Sari la conținut
Forum Roportal
cocky12

Suntem unul pentru celalalt sau NU?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu ramasai perplex cand citii ca i-a dat un cap in gura pentru ca gestul asta este incalificabil si care nu poate fi iertat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da' un dos de palma peste bot e mai usor calificabil si mai usor de iertat?

 

Mie capul in gura mi se paru mult mai relevant .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate. Spuneti-mi cum vreti, jigniti-ma, spuneti-mi ce-i mai rau...poate asa deschid naiba ochii odata si nu il mai iert pentru nimic in lume. Ca mereu am cedat la insistentele lui si la promisiunile ca se schimba. Acum am mustrari de constiinta ca l-am lasat singur cu chirie, cum si-o spala, cum si-o calca, ce o manca. Chiar ca sunt PROASTA si recunosc.

Mi-e tare greu fara el, dar de cate ori imi vine sa plang, imi amintesc de violenta lui si-mi trece. Sper ca amintirea asta urata si sfaturile voastre sa ma ajute si sa ma tina tare, sa devin mai puternica, nu sa plang ca proasta din orice si sa ma las calcata in picioare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8) fata, dar eu nu vreau sa te jignesc... As vrea sa te gandesti TU in felul asta.. oare chiar asa de proasta sunt? Da' oleaca de respect de sine nu ai? Daca nu te iubesti tu, ce pretentii ai de la altii?

Ai mustrari de constiinta? :o: Lasa-l, ca nu moare de foame, daca are nevoie de ceva, fuge la ma-sa, nu-ti face tu probleme. Nu esti responsabila pentru viata lui. :)

 

Da' poti sa plangi cat vrei, da-te cu capul de pereti, smulge-ti parul din cap, descarca-te, dar nu te mai intoarce la el, ce-o fi asa mare tragedie ca nu mai ai o lepra langa tine, eu nu stiu.

Pretuieste-te mai mult, pune-te pe tine pe primul loc, nu pe altii. Pune-te pe tine pe primul loc, simplu. Incepe sa fii mai egoista, sa tii mai mult la tine.

O sa devii mai puternica in timp, nu te astepta sa suferi schimbari de pe o zi pe alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8) fata, dar eu nu vreau sa te jignesc... As vrea sa te gandesti TU in felul asta.. oare chiar asa de proasta sunt? Da' oleaca de respect de sine nu ai? Daca nu te iubesti tu, ce pretentii ai de la altii?

Ai mustrari de constiinta? :o: Lasa-l, ca nu moare de foame, daca are nevoie de ceva, fuge la ma-sa, nu-ti face tu probleme. Nu esti responsabila pentru viata lui. :)

 

Da' poti sa plangi cat vrei, da-te cu capul de pereti, smulge-ti parul din cap, descarca-te, dar nu te mai intoarce la el, ce-o fi asa mare tragedie ca nu mai ai o lepra langa tine, eu nu stiu.

Pretuieste-te mai mult, pune-te pe tine pe primul loc, nu pe altii. Pune-te pe tine pe primul loc, simplu. Incepe sa fii mai egoista, sa tii mai mult la tine.

O sa devii mai puternica in timp, nu te astepta sa suferi schimbari de pe o zi pe alta.

 

Mama lui a murit acum 3 ani. Am fost alaturi de el atunci.

Asta o sa fac, prefer sa sufar in camera mea, sa nu ma stie nimeni si asta e. Trist o sa fie cand ma intalnesc cu diversi, ca de pe acum ma intreaba: "Dar X ce face? Cand faceti nunta?" Pe mine astea ma omoara cu zile. Dupa ce ca imi stiu situatia de atatia ani, mai pun si altii paie pe foc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti traiesc altii viata si nu iti da nimeni de mancare, ca sa trebuiasca sa le dai socoteala.

 

Cat despre cum se descurca el.. eu am vazut miracole in privinta asta. Cand te impinge nevoia, descoperi ca stii sa faci de toate, brusc.

Doar n-o sa moara de foame, stai linistita. Ai zis ca are bani.. o sa manance de la catering. :) Sau la un oarecare fast-food. Sau la plimba-tava. Si nici la munca nu se duce cu hainele botite, ca nu vrea sa se faca de ras. Sa vezi ce baiat de casa se face. Numai pana gaseste alta fraiera sa-l slugareasca gratis.

Editat de S.M.Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu iti traiesc altii viata si nu iti da nimeni de mancare, ca sa trebuiasca sa le dai socoteala.

 

Cat despre cum se descurca el.. eu am vazut miracole in privinta asta. Cand te impinge nevoia, descoperi ca stii sa faci de toate, brusc.

