Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

Noul Legăm

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am deschis acest topic la recomandarea lui Hans,care a considerat interesant şi necesar(ca şi mine)să dezbatem subiectul Noului Legăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok.

 

E interesant de vazut cum vad martorii acest Nou Legamant al lui Dumnezeu cu omul. Din cate stiu eu din discutiile cu prieteni martori, acestia considera ca baza Noulu Legamant il constituie "Legea lui Christos". Gresesc cumva daca generalizam la toti martorii?

 

Iar daca nu gresesc, atunci am in prima faza o intrebare.

In primul rand, profetizarea Noului Legamant a fost facuta cu mult timp inainte de Christos, prin profetul Ieremiah. Astfel, profetul defineste astfel Noul Legamant:"...iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. "(Ier.31:33)

Tangential, si profetul Isaiah vorbeste in acelasi mod despre acest Nou Legamant:"Ia aminte spre Mine, dar, poporul Meu, pleaca urechea spre Mine, neamul Meu! Caci din Mine va iesi legea, si voi pune legea Mea lumina popoarelor." (Isa.51:4)

 

Sa nu uitam ca aceste cuvinte sunt spuse de Insusi YHWH. Martorii, sunt singurii dintre neoprotestanti care fac diferenta NETA intre YHWH Dumnezeul Atotputernic, si Isus Christos Fiul Dumnezeului Atotputernic.

 

Intrebarea mea ar fi: de ce din moment ce martorii fac aceasta diferentiere[ei neacceptand Trinitatea], in ciuda profetiei ca Legea lui YHWH va fi pusa ca baza a acestui Nou Legamant, ei sustin ca Legea lui Hristos - Fiul lui YHWH - ar fi acea baza a Legamantului cel Nou?

:)

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea mea ar fi: de ce din moment ce martorii fac aceasta diferentiere[ei neacceptand Trinitatea], in ciuda profetiei ca Legea lui YHWH va fi pusa ca baza a acestui Nou Legamant, ei sustin ca Legea lui Hristos - Fiul lui YHWH - ar fi acea baza a Legamantului cel Nou?

:)

 

Deocamdata,eu nu am nici cunostintele,nici documentele necesare care sa ma ajute sa ofer o explicatie prea reusita si totusi voi incerca.

 

Totul vine de la Dumnezeu(mai putin ce e rau),inclusiv acest legamant.Isus a fost cel care l-a transmis(legamantul se refera la impartasirea celor indreptatiti cu trupul si sangele sau),datorita jertfei sale.

 

Mai pe scurt:Iehova a incheiat un legamant cu poporul sau prin intermediul(cu ajutorul)fiului sau.

Explicatia mea trebuie sa fie una fortata,totusi am incercat.

 

Dna Olga,va rog sa oferiti dvs o explicatie ceva mai clara(sunteti mai indreptatita si aveti mai multe cunostinte)ca eu... :)...mai am de lucru la capitolul asta!

 

Noapte buna! ;)

Editat de Ana1996

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totul vine de la Dumnezeu(mai putin ce e rau)

Dar raul de unde vine? De la diavol, nu? Si diavolul de unde vine? De la Dumnezeu nu? (ca doar si diavolul a fost creat si exista tot cu ingaduinta lui Dumnezeu). Deci TOTUL vine de la Dumnezeu, inclusiv raul. Desi Dumnezeu nu promoveaza raul, il ingaduie din anumite motive. Nu exista nimic in afara lui Dumnezeu. Nu exista doua forte opuse. Diavolului ii este doar ingaduit sa existe, el nu reprezinta o forta creatoare si nici o amenintare el in sine pentru Dumnezeu, ci reprezinta o amenintare doar pentru noi, muritorii. Diavolul are putere doar prin vointa lui Dumnezeu care ii permite o anumita putere. Diavolul nu are putere de la el insusi. Nimic in univers nu exista de la sine, ci doar prin puterea si vointa lui Dumnezeu. Universul nu ar putea exista daca nu ar fi sustinut clipa de clipa de Dumnezeu insusi. Toata energia/materia universului fizic este parte din energia lui Dumnezeu. Fiecare atom exista si vibreaza doar pentru ca Dumnezeu ii intretine clipa de clipa existenta si vibratia din propria sa energie. Nu exista energie in afara energiei lui Dumnezeu, poate cu minuscula exceptie a sufletului, a bobitei divine din om pe care Dumnezeu o sustine in palma sa cu propria energie fara de care s-ar stinge intr-o clipa (presupunand ca sufletul omului ar avea propria minuscula energie pe care Dumnezeu o creste). In opinia mea, pamantul este doar o cresa, o tranzitie, o perioada de crestere in pantecul lui Dumnezeu (metaforic vorbind).

