Sari la conținut
Forum Roportal
cocky12

Suntem unul pentru celalalt sau NU?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai dat de un taran (psihologic vorbind) - citeste pe aria psihologie despre agresori psihici si despre mentalitatea taranului roman (apropo de studii, de facut copii etc.). Acum astept sa imi spui ce parti bune are el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Horror.............

Horror este decizia ta de a mai sta cu el.

Vrei sa nu mai mergi in concediu niciodata in viata ta?

Sa fi o sclava toata viata si sa cresti progenituri care sa-i semene?

Vorba Scorpionului, ce te tine sa il parasesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E adevarat ca privesc din perspectiva mea, dar e normala o astfel de relatie?

Suntem facuti unul pentru altul sau nu?

Are vreun rost sa mai continuam?

 

Nu, nu si nu. Ca-n bancul cu broasca fermecata.

 

Doamne fereste...daca acum e asa, peste 10 ani ce va mai fi?

 

ACUM e asa? Dar acum un an cum era?

 

Mie nu-mi vine sa cred ca v-ati mutat impreuna, pana la urma. Relatia asta a voastra e aiurea de mult timp... si tot ce stii tu sa faci e sa te muti impreuna cu el?

Barbatii inferiori intelectual femeilor lor, asa o sa comporte mereu, o sa fie niste dobitoci, odata ce au pus laba pe tine si obtin o oarecare siguranta, o sa incerce sa te umileasca si sa te injoseasca in toate felurile.

 

Ce sfaturi mai vrei? Orice ti-am zice noi, tot ce stii tu faci.

Doar nu esti de ieri pe forumul asta, stii cam ce pareri avem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma tine legata de el? Nici eu nu stiu, credeti-ma. As fi ipocrita sa nu spun ca are si parti bune. Cei din afara il vad barbatul ideal. Nu bea, nu fumeaza, face sport regulat, are un serviciu bun si castiga bine. Plus ca impacarile sunt cele mai frumoase. Dupa ce ne certam si ma face sa imi rup parul din cap, ii pare rau si isi cere scuze.

Ai lui cum sa traiasca? Intr-o barfa continua si intr-o mizerie crunta. Nu ca eu n-as barfi, dar in mizerie in viata mea nu am stat. E clar ca am o conceptie despre viata total opusa de a lui, am invatat ca temperamentul unui om se mosteneste (e clar ca la el asa e). Dar revin: nu mi se pare normal sa nu aduca un leu acasa, eu nu stiu ce face el cu banii pe care ii castiga. Si repet: nu am fost niciodata o intretinuta, nu am spart un leu de-al lui la saloane sau prin oras pe toale, etc. Am si eu banii mei, am pretentii de la mine, plus ca mi-e rusine sa ii cer lui bani chiar si cand nu am.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 Ce ma tine legata de el? Nici eu nu stiu, credeti-ma.

2 As fi ipocrita sa nu spun ca are si parti bune. Cei din afara il vad barbatul ideal. Nu bea, nu fumeaza, face sport regulat, are un serviciu bun si castiga bine.

 

1. Ba stii, nu se poate sa nu stii. Intreaba-te mai des, o sa vina si raspunsul. Ca am impresia ca aici sta cheia.

 

2. Mai zicea cineva o data... ca nu bea si nu fumeaza nu sunt calitati. Face sport regulat? Vrea sa arate bine, normal, e o calitate asta? O face pentru tine? E un egoist.

Si daca castiga bine, tu ce cai de castigat? "familia" voastra ce are de castigat, daca el nu da un leu in casa? Cu ce te incalzeste ca are el serviciu bun?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti blocata in niste sabloane. Am impresia ca nici nu gandesti cu capul tau, mai degraba gandesti cu ce ti-au bagat altii(parintii+societatea+"prietenii") in cap. Tu stii ce vrei de la tine ? Ce ? Ai cu cine ? Il vrei neaparat pe tipul asta ? Eu as spune ca da, ca esti blocata pe el. Prin urmare accepta-l asa cum e.

Casatoreste-te cu el, vorba lui Dingo. De divortat n-o sa divortezi niciodata de el, nici el de tine. Lui ii convine situatia si tie la fel, d-aia niciunul nu schimba nimic. Vorbele nu fac 2 bani, in viata faptele vorbesc.

