Sari la conținut
Forum Roportal
TuToIT

Melodie la chitara

Postări Recomandate

Salut! De curand mi-am cumparat si eu o chitara. Cred ca am invatat in mare "cu ce se mananca" chitara. Acum cateva zile am gasit un filmulet pe youtube.

 

(imi cer scuze pentru link)

 

Am si eu cateva intrebari:

1. Daca "capo 4th" inseamna capodastru pus pe fretul 4, atunci notele unde le fac?

2. Care este bataia melodiei?

3. Em Am G sunt notele in ordine?

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! De curand mi-am cumparat si eu o chitara. Cred ca am invatat in mare "cu ce se mananca" chitara. Acum cateva zile am gasit un filmulet pe youtube.

 

(imi cer scuze pentru link)

 

Am si eu cateva intrebari:

1. Daca "capo 4th" inseamna capodastru pus pe fretul 4, atunci notele unde le fac?

2. Care este bataia melodiei?

3. Em Am G sunt notele in ordine?

 

Multumesc.

 

1. Pe freturile superioare, evident. Ia de exemplu Am, pe care notele sunt pe freturile 1 si 2 (in afara de corzile libere). Daca transpui (repozitionezi) acordul printr-un capo pe fretul 4, notele de pe freturile 1 si 2 sunt transpuse pe freturile 4+1 si 4+2, deci 5 si 6.

 

2. Nu te ajuta prea mult ca incepator sa stii ritmul efectiv; un 4/4, de exemplu, poate avea o gramada de forme. In cazul de fata, important e sa incerci sa prinzi ritmul dupa ureche, respectiv timpurile accentuate si estomparea dintre ele.

 

3. Em, Am si G sunt doar formele acordurilor. Bineinteles ca notele nu mai sunt la fel (din moment ce capodastrul e pe fretul al patrulea, toate notele sunt cu patru semitonuri mai sus, deci Em devine G#m, s.a.m.d.), doar forma (mai simplu, aranjarea degetelor) e similara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×