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok.

 

E interesant de vazut cum vad martorii acest Nou Legamant al lui Dumnezeu cu omul. Din cate stiu eu din discutiile cu prieteni martori, acestia considera ca baza Noulu Legamant il constituie "Legea lui Christos". Gresesc cumva daca generalizam la toti martorii?

 

Iar daca nu gresesc, atunci am in prima faza o intrebare.

In primul rand, profetizarea Noului Legamant a fost facuta cu mult timp inainte de Christos, prin profetul Ieremiah. Astfel, profetul defineste astfel Noul Legamant:"...iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. "(Ier.31:33)

Tangential, si profetul Isaiah vorbeste in acelasi mod despre acest Nou Legamant:"Ia aminte spre Mine, dar, poporul Meu, pleaca urechea spre Mine, neamul Meu! Caci din Mine va iesi legea, si voi pune legea Mea lumina popoarelor." (Isa.51:4)

 

Sa nu uitam ca aceste cuvinte sunt spuse de Insusi YHWH. Martorii, sunt singurii dintre neoprotestanti care fac diferenta NETA intre YHWH Dumnezeul Atotputernic, si Isus Christos Fiul Dumnezeului Atotputernic.

 

Intrebarea mea ar fi: de ce din moment ce martorii fac aceasta diferentiere[ei neacceptand Trinitatea], in ciuda profetiei ca Legea lui YHWH va fi pusa ca baza a acestui Nou Legamant, ei sustin ca Legea lui Hristos - Fiul lui YHWH - ar fi acea baza a Legamantului cel Nou?

:)

Sa nu uitam ca aceste cuvinte sunt spuse de Insusi YHWH. Martorii, sunt singurii dintre neoprotestanti care fac diferenta NETA intre YHWH Dumnezeul Atotputernic, si Isus Christos Fiul Dumnezeului Atotputernic.

Care sint cuvintele spuse de IHVH si ce diferenta fac martorii?

De ce este Isus-Cristos Fiul lui Dumnezeu?

De unde Cristos?

Stia Isus de numele asta?

Exista spus undeva de IHVH ca Isus Cristos este fiul lui?

Si daca martorii au facut diferentierea,de ce nu au mers mai departe sa stabileasca de unde si de cind este el fiul si in ce conditii a devenit Fiu?

Ca daca numai de la nasterea paminteasca nu are valoare.Daca e mai dinainte ;de cind?Cind si a primit numele de Cristos daca e fiul lui Dumnezeu Ca Dumnezeu nu sa numit Zeus.

Dumnezeu zice;Inainte de mine n-a fost nici un dumnezeu ,si dupa mine nu va fi.ISAIA 43;10

Eu am o pisica acasa si pui de pisica devin pisici dupa 6 luni.

Daca Isus Cristos e fiul lui Dumnezeu dupa un anumit timp el trebuie sa fie Dumnezeu.

Si este intr-adevar.Ca aud foarte multi crestini ca nici nu mai pomenesc numele Isus ci direct se adreseaza cu Cristos.

Daca Dumnezeu este atotputernic ,este asa de puternic ca nu are nevoie de Cristosi.

Si mai ales daca mai zicem si Legea lui Cristos imediat am anulat pe Dumnezeu(ca e prea batrin)Si legea sa in acelasi timp si am adoptat un dumnezeu nou si o lege noua.