Daca eu am dreptate in ceea ce cred, imi pare rau de viitorul vostru copil. Va veni pe lume aproximativ nedorit si va creste scindat psihic. Dar in tara noastra asta nu ar fi ceva nou.

Daca tu iti pui niste probleme inseamna ori ca te duce capul mai mult decat pe el, ori ca tie iti pasa ce se intampla, iar lui nu.

Sunt curios de cate ori te-a inselat pana acum, eu banuiesc ca de mai multe ori. La fel m-as gandi ca are mai mult id-uri de messenger si mai multe numere de telefon, pe care tu insa nu le cunosti. Mai banuiesc si ca in timpul liber alearga dupa tarancute venite sa se ajunga in Bucuresti (sunt o droaie, cam 70% din ce fete vezi umbland pe strada), la "studiu".

Poate ar fi cazul sa incetezi dependenta fata de el (da, am inteles, nu depinzi finaciar de el, foarte bine, cinste tie, la mai mare) si sa iti largesti orizontul ca deocamdata e cam ingust.

Am impresia ca ai niste pretentii exagerate de la un barbat(roman) in materie de aspect fizic, statut social, loc de munca(si remuneratia aferenta - care serveste la blazon, devreme ce nu esti interesata ca acea remuneratie sa ajunga macar partial in bugetul de cheltuieli al casei). Cred ca te intereseaza foarte mult cum dai in ochii celorlalti, insa acei ochi sunt in capul tau. Probabil ai niste idei preconcepute si stai si analizezi cum ai da tu in ochii lumii(dar in minte confunzi ochii lumii cu parerea ta, atat de bine ai fost indoctrinata de mediul in care ai trait pana acum) daca ai face sau ai avea aia sau ailalta (relatii, munca, casa, masina, copii si tot felul de alte valori din astea "solide", care iti aduc aprecierea societatii de consum, si, evident, nevroza, psihoza, bolile pe sistem nervos, orice altceva in afara de pace si echilibru interior). Cand iti mai pui probleme de genul "Dar eu sunt asa si pe dincolo, prin urmare merit cutare, am dreptul la cutare etc." gandeste-te bine cine ti-a bagat in cap ce meriti tu sau la ce ai dreptul, ca devreme ce esti nefericita cu ce crezi tu ca meriti e evident ca sinele tau se rascoala si ce crezi tu ca vrei nu e in niciun caz ce isi doreste sufletul tau, adica sinele tau adevarat. Sinele fals de obicei apare in urma pretentiilor parintilor, societatii si prietenilor, pretentii de care o personalitate slaba nu se poate apara, conformandu-se pentru a primi acceptare si diverse avantaje de ordin social si material, ajungand in situatia ca altii sa te aprecieze(pentru ca esti cum vor ei), iar tu sa fii nefericita de fapt, in ciuda aprecierii lor si sa te simti groaznic, intrebandu-te "uite, am si aia, si aia, si aia... de ce ma simt asa nenorocita ?" - simplu, pentru ca aia si aia si aia nu e de fapt ce vrei tu, e ce au vrut altii sa vrei, iar in timp le-ai interiorizat intr-o asemenea maniera incat ai ajuns sa crezi ca sunt gandurile, dorintele, aspiratiile si valorile tale. Noroc cu subconstientul ca vine si iti da in cap si te face sa te simti ca dracu daca incerci sa traiesti viata asa cum ar vrea altii in loc sa iti traiesti propria viata, in ciuda opozitiei celor din jur.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

O casatorie pare singura solutie pentru a'ti trata ... masochismul . :roll:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fii fericita ca poti vedea ce fel de om e inainte sa faci greseala sa-l iei de barbat sau sa faci si vreun copil.

Stiu e usor ca noi din e xterior sa-ti dam sfaturi gen " paraseste-l" ca pe noi oricum nu ne afecteaza. Dar cugeta singura, nu si iarasi nu, asta nu este o relatie care sa duca la ceva bun. Daca acum face asa, va face si dupa casatorie sau va fi si mai rau. Vei face copii, ii cresti singura, vor asista la certuri, batai ... Daca te mai muti si cu ai lui ai imbulinat-o de tot ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×