Doar n-o sa moara de foame, stai linistita. Ai zis ca are bani.. o sa manance de la catering. :) Sau la un oarecare fast-food. Sau la plimba-tava. Si nici la munca nu se duce cu hainele botite, ca nu vrea sa se faca de ras. Sa vezi ce baiat de casa se face. Numai pana gaseste alta fraiera sa-l slugareasca gratis.

 

Mi-a spus ca nu am stat cu el ca nu l-am iubit. Atunci cand iubesti, stai. Acum cauta sa ma invinovateasca pe mine pentru tot ce s-a intamplat. Pai iubesti, mai lasi de la tine, stai...plangi, te mai chinui...nu toata viata e roz, DAR PANA CAND? Ca se obisnuise asa. Imi spunea ca eu am un buton pe care apas si incep sa plang, dar nu se intreba niciodata: mai, eu sunt chiar tampit? Ce are fata asta de plange mereu?

Plus ca nu concepeam sa fac ordine in casa, sa muncesc ca o proasta si el in urma mea sa lase cotorul de la mar pe chiuveta (macar nu il arunca la cos, care era sub chiuveta), sosetele langa pat etc. E de-a dreptul nesimtire. Nu l-am pus niciodata sa faca nimic, dar aveam pretentia sa pastreze ceea ce faceam eu. Plus ca eu trageam sa ne luam casa, ma dusesem pe la toate bancile sa ma interesez si mereu ii spuneam: "haiii sa ne luam, sa incercam, au reusit atatia oameni, noi de ce nu am putea?"; eu luam salariul si plateam toate facturile la zi (asa mi-a placut mereu, aveam si o evidenta)...toate pentru ce? Ca sa ma faca sa plang si la sfarsitul saptamanii sa mergem la ai lui sa ne uitam la TV. Asta faceam. Pai daca asa e toata viata asta, mai bine nu mai vreau nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi femeile, in dorinta noastra de intelegere si armonie, facem pact cu diavolul. Credem ca prin felul nostru de a fi putem sa indreptam lucrurile, chiar daca ele sunt tare strambe. Mai am auzit pe aici pe forum cum fete tinere si cam disperate, cum poate am fost toate candva, ziceau ca s-ar face frumoase, ar slabi, si-ar pune si cornite numai sa fie pe plac nu nu stiu ce monstru divin. Pai cum atunci sa nu cazi in aceeasi capcana, si sa nu crezi cand cineva te prosteste in fata, iar si iar, ca o fi si o pati? Pentru ca, sa fim sincere cu noi insine, nici noi nu putem face cine stie ce schimbari in viata nostra pentru un fite-cine :). Noi ne inchipuim ca se poate, dar nu e asa, daca nu faci pentru tine nu poti face ceva durabil pentru nimeni, degeaba tot chinul ca nu asta schimba situatia.

 

Sfatul meu este sa nu tii tu singura o relatie, care iti aduce suferinte. Si nu ii permite sa gandeasca pentru tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a spus ca nu am stat cu el ca nu l-am iubit. Atunci cand iubesti, stai. Acum cauta sa ma invinovateasca pe mine pentru tot ce s-a intamplat. Pai iubesti, mai lasi de la tine, stai...plangi, te mai chinui...nu toata viata e roz, DAR PANA CAND? Ca se obisnuise asa. Imi spunea ca eu am un buton pe care apas si incep sa plang, dar nu se intreba niciodata: mai, eu sunt chiar tampit? Ce are fata asta de plange mereu?

Plus ca nu concepeam sa fac ordine in casa, sa muncesc ca o proasta si el in urma mea sa lase cotorul de la mar pe chiuveta (macar nu il arunca la cos, care era sub chiuveta), sosetele langa pat etc. E de-a dreptul nesimtire. Nu l-am pus niciodata sa faca nimic, dar aveam pretentia sa pastreze ceea ce faceam eu. Plus ca eu trageam sa ne luam casa, ma dusesem pe la toate bancile sa ma interesez si mereu ii spuneam: "haiii sa ne luam, sa incercam, au reusit atatia oameni, noi de ce nu am putea?"; eu luam salariul si plateam toate facturile la zi (asa mi-a placut mereu, aveam si o evidenta)...toate pentru ce? Ca sa ma faca sa plang si la sfarsitul saptamanii sa mergem la ai lui sa ne uitam la TV. Asta faceam. Pai daca asa e toata viata asta, mai bine nu mai vreau nimic.

 

Tu nu l-ai iubit?

Dar el pe tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×