Toata cinstea martorilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar raul de unde vine? De la diavol, nu? Si diavolul de unde vine? De la Dumnezeu nu? (ca doar si diavolul a fost creat si exista tot cu ingaduinta lui Dumnezeu). Deci TOTUL vine de la Dumnezeu, inclusiv raul. Desi Dumnezeu nu promoveaza raul, il ingaduie din anumite motive.

Diavolul a fost mai intai un inger ca toti ceilalti,cu aceeasi perfectiune,cu aceleasi trasaturi,cu aceleasi puteri.

Totusi,Dumnezeu a dat fiecaruia dreptul la liberul arbitru.Asadar,ingerii nu erau obligati sa ii slujeasca lui Iehova,ci aveau posibilitatea de a alege.Din cauza invidiei,unul dintre ingeri s-a razvratit,alegand sa i se impotriveasca Dumnezeului celui Atotputernic,dorindu-si sa ii ocupe pozitia.Astfela inceput raul.Intr-adevar,Dumnezeu ingaduie rautatea deocamdata,deoarece "conducatorul acestei lumi"[ioan 12:31]este Satan.(despre care se spune,in acelasi verset,ca "va fi aruncat afara".)Asta nu inseamna totusi ca este mai puternic decat Dumnezeu.Acesta spune despre diavol:"El nu are nicio putere asupra mea"[ioan 14:30].

 

Fara niciun dubiu,Dumnezeu este cel mai puternic si singurul caruia ii datoram viata! :beee:

 

Sa nu uitam ca aceste cuvinte sunt spuse de Insusi YHWH. Martorii, sunt singurii dintre neoprotestanti care fac diferenta NETA intre YHWH Dumnezeul Atotputernic, si Isus Christos Fiul Dumnezeului Atotputernic.

Care sint cuvintele spuse de IHVH si ce diferenta fac martorii?

De ce este Isus-Cristos Fiul lui Dumnezeu?

De unde Cristos?

Stia Isus de numele asta?

Exista spus undeva de IHVH ca Isus Cristos este fiul lui?

Si daca martorii au facut diferentierea,de ce nu au mers mai departe sa stabileasca de unde si de cind este el fiul si in ce conditii a devenit Fiu?

Ca daca numai de la nasterea paminteasca nu are valoare.Daca e mai dinainte ;de cind?Cind si a primit numele de Cristos daca e fiul lui Dumnezeu Ca Dumnezeu nu sa numit Zeus.

Dumnezeu zice;Inainte de mine n-a fost nici un dumnezeu ,si dupa mine nu va fi.ISAIA 43;10

Eu am o pisica acasa si pui de pisica devin pisici dupa 6 luni.

Daca Isus Cristos e fiul lui Dumnezeu dupa un anumit timp el trebuie sa fie Dumnezeu.

Si este intr-adevar.Ca aud foarte multi crestini ca nici nu mai pomenesc numele Isus ci direct se adreseaza cu Cristos.

Daca Dumnezeu este atotputernic ,este asa de puternic ca nu are nevoie de Cristosi.

Si mai ales daca mai zicem si Legea lui Cristos imediat am anulat pe Dumnezeu(ca e prea batrin)Si legea sa in acelasi timp si am adoptat un dumnezeu nou si o lege noua.

Toata cinstea martorilor.

 

Ca raspuns la aceste intrebari,nu pot decat sa va recomand sa urmati acest link si sa cititi explicatiile care va pot lamuri dubiile.

 

http://www.watchtower.org/m/rq/article_03.htm

Remarcati,va rog,ca explicatiile se bazeaza numai pe citate biblice.

 

Totusi,daca sunteti atat de sceptic in privinta doctrinelor Martorilor(eu asta am inteles din ceea ce ati scris dvs.),de ce incheiati postul prin "Toata cinstea martorilor"?Intr-adevar,sunt perfect de acord cu dvs.,dar...

