Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut .Ma numesc Sergiu 27 ani As vrea sa aud cateva pareri, opini de la voi in special de la cei/cele care poate au trecut prin asa ceva ,asupra deciziei mele de a divorta..

Povestea mea e cam asta : Ne-am cunoscut in 2001 am petrecut 5 ani ca "prieteni" dupa care in 2007 ramanand insascinata am hotarat sa ne casatorim , in 2008 sa nascut edy .....suntem in 2011 si ma inselat (cu patronul (42ani ) de la restaorantul unde isi gasise de lucru din sep2010) ea 26ani ...frumos nu? ....Am creerul praf...

Treaba e ca eu am mirosit-o de cand a inceput sa mearga la munca acolo si eram constient ca poate sa ajunga sa faca lucrul asta dar am lasat-o sa vad ce-i poate pielea .Dupa vreo 3 luni am pus microfoane in casa :giggle: ,si am reusit sa inregistrez ce vorbea ea la telefon in timp ce eu eram la munca.

Inainte sa ma decid sa ascult toate inregistrarile de pe vreo 8 zile...i-am spus ca nu o mai las la munca ..mama ce besicata era fata ca nu prea stam bine cu banii ca x ...y ...motive . Inainte cu o zi dupa ce eu iam atrasa atentia "ai grija pe unde iti umbla piciorusele " era la bar la cafea cu el si inca o colega de munca acoperirea lor cred .

Insfarsit am ascultat inregistrarile si va dati seama ca nu mai eram crhiar atat de surprins de ce aud .Au urmat vreo 24 h dde interogatoriu fara sa-i spun ca am inregistrat-o si a recunoscut intr-un final cred ca m-a vazut pe mine prea sigur ca stiu.Nu am batut-o desi caracterul meu e foarte diferit ...

Am intrebat-o motivul .....Raspunsul ei : <Nici eu nu stiu ce a fost in capul me ,crede-ma daca as putea ti-as raspunde ...zici ca am fost vrajita am fost o proasta .

M-am gandit la 1000 raspunsuri:

.te-a satisfacut mai bine ?nu erai multumita de mine ? M-ia raspuns ...Nu ,nu e asta nici nu pot sa-mi dau seama cum de sta nevastasa cu el.

.au determinat-o banii ....dar bani sunt inca pe langa cheltuieli mai puneam si bani deoparte.

.de ce nu ai venit sa-mi spui mie din prima ...Uite asta tot face bagari de seama ...

.ai gresit ,sa intamplat 1 data o eroare ..posibil ...dar se oprea frate nu mai era la terasa cu el ,sau mai nu mai era ofticata ca nu o mai las la munca

.eu inteleg ca in viata oameni ajung sa insele pentru diferite motive ...doar ca la noi sunt 4 ani de la nunta si un copil de 3ani la mijloc.

.inteleg ca a uitat ca ajungi sa uiti ca ai barbat ,dar sa uiti ca ai copil asa mic ...nu pot sa inteleg

Ea acum imi plange si imi spune de ce nu ma gandesc ca copilul o sa creasca fara tata ...dar ea sa gandit cand sa dus la ****

Si in plus nu stiu cum a avut tupeul asta cand stia foarte bine cu nu avea nici o sansa sa ma minta sa nu o prind.

Cam asta e treaba

M-am gandit si cum zice ea :Iarta-ma ca nu stiu ce a fost in capul meu ,nu am stiut sa te aprecieez ,am avut bun si am dat cu piciorul,am gresit ,nu-ti cer sa ma ierti acum ca nu ma pot nici eu ierta , dar daca o sa poti in timp pentru copil ... si o sa-ti demonstrez ca o sa ma comport cu tine cum nu m-am comportat in viata mea o sa fiu sclava ta ....

...Decizia mea e ca o sa divortez,cu toate ca mi se rupe sufletu de copil si imi pare rau de mor....dar ce pot sa fac ...

Va da-ti seama ca de la inima mia cazut in plus ma gandesc ca in viata o sa se mai ajunga la certuri pentru ca e inevitabil ,si mie frica ca la cea mai mica cearta imi aduc aminte de cea facut acum , nu o sa ma mai pot controla si nu ajung bine.

Eu cred ca fac bine voi ce spuneti?

 

 

 

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o decizie grea, dar pe care in final o vei lua de unul singur, indiferent de parerile pro sau contra. Dar e bine ca poti vorbi deschis despre asta.