Sari la conținut
Forum Roportal
Anca Gozman

Radu Gheorghe - rude in viata - Cunoasteti?

Postări Recomandate

Buna ziua!

 

Ma numesc Gozman Anca si momentan locuiesc in Timisoara.

 

Nu stiu daca am nimerit thread-ul potrivit pentru postul meu, dar sper ca nu e o problema foarte mare pentru ca ce am de spus e destul de important pentru mine si familia mea.

 

Anul trecut in octombrie, sotul unei matusi (sora cu bunicul ) a decedat. Imediat dupa inmormantare, sotia lui i-a urmat in lumea vesnica, astfel lansand in urma anumite cheltuieli, bunuri si ceva cam multa bataie de cap.

 

Problema e ca, matusa mea si unchiul au avut un singur copil care a murit in 1998. Singurele rude apropiate sunt mama mea si sora ei, din partea matusii. Din partea unchiului nu stim. Si acum ajungem la problema mea.

 

Cei doi au lasat un apartament in Galati si alte bunuri materiale, precum si un cont in banca (care nu stiu exact cat are depozitat, dar oricum...).

 

Mama si sora ei sunt de drept mostenitoare, precum si rudele unchiului decedat. Problema e ca nu cunoastem nici macar fratii sau surorile lui, daramite nepoti - rude cu care e extrem de important sa luam legatura pentru a-i ruga sa se prezinte la Galati pentru a se declara mostenitori. (pentru ca altfel, primaria Galati va intra in posesia tuturor bunurilor celor doi, indiferent de faptul ca mama si sora ei sunt totusi mostenitoare de drept a unei parti din acele bunuri ).

 

Intrebarea mea cea mai importanta e urmatoarea:

 

Daca cumva sunteti sau cunoasteti vreo persoana inrudita cu unchiul meu, va rog, contactati-ma!

 

Si acum cateva detalii : putine, dar e tot ce stim despre dansul.

 

Il chema Radu Gheorghe (Gheorghe numele mic), s-a nascut in Gornet Cricov, judetul Prahova, la 20 Februarie 1931. Stim ca a avut si surori si frati, insa nu stim nici cati, nici numele acestora. (clar e ca numele de familie al surorilor poate diferi de cel de "Radu").

 

Pe tatal lui il chema Gheorghe, pe mama Ana.

In 1960-1961 s-a casatorit cu sora bunicului meu, pe nume Polovenco Petrica, pe care a cunoscut-o intr-o localitate langa Braila.

 

Unchiul meu a fost in armata, apoi lucrand in cadrul aviatiei militare in rangul de subofiter, pe post de mecanic de incercare.

 

Intre 1959 si 1961 a suferit un accident de munca (nu stim detalii despre accident), astfel fiind nevoit sa se pensioneze din armata.

A lucrat apoi la Braila ca tehnician mecanic la Progresul. De acolo a ajuns la Galati unde a lucrat la Combinatul Siderurgic. S-a stabilit in Galati impreuna cu sotia, cu care a avut o fata. Fiica s-a nascut in 1968, si a murit in 1998 (s-a sinucis). O chema Mihaela.

 

Cam astea sunt toate datele pe care le cunoastem despre Radu Gheorghe. Dansul nu a tinut legatura cu familia lui iar motivele nu le cunoastem. Astfel, nu avem nici nume, nici adrese, nici numere de telefon, absolut nimic despre fratii sau surorile lui sau alte rude in viata.

 

Daca stiti ceva si aveti cum sa ne ajutati, va rog contactati-ma pe adresa de e-mail anca.m.gozman@gmail.com, sau sunati la nr de telefon 0723 54 30 29 (e numarul mamei, asa ca va rog, daca nu aveti nici o informatie si va ganditi sa sunati ca sa o sacaiti, sa nu o faceti, se enerveaza foarte repede). De asemenea, pentru reteaua orange, puteti suna la 0755 76 57 52 - tot numarul mamei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intrebati un notar cum sa procedati, trebuie acceptata succesiunea in termen de 6 luni, nu pierdeti nimic, un notar va poate lamuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intrebati un notar cum sa procedati, trebuie acceptata succesiunea in termen de 6 luni, nu pierdeti nimic, un notar va poate lamuri

 

 

Notar am intrebat, si nu doar unul, ci mai multi. La fel, respectivii notari ne-au spus ca primaria va intra in posesia bunurilor in cazul in care noi nu gasim nici o ruda in viata a unchiului meu (sau daca nu va veni nimeni sa se prezinte si sa dovedeasca (virgula) ca este ruda cu unchiul meu).

 

Probabil asta urmeaza sa facem, sa contactam autoritatile din Prahova. Am incercat si alte variante inainte sa ajungem pana acolo. Eu personal locuiesc in Timisoara, mama mea la Suceava, sora ei la Oradea.

Prahova - e destul de dificil de ajuns tinand cont de locatiile fiecaruia.

 

Oricum, multumesc pentru sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La rugamintea mamei mele, am sa postez si cateva poze cu unchiul meu, impreuna cu unele rude de-ale lui. Pozele sunt vechi, nu stiu exact din ce ani, de cand era unchiul meu mai tanar.

03-25-2011055650PM03.jpg

 

03-25-2011055308PMcv.jpg

 

03-25-2011055107PMssss.jpg

 

03-25-2011055107PM01.jpg

 

03-25-2011055831PMsssss.jpg

 

 

Am mai discutat cu notari si avocati si am incercat sa caut si la evidenta populatiei din judetul prahova. Problema e ca nu ne da nimeni nici o informatie cu privire la rudele unchiului meu, pentru ca noi nu suntem indreptatite sa cerem informatii, neavand legatura directa cu el. Noi fiind rude directe cu sotia lui. Deci nu voi putea afla nimic de la evidenta populatiei despre rudele in viata ale unchiului meu, si ajungem de unde am plecat. Daca nu aducem pe nimeni din partea lui sa declare daca accepta sau renunta la partea lor din avere, totul va ajunge in posesia statului, in cazul de fata, primariei sau consiliului din Galati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×