 

 

O seara reusita! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diavolul a fost mai intai un inger ca toti ceilalti,cu aceeasi perfectiune,cu aceleasi trasaturi,cu aceleasi puteri.

 

Fara niciun dubiu,Dumnezeu este cel mai puternic si singurul caruia ii datoram viata! :beee:

Este gresit spus "Dumnezeu este cel mai puternic" (subintelegandu-se "cel mai puternic dintre ingeri, dintre creaturi). E fals. Dumnezeu nu este o entitate continuta in universul fizic si nici in cel spiritual. Dumnezeu este izvorul, sursa si energia intregii manifestari. Intreaga scena a ingerilor albi si negri si a puterilor este pusa la dispozitie de Dumnezeu. Dumnezeu nu este "cel mai dintre cei mai...". Dumnezeu este deasupra manifestarii tuturor entitatilor de orice fel. Intreaga manifestare este in Dumnezeu a carui persoana este omnipotenta si omniprezenta. (Nu intelege ca persoana inseamna entitate. Persoana inseamna constienta de sine.)

 

Priveste in clipa asta in jur. Tot ce vezi este parte din Dumnezeu. Priveste-ti corpul. Este parte din Dumnezeu. Tot ceea ce exista este parte din Dumnezeu. Dumnezeu nu este separat de nimic din tot ceea ce exista. Corpul tau exista datorita faptului ca Dumnezeu il sustine clipa de clipa in existenta prin propria putere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este gresit spus "Dumnezeu este cel mai puternic" (subintelegandu-se "cel mai puternic dintre ingeri, dintre creaturi). E fals. Dumnezeu nu este o entitate continuta in universul fizic si nici in cel spiritual. Dumnezeu este izvorul, sursa si energia intregii manifestari. Intreaga scena a ingerilor albi si negri si a puterilor este pusa la dispozitie de Dumnezeu. Dumnezeu nu este "cel mai dintre cei mai...". Dumnezeu este deasupra manifestarii tuturor entitatilor de orice fel. Intreaga manifestare este in Dumnezeu a carui persoana este omnipotenta si omniprezenta. (Nu intelege ca persoana inseamna entitate. Persoana inseamna constienta de sine.)

 

Priveste in clipa asta in jur. Tot ce vezi este parte din Dumnezeu. Priveste-ti corpul. Este parte din Dumnezeu. Tot ceea ce exista este parte din Dumnezeu. Dumnezeu nu este separat de nimic din tot ceea ce exista. Corpul tau exista datorita faptului ca Dumnezeu il sustine clipa de clipa in existenta prin propria putere.

 

Dumnezeu este o fiinta spirituala care a creattot ce este in cer si pe pamant.

In Apocalipsa 4:11 se spune astfel:"Tu este demn,Iehova,da,Dumnezeul nostru,sa primesti gloria,onoarea si puterea,pentru ca tu ai creat toate lucrurile si datorita vointei tale ele au venit in existenta si au fost create."

Asadar,intr-adevar,Dumnezeu este sursa a tot ce a fost creat,inclusiv a vietii.

Sunt de acord cu faptul ca Dumnezeu imi sustine corpul(asa cum il sustine pe al tuturor),dar nu pricep un lucru.

"A fi parte din" inseamna "a fi creat de" sau "a fi la propriu parte din Dumnezeu",din punctul dvs de vedere?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"A fi parte din" inseamna "a fi creat de" sau "a fi la propriu parte din Dumnezeu",din punctul dvs de vedere?

Materia, inclusiv corpul este pentru noi un invelis al sufletului. Cat timp Dumnezeu sustine cu propria energie materia si intreg universul, corpul nostru este energia lui Dumnezeu, parte din Dumnezeu la propriu. Intreaga realitate fizica este parte din Dumnezeu. Noi suntem invaluiti de Dumnezeu si prin Dumnezeu experimentam si crestem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diavolul a fost mai intai un inger ca toti ceilalti,cu aceeasi perfectiune,cu aceleasi trasaturi,cu aceleasi puteri.

