că 10 Mai este ziua Regelui. Nici unul dintre Regii noştri nu s-a născut pe 10 Mai. Apoi au răspândit ideea că 10 Mai este ziua monarhiei. În afară de faptul că nu există un act juridic care să declare 10 Mai ziua monarhiei faptul că declararea Independenţei de Stat a României se suprapune cu venirea în 1866 a prinţului Carol în Principatele Unite şi ridicarea Principatelor Unite în 1881 la rangul de regat asta nu înseamnă să nu ne sărbătorim Independenţa de Stat. Dimpotrivă, aceste două evenimente, de fapt subliniază importanţa istorică a acestei zile în viaţa şi istoria poporului român şi a nu sărbători Independenţa de Stat doar pentru a exclude sau a trece sub tăcere pe celelalte două, este o pură mârşăvie. Carol I a domnit 2 ani mai mult decât Ştefan cel Mare, a modernizat România, a pus bazele armatei romane a construit o reţea de căi ferate de nivel european la acea dată. Am mai auzit şi afirmaţia că: "a fost neamţ". Ce ruşine şi lipsă de bun simţ şi caracter. Carol I a fost mai român decât mulţi dintre şleahta de politicieni perindaţi după al II-lea război mondial la conducerea României. Carol I şi-a vândut proprietăţile din Germania ca să construiască Castelul Peleş, nicidecum să jefuiască ţara şi să sărăcească poporul spre folosul lui. Ecaterina cea Mare a ruşilor care a facut Ermitajul, ceea ce este astăzi (muzeu de talie mondială) a fost prinţesă germană, sala de concerte Royal Albert Hall din Londra este numită după Albert soţul reginei Victoria a Marii Britanii şi care a fost neamţ. Referitor la nesărbătorirea Independenţei de Stat a României se pune întrebarea: Cum putem justifica nesărbătorirea Independenţei faţă de miile de morţi de la Griviţa, Plevna, Smârdan? Cum putem justifica lipsa de respect, nepăsarea şi desconsiderarea sângelui vărsat de soldaţii şi ofiţerii armatei române (înaintaşii noştri) pe câmpurile de luptă ale Bulgariei? Ce mesaj transmitem soldaţilor şi ofiţerilor armatei române de astăzi? Eroii noştri nu pot dormi somnul lor de veci până nu îndreptăm această nedreptate. Este de datoria noastră să ştergem această ruşine naţională impusă de nişte SNNAPI politicieni strecuraţi la conducerea statului în vacarmul revoluţiei. A, ce este SNNAPI? Sfidare, Nesimtire, Nerusinare, Prostie şi Impertinenţă, adică ceea ce îi caracterizează pe unii politicieni de după revoluţie. Nu trebuie să fim naţionalişti, dar trebuie să ne străduim să fim mândri de noi şi asta implicit înseamnă păstrarea tradiţiilor, respectarea istoriei şi a figurilor noastre istorice demne de respect. Este adevarat, că aşa cum a afirmat şi al 3-lea preşedinte al României (funcţia de preşedinte al României a fost instituită în 1973 de catre primul ei preşedinte, care a fost Tov. Ceausescu, al 2-lea Dl.Iliescu, iar al 3-lea a fost Dl. Constantinescu): "Istoria nu ţine de foame." Dar cine a spus să o mâncăm? Istoria trebuie învăţată, respectată şi memorată.

Nerespectând istoria, tradiţiile, nesărbătorind independenţa de Stat înseamnă că nu ne respectam pe noi înşine. Unii politicieni o pot face, dar noi ca popor, nu. Indiferent de sistemul social sau forma de guvernământ Independenţa de Stat a României, 10 Mai, trebuie să fie una dintre sărbătorile noastre naţionale."

 

Paul Todoran

 

Suntem dornici şi nerabdatori să ascultăm parerile şi sugestiile dumneavoastră.

 

Sperăm să mărim acest grup şi să stabilim relaţii pentru a face un lucru bun pentru ţara noastră. Dorim să avem membrii în cât mai multe localităţi din România.

