Sari la conținut
Forum Roportal
Amalian

Rinichii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna!

as dori si eu sa stiu daca exista simptome care sa iti dea de gandit ca ai avea un singur rinichi......

am facut un eco recent si unul din rinichi era nevizualizabil........

mentionez ca am 2 copii, sarcini si nasteri normale si nici alte simptome nu cred ca am....

singurul lucru ar fi ca rinichiul care s-a vazut la eco uneori ma mai supara, adik racesc mai usor la spate si trebuie sa am grija.....

ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca-ti poti da seama nici din analize,ci doar vizual,adica la un Eco un RMN sau ceva de genul,simptome nu exista,daca celalalt functioneaza foarte bine.Un om poate sa traiasca perfect sanatos doar cu un singur rinichi,am o situatie oarecum asemanatoare cu a ta,de vreo 8 ani.

 

O problema insa apare atunci cand acel rinichi,singurul,incepe sa functioneze defectuos,avand doar unul e aiurea,cu doi se mai ajuta reciproc ca sa zic asa si organismul iti functioneaza ok.Eco e oarecum o banalitate daca vrei sa intrii in detalii,pentru a vedea in procente cat iti functioneaza rinichii\rinichiul incearca sa faci o Scintigrafie Renala.

 

Sunt multe chestii de spus,insa investigatii nu-ti faci dupa ce si cum zice careva pe-un forum,a absurd,consulta un medic nefrolog si te indruma el.Eu as incerca in locul tau urmatoarele chestii:

 

1.Sa vad exact care e situatia cu rinichiul celalalt,e atrofiat e nedezvoltat sau ce naiba are,se mai poate face ceva pentru el sau nu.

 

2.Sa vad cat % functioneaza celalalt rinichi(unicul)ca sa stiu pe unde ma situez.

 

3.Sa determin,e foarte important,ce a cauzat distrugerea celuilalt rinichi,e o boala care poate re-aparea si mi-l poate afecta si pe celalalt,e o malformatie posibil din nastere de care nu s-a stiut, etc

 

 

Bafta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×