Totusi,Dumnezeu a dat fiecaruia dreptul la liberul arbitru.Asadar,ingerii nu erau obligati sa ii slujeasca lui Iehova,ci aveau posibilitatea de a alege.Din cauza invidiei,unul dintre ingeri s-a razvratit,alegand sa i se impotriveasca Dumnezeului celui Atotputernic,dorindu-si sa ii ocupe pozitia.Astfela inceput raul.Intr-adevar,Dumnezeu ingaduie rautatea deocamdata,deoarece "conducatorul acestei lumi"[ioan 12:31]este Satan.(despre care se spune,in acelasi verset,ca "va fi aruncat afara".)Asta nu inseamna totusi ca este mai puternic decat Dumnezeu.Acesta spune despre diavol:"El nu are nicio putere asupra mea"[ioan 14:30].

 

Fara niciun dubiu,Dumnezeu este cel mai puternic si singurul caruia ii datoram viata! :beee:

 

 

 

Ca raspuns la aceste intrebari,nu pot decat sa va recomand sa urmati acest link si sa cititi explicatiile care va pot lamuri dubiile.

 

http://www.watchtower.org/m/rq/article_03.htm

Remarcati,va rog,ca explicatiile se bazeaza numai pe citate biblice.

 

Totusi,daca sunteti atat de sceptic in privinta doctrinelor Martorilor(eu asta am inteles din ceea ce ati scris dvs.),de ce incheiati postul prin "Toata cinstea martorilor"?Intr-adevar,sunt perfect de acord cu dvs.,dar...

 

 

O seara reusita! :doh:

Daca stiai sa scunzi ascunzi lincul acela faceai mai bine.

Si iata de ce/

Daca Isus a fost prima creiatura a lui Dumnezeu indiferent cind a fost creiat .este doar o creiatura,fie numit inger seraf o Kerab.

Dumnezeu nu a creiat si nu creiaza dumnezei,afara doar ca creiaza tot felul de fiinte cu insusiri minunate.

Ingerii insa sint fiinte cu mult inferoare oamenilor.Ma refer la calitatea omului la creiere.

Sint pe post de robot.

As avea o intrebare.

De unde ideea ca Satan a fost la inceput inger de lumina si sa razvratit impotriva lui Dumnezeu ,vrind sa i uzurpe pozitia?

O gasesc la toti adventistii si la toti martorii.Dar unde este baza ideologica?

Sa nu mi spui de Ezechiel 28;13 cu imparatul Tirului ca te faci de ris.Si nici de Isaia,ca este la fel.

Nu stiu daca erai pe lume cind eu citeam revistele Turnul de veghere.Si alte brosuri.Prin casa mea au trecut personalitati mari ale martorilor ,dar toti sau intors cu promisiunea ca i mi vor aduce raspuns de la societatea(filiala) din Elvetia.

Le ai vazut?Nici eu pina astazi.

Pina prin anii 1974 martorii credeau ca anul 1 al erei corespunde exact cu anul nasterii lui Isus.

Nu vreau sa ma laud dar prin interventia mea la vr-o 2 ani a aparut o revista cu rectificarea ;Calendarul actual are o eroare de calcul de aprox 5-7 ani.etc .Am avut si alte interventii dar raspuns nu mi sa dat.Am fost invitat sa primesc functii inalte in cadrul organizatiei.As putea sa ti dau nume celebre.dar nu pot sa stric reputatia prietenilor mei.

Trei din ei au murit,pacat ca doi din ei au murit in floarea virstei.

I si plecau capul in fata mea desi nu le am cerut o niciodata.

Se mirau doar ,ca nu au macar un om de talia mea in organizatie.

De Negresti Oas ai auzit?

Dar de Cugir jud Alba?

Daca vrei sa discutam adevaruri biblice vestite de Martori,atunci sa stii ca ti ai gasit un adversar serios.

De ce am zis Toata cinstea?

Pentru ca au infiintat un dumnezeu nou ,necunoscut asa cum zicea Pavel.

Ca oameni ,eu ,insa ii cinstesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×