Dacă doriţi să luaţi parte la acestă acţiune, să sprijiniţi o cauză nobilă şi să spălaţi ruşinea necinstirii eroilor morţi în războiul de independenţă puteţi intra în legătură cu mine: (cenzurat- folositi PM)

 

Sau puteţi să îl contactaţi direct pe domnul Paul Todoran (cenzurat adresa de mail)

Vă urăm toate cele bune şi vă aşteptăm.

Editat de Burel001
Editat date personale la cererea initiatorului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De regula copy-paste-ul excesiv este de evitat. Link-ul era suficient.

Fiind vorba despre un subiect, sa zicem cu incarcatura patriotica si important in opinia multor persoane ,nu-i mare bai. De data aceasta!

 

Sunt de acord si eu cu includerea pe lista de sarbatori nationale a zilei de 10 mai,atat ca sarbatoare a cuceririi Independentei de Stat ,cat si ca Sarbatoare a Regalitatii. Tocmai acest aspect,al incoronarii lui Carol I si ridicarea Romaniei la rang de Regat ,au privat ziua de 10 Mai de statutul meritat. Desi sarbatorita intr-o data eronata ,Independenta are totusi ziua de 9 Mai!

Asadar o intrebare pentru initiatorul topicului: Care dintre cele doua evenimente susceptibile de a fi sarbatorite pe 10 Mai, te intereseaza de fapt?! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Burel001

 

Daca la "copy-paste" te referi la "Softpedia", eu l-am scris acolo si am spus sa nu il mai scriu si aici.

Daca te referi strict la articol, el nu este publicat pe internet si nu am vrut sa il pun ca atasament deoarece multi nu au timp si chef sa il ia jos :doh:

 

Hai sa lamuresc un lucru si doresc din toata inima sa ramana lamurit.

Initiativa este STRICT legata de cucerirea independentei. Asta dorim cu adevarat, sa fie sarbatorita cucerirea independentei. Dorim ca 10 mai sa fie o zi libera, in care oamenii se pot odihni si urmari la televizor documentare despre cucerirea independentei de stat. Multi nici nu stiu ce e aia.

 

Nu e nimic ascuns ! Pe softpedia, un domn, care are cont si pe acest forum, a inceput sa ma huiduie si sa ma faca in toate felurile ca "induc in eroare populatia". Nu !

 

Independenta a fost declarata si semnata de Regele Carol I pe ziua de 10 mai.

 

Argumentele contradictorii sunt binevenite, dar cu bun simt va rog ! Va respect, si nu cred nimic in schimb decat decenta.

 

Daca e cineva interesat in detaliu de aceasta initiativa, va rog frumos sa luati legatura cu mine (cenzurat date personale,contact prin PM)

Tot ce doresc cu acest grup de persoane e sa clarificam aceasta eroare indusa de regimul comunist: 9 mai nu este ziua independentei ci 10 mai.

Daca doriti sa va alaturati initiativei, si grupului nostru, va rog sa ma contactati.

Editat de Burel001
Editat date personale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Argumentele contradictorii sunt binevenite, dar cu bun simt va rog ! Va respect, si nu cred nimic in schimb decat decenta.

 

 

Nu cred ca argumentele care sa infirme sau sa confirme (aici)vor fi decisive pentru ca tara noastra sa sarbatoreasca Independenta in luna mai,cert e ca, tu accentuezi in mod deosebit data de 10 mai. :doh:

Editat de Burel001
Editat identitate reala la cerere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce crezi ca accentuez 10 mai?

Puteti sa spuneti nu ne amendeaza nimeni :beee:

Apropo voi ce parere aveti? Burel e de acord (din cate am inteles) ca 10 mai e adevarata zi a independentei. Lightsome tu ce zici?

 

Citez un forumist ca sa nu mai scriu odata ce urma sa scriu:

 

"Degeaba te rotaiesti. Ziua independentie a fost mutata de comunisti pe 9 ca sa nu mai fie comuna cu Ziua Monarhiei.

Chiar de la acea data ziua independentei s-a aniversa pe 10 nu pe 9 mai. „Sărbătoarea naţională de astăzi se celebrează de astă dată cu deosebire, ca fiind ziua proclamării independenţei." Ca si astazi, nu sarbatorim cand s-a votat in Parlament o Lege, Declaratie, etc, ci cand s-a publicat in MO si a inceput sa aibe efecte juridice. Plus ca pe 10 mai a fost sedinta solemna.

