Sari la conținut
Forum Roportal
miana

boala psihica

Postări Recomandate

Am incercat sa-ti trimit un mesaj privat dar nu se poate. Trimite-mi un mesaj pe danielmunteanu@yahoo.com si incerc sa te ajut, cu ce stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Miana, eu te inteleg. Nu am trecut personal prin asemenea stari dar ceea ce povestesti tu i s-a intamplat unei persoane dragi mie cu cativa ani in urma, mamei mele. Am fost langa ea si din acest motiv pot sa inteleg. Panica, starea de rau accentuata, neputinta de a te smulge din ea, disperarea... La fel de neputinciosi si cei din jurul tau care ar vrea din tot sufletul sa te ajute. Din ce ai povestit inteleg ca esti pe undeva pe la 40-45 de ani si banuiesc ca ai o familie. Poate vei gasi pe cineve de specialitate pe forum care sa te sfatuiasca mai bine, eu tot ce vreau sa-ti spun este ca acum mama mea se simte bine, face un tratament dat de un medic psihiatru care consta intr-o medicamentatie zilnica, la inceput in doze mai mari( nu trebuie sa te sperie asta), apoi dozele au scazut pana la o doza minima de intretinere. Nu a fost usor pentru ca nu am gasit de prima data medicul care sa-i recomande tratamentul potrivit si a avut multe caderi, dar pana la urma am reusit si acum se simte bine, este un om absolut normal, si-a recapatat increderea in ea , si-a recapatat puterea, dorinta de viata, optimismul. E din nou cea care a fost inainte....

Nu se poate sa nu reusesti si tu, esti o femeie inca tanara si ai nevoie sa muncesti, vei reusi sa te reabilitezi, ai sa vezi...dar nu singura, ai nevoie de ajutor de specialitate. Spune-ne de unde esti, poate iti poate da cineva o recomandare catre un medic, multe probleme s-au rezolvat pe acest forum.

Sanate si numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca poate cineva sa ma inteleaga.De ce am starea asta de rau asa de accentuata ,pt ca practic asta ma sperie cel mai mult.Nu stiu oare pe acest forum nu pot sa gasesc un medic de specialitate care sa-mi raspunda la cateva intrebari "esentiale"pt. mine? Ar fi foarte bine .Nu stiti pe nimeni care sa poata sa-si rupa un sfert de ora din pretiosul sau timp ca sa-mi dea nister lamuriri?

 

hei nu vrea nimeni sa-mi raspunda?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca poate cineva sa ma inteleaga.De ce am starea asta de rau asa de accentuata ,pt ca practic asta ma sperie cel mai mult.Nu stiu oare pe acest forum nu pot sa gasesc un medic de specialitate care sa-mi raspunda la cateva intrebari "esentiale"pt. mine? Ar fi foarte bine .Nu stiti pe nimeni care sa poata sa-si rupa un sfert de ora din pretiosul sau timp ca sa-mi dea nister lamuriri?

 

 

Buna ziua Miana,

Vad ca nu ai mai postat de mult , poate ca acum te simti mai bine...si daca da, te rog sa ne spui si care a fost rezolvarea, ca prin aceeasi stare trec si eu acum si m-ar interesa tare mult.Iti multumesc .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Miana problema ta tine de suflet. Si eu am trecut prin stari asemanatoare in care toate zilele erau parca gri. Si starea aceasta a durat ani buni! Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie sa-ti recomande un set de analize biochimice (pt. a vedea starea ficatului,rinichilor,pancreasului,tiroidei) un EKG, o ecografie daca e cazul pentru a exclude eventuale boli somatice.Dar ce e foarte important mergi la un psiholog sau un pshihiatru. E posibil ca starea ta sa fie urmare a unei depresii.In cazul meu asta a fost. In general romanii sunt reticenti in a cere ajutor de specialitate in cazul unor afectiuni pshihice ,temandu-se ca ceilalti ii vor cataloga nebuni.Complet fals. Statisticile arata pe parcursul vietii unul din 4 persoane va suferi la un moment dat de o afectarte a pshicului. In vest e chiar o moda ca atunci cand ai o problema cat de mica sa mergi la psiholog , la noi ...

Curaj... si zile insorite! :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cam aceleasi probleme le am si eu.Am facut fel de fel de analize.Simt o umflatura in stinga sub coasta sima trec fiori de frica fara nici un motiv,parca ma stringe ceva de git.Am facut colonoscopie,endoscopie,ecografii inclusiv la inima,analize pentru tiroida,sangvine,radiografie cu bariu si pulmonare toate fiind bune dar eu nu ma simt bine.Mi-au pus colon iritabil si sindrom anxio-depresiv.daca beau doua beri,imi fac de lucru sau iau XANAX de0,25mg simtomele dispar.am mers la psihiatru si dupa mai multe incercar mi-adat un tratament .ma simt mai bine dar problema e ca medicamentele acestea creaza dependenta.consulta un psihiatru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×