Sari la conținut
Forum Roportal
rvsro

Un pamant nou si un cer nou

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am impresia draga moderatorule,ca dumneata urmaresti discutii distructive si nu constructive.Nu are rost sa te contrazici cu oamenii doar fiindca ti-a spus un lucru care este relatat de Scriptura,eventual era intelept sa faci un comentariu la tema prezentata in topic!

Mantuirea si locul din Cer care au fost amintite aici, se bazeza pe Sfanta Scriptura si nu sunt inventiile mele sau ale altuia. Noi nu suntem crestini pentru rasplata, noi suntem rasplatiti de Dumnezeu fiindca suntem mostenitori impreuna cu Fiul!

In legatura cu animalele si restabilirea armoniei in regnul animal,Dumnezeu promite aceasta in perioada mileniului ,cand isi va stabili Imparatia la Ierusalim. Dupa mileniu va avea loc creatia cea noua ,cu un Cer nou si un pamant nou!

Binenteles ca sunt mai multe curente ,care inteleg in mod diferit Escatologia !

Pentru noi nu este atat de important sa fim preocupati de Escatologie ,atat de mult cat trebuie sa fim preocupati in a trai viata pe acest pamant, in ascultare de poruncile lui Dumnezeu!

 

draga domnule membru, urmaresc sa temperez. daca cineva o ia pe ulei si vede cai verzi pe pereti, incerc sa inteleg de ce ii vede si, daca se poate, sa-l fac sa realizeze ca nu e bine. asta si nimic mai mult.

 

comentariul meu la topic era chiar foarte on-topic. daca nu vrei sa intelegi ce spun ,nu-i problema mea.

 

parerea mea despre felul cum vedeti voi lumea noua cu strazi de aur si nestemate e ca ar trebui sa lasati imaginile alegorice la o parte si sa luati de buna esenta Bibliei. mesajul, nu cuvantul folosit pentru a-l transmite. cuvintele celor ce au scris cartile cuprinse in Noul Testament sunt inspirate de Duhul Sfant, dar sunt ale oamenilor, deci limitate ca posibilitati de exprimare.

ca sa iti fac o comparatie, stiai ca exista o comunitate de oameni care nu au in limbaj cuvantul "razboi"? cum ii faci pe oamenii aia sa inteleaga o notiune inexistenta lor? prin comparatii si inlantuiri de termeni, prin povesti fantastice. miezul este adevarat, coaja e doar un intermediar care nu trebuie luat ca atare.

 

spune-mi, fiara va fi ceva real? cu zece coarne si sapte capete? si prostituata babilonului la fel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa mori Maria si sa vezi?

 

Biblia descopera lucrul acesta, chiar vrei sa insir texte biblice ca sa crezi?

Uite totusi un text.

 

Isaia 65

25 Lupul si mielul vor paste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu ajutorul carei armate de geneticieni va face el asta? :lol:

 

 

Dumnezeu nu are nevoie de genetecieni.

El este Dumnezeu si nu un muritor de genetician care se incurca in formule, si la El e posibil totul.

 

pentru ca este vorba de expriente de dupa moarte!

 

Este scris in biblie despre ce va fi pe Noul Pamant.

Iti este greu sa crezi ca biblia relateaza acest lucru?

 

 

Isaia11

6 Atunci lupul va locui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu nu are nevoie de genetecieni.

El este Dumnezeu si nu un muritor de genetician care se incurca in formule, si la El e posibil totul.

Este scris in biblie despre ce va fi pe Noul Pamant.

Iti este greu sa crezi ca biblia relateaza acest lucru?

Isaia11

Stii ce ma amuza la tine (unul lucru dintr-o lista)? Ca nu esti in stare sa scrii corect nici macar un cuvint pe care il poti citi cu citeva rinduri mai sus, dar esti bun la facut "copy/paste". Pina la urma te-ai decis: scrii conform scrierii vechi cu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii ce ma amuza la tine (unul lucru dintr-o lista)? Ca nu esti in stare sa scrii corect nici macar un cuvint pe care il poti citi cu citeva rinduri mai sus, dar esti bun la facut "copy/paste". Pina la urma te-ai decis: scrii conform scrierii vechi cu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:lol: :lol: De cite ori trebuie sa repet ca sint ateu? Trebuie sa o fac pentru fiecare in parte pentru ca va e lene sa cititi? Sau aveti nevoie de lecitina?

Vad ca deja esti in vacanta permanenta. Daca tot ai mintea... odihnita, poti sa imi descrii Pamintul asta?

Mai bine tac decat sa-ti raspund in felul in care raspunzi tu celorlalti...

Totusi, nu am sa ti-l descriu, ci am sa-ti recomand ca bibliografie singura carte care scrie despre acest lucru:Biblia.Daca vrei s-o crezi bine,... dar scuze ... tu nu poti crede!

Totusi afla ca o sa-ti permiti sa nu crezi, inca max.80 de ani(poate sunt prea generos, pt. ca nici nu stiu ce varsta ai!), si atunci cand vei vedea cu ochii tai proprii, vei dori sa crezi dar nu vei mai putea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu ai luat-o primul pe... off-topic - el doar ti-a raspuns la provocare

 

Maria, te respect si am toata stima pentru dreptatea de care dai dovada! Imi pare bine ca esti moderator pe sectiunea religie, si-mi pare bine ca vad in tine un om credincios care asa cum intelege credinta ,vrea s-o traiasca.Domnul sa te binecuvinteze si sa-ti dea izbanda in tot ceea ce faci pentru El!

