Sari la conținut
Forum Roportal
bogdanelu

Update bios

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sal'! Cu tot respectu' eu nu te-as sfatui sa faci update de BIOS daca nu ai nevoie! Numai daca e important ca nu e asa de usor si cere si un pic de rabdare si noroc! Eu personal nu am facut, dar daca vrei sa faci update de BIOS cauta pe google sau pe forumurile de specialitate pasii pe care sa-i urmez! Sau cauta intr-o revista de CHIP si Extrem PC ca acolo ai sa gasesti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, risti sa-ti strici tot sistemul daca cumva nu faci update-ul cum trebuie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sal

Faci Update la BIOS numai daca e necesar, desi eu nu suport sa am o versiune mai veke la nici unu din hadwaru meu :)

In primul rand Updete la BIOS nu mai e asa riscant precum era odata, acuma MAJORITATEA (nu toate) firmele ce fac placile de baza ofera si o solutie de update simpla si usoara.

Verifica situl firmei ce a facut placa ta de baza, daca e un update disponibil ti-l va pune acolo.

Nu exista un program care sa faca update la bios indiferent de firma, Fiecare prducator de placi de baza se descurca la faza asta (asta daca nu inprumuta un BIOS de la alta firma (w00t) ) deci "bob32cc" nu o sa rezolvi problema asa !

Ia manualul de utilizare al placi de baza si verifica acolo cum si in cefel se face updatul, dar inainte asigura-te ca daca pica "Flasul" exista si cale de intoarcere.

 

Ex: placile Intel au un sistem foarte frumusel de update la bios. Ai 2 soluti la ei pe site:

- o disketa care iti face update la ultimul BIOS, bootand cu ea si urmand cativa pasi.

- sau un executabil care va da flash direct din windows.

In caz de pica flasul nu ai decat sa pui in unitate o disketa si sa skimbi un jumper pe placa.

Deci solutia celor de la Itel e superba.

 

Ai grija fiinca nu toate firmele s-au gandit la toate... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bob32cc : M-ai facut curios. Cum se numeste programul si de unde se poate downloda ?

8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×