 

Deci daca s-a sarbatorit mereu pe 10, si comunistii au hotarat sa o sarbatoreasca pe 9 ( cu argumentul sedintei Parlamentului), de ce sa nu revenim la data de 10, asa cum au vrut cei care au facut Independenta? Sa ma iau dupa ce vor sovieticii?" - GeorgeM ( http://forum.softpedia.com/index.php?showt...p;#entry9573955 )

 

Ma scuzati pentru modul "usor" de a exprima ce am vrut sa spun (citarea) dar sunt obosit.

Editat de Chitac A.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de ce crezi ca accentuez 10 mai?

Generale Chitac, cu ce ma ajuta pe mine sarbatorirea independentei la 10 mai, cand valori precum :tara, patriotism, tricolor, etc ... sunt calcate zilnic in picioare , devin desuete ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Generale Chitac, cu ce ma ajuta pe mine sarbatorirea independentei la 10 mai, cand valori precum :tara, patriotism, tricolor, etc ... sunt calcate zilnic in picioare , devin desuete ?

 

Asa e Ravl, sunt calcate in picioare, dar imaginea aceasta e creata intr-o mare proportie de mass-media. Faptul ca noi vedem zilnic toata incultura de pe micul ecran nu inseamna ca toti Romanii calca in picioare aceste valori.

Noi nu trebuie sa ii lasam pe prosti in prostia lor. Prin astfel de actiuni si cu ajutorul lui Dumnezeu poate facem ceva mai bun din tara asta.

Oamenii sunt dezinformatii si inrati de fostul regim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de ce crezi ca accentuez 10 mai?

Puteti sa spuneti nu ne amendeaza nimeni :P

 

 

Ar trebuii sa fiu ,,amendat,, in cazul in care nu as fi de acord ca noi,romanii sa ne cinstim eroii. :o:

Dar nu am afirmat ca nu-s de acord ca Ziua Independentei sa nu fie inclusa ca Sarbatoare Nationala.

Stiu ca s-au inaintat si alte petitii in care totusi se preciza ziua de 9 mai.

Ne taraganam inca vreo 20 de ani pentru data ?! :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebuii sa fiu ,,amendat,, in cazul in care nu as fi de acord ca noi,romanii sa ne cinstim eroii.

Dar nu am afirmat ca nu-s de acord ca Ziua Independentei sa nu fie inclusa ca Sarbatoare Nationala.

Stiu ca s-au inaintat si alte petitii in care totusi se preciza ziua de 9 mai.

Ne taraganam inca vreo 20 de ani pentru data ?!

 

Eu va las pe voi sa ganditi, nu va impun ce cred si gandesc eu. Chiar daca sunt sigur 100% de ce stiu.

Petitiile nu cred ca sunt foarte bagate in seama. Sper sa nu ne mai taraganim :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnule C. A. ,vehementa dvs. ar fi de inteles,in cazul in care ziua Independentei nu ar fi sarbatorita de loc.

Exista insa ziua de 9 Mai,adoptata in mod evident eronat,dintr-un singur considerent,anume ignorarea oricarei legaturi cu ideea de regalitate. Observ ca faceti foarte clar precizarea ,ca nu sunteti interesat decat de restabilirea adevarului istoric, privind data obtinerii Independentei si instituirea unei mari sarbatori nationale legate de aceasta.

In acest caz ,nu pot sa fiu de acord cu dvs. Independenta este strans legata de institutia regalitatii. Romania moderna este legata de regalitate. Statutul de putere europeana pe care l-a avut Romania ,l-am pastrat doar ca Regat.

Ceea ce pot sa sustin cu toata convingerea,este instituirea unei mari sarbatori nationale pe data de 10 Mai,care sa celebreze atat castigarea Independentei ,in contextul hotarator al vointei politice exercitate de regele Carol I, cat si celebrarea instituirii monarhiei constitutinale si a Regatului Roman.

Cat priveste apelul la bun simt, este benefic si il salut in masura in care o faceti la modul general.Daca ati dorit sa faceti o trimitere la o reactie anume, va rog sa precizati si destinatarul.Eu nu am sesizat vreo lipsa de bun simt pe acest topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×