 

 

pentru ca este vorba de expriente de dupa moarte!

 

Deci,draga MARIA ,UNELE LUCRURI ,CARE NE ASTEAPTA DUPA MOARTE SUNT DESCOPERITE DE DUMNEZEU PRIN SCRIPTURA!

Eu consider ca nu trebuie ignorate ,dimpotriva trebuie sa le credem si sa nadajduim in acele lucruri,care Dumnezeu le va pune la dispozitia oamenilor care il iubesc pe El!

 

Cu ajutorul carei armate de geneticieni va face el asta? :lol:

 

Nu are nevoie de geneticieni,draga Marius,El care cunoaste fiecare celula din corpul animalelor! El este Creatorul, El spune si Cuvantul lui se implineste!

 

Da, chiar asa de mult conteaza. :lol:

 

Baza e educatia si personalitate.

 

Dar iesim din cadrul discutiei....

 

Marius,mi te imaginez un om batos care te duci in piata la Timisoara si ii spui babei care a venit sa-ti vanda niste rosii: "pune mai proast-o cateva rosii aici" si-n gandul tau "daca ar sti asta, ce mare scriitor de SF si inginer sunt eu, vai de ei acesti oameni ,nici nu stiu pe ce taram isi duc zilele".

Cam asa apari aici facand pe marele cunoscator in toate domeniile.Stii ce? Intelepciunea nu sta in stiinta sau in cunostintele tale (numai)!

Un om intelept invata si de la cioban,si de la taran! Un om intelept stie sa se coboare la orice nivel si sa discute cu oricine,chiar si cu un boschetar din canale! Un om mandru si fudul se crede buricul pamantului si crede ca fara el pamantul asta s-ar crapa in doua!

Ce sa faci ? Fiecare cat il duce "mincea", cum spune banateanul!

 

Cred ca si de aceea este nevoie de un pamant nou si un cer nou! Pamantul asta se va crapa din cauza celor ca tine!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Continutul acestui mesaj contine elemente atit in cadrul discutiei, cit si in afara ei, cu mentiunea ca ar trebui sa ne mentinem pe subiect.

 

Mai bine tac decat sa-ti raspund in felul in care raspunzi tu celorlalti...

Totusi, nu am sa ti-l descriu, ci am sa-ti recomand ca bibliografie singura carte care scrie despre acest lucru:Biblia.Daca vrei s-o crezi bine,... dar scuze ... tu nu poti crede!

Totusi afla ca o sa-ti permiti sa nu crezi, inca max.80 de ani(poate sunt prea generos, pt. ca nici nu stiu ce varsta ai!), si atunci cand vei vedea cu ochii tai proprii, vei dori sa crezi dar nu vei mai putea.

Intreaba-l pe Cioanas, macar el a avut curiozitatea sa caute.

 

Maria, te respect si am toata stima pentru dreptatea de care dai dovada! Imi pare bine ca esti moderator pe sectiunea religie, si-mi pare bine ca vad in tine un om credincios care asa cum intelege credinta ,vrea s-o traiasca.Domnul sa te binecuvinteze si sa-ti dea izbanda in tot ceea ce faci pentru El!

Exista o expresie care se potriveste perfect cu ceea ce ai spus. Nu stiu cum ai gindit citatul, dar consider ca e cazul sa stii.

Deci,draga MARIA ,UNELE LUCRURI ,CARE NE ASTEAPTA DUPA MOARTE SUNT DESCOPERITE DE DUMNEZEU PRIN SCRIPTURA!

Adica sint descoperite sau dezvaluite? :lol:

Eu consider ca nu trebuie ignorate ,dimpotriva trebuie sa le credem si sa nadajduim in acele lucruri,care Dumnezeu le va pune la dispozitia oamenilor care il iubesc pe El!

Nu are nevoie de geneticieni,draga Marius,El care cunoaste fiecare celula din corpul animalelor! El este Creatorul, El spune si Cuvantul lui se implineste!

Da, e credinta voastra.

Marius,mi te imaginez un om batos care te duci in piata la Timisoara si ii spui babei care a venit sa-ti vanda niste rosii: "pune mai proast-o cateva rosii aici" si-n gandul tau "daca ar sti asta, ce mare scriitor de SF si inginer sunt eu, vai de ei acesti oameni ,nici nu stiu pe ce taram isi duc zilele".

Cam asa apari aici facand pe marele cunoscator in toate domeniile.Stii ce? Intelepciunea nu sta in stiinta sau in cunostintele tale (numai)!

Iti place sa inventezi, nu?

Un om intelept invata si de la cioban,si de la taran! Un om intelept stie sa se coboare la orice nivel si sa discute cu oricine,chiar si cu un boschetar din canale! Un om mandru si fudul se crede buricul pamantului si crede ca fara el pamantul asta s-ar crapa in doua!

Ce sa faci ? Fiecare cat il duce "mincea", cum spune banateanul!

Vad ca esti bun sa dai din gura, dar numai atit. Cind e vorba sa dai exemplu faci o pauza continua. :lol:

Cred ca si de aceea este nevoie de un pamant nou si un cer nou! Pamantul asta se va crapa din cauza celor ca tine!

De ce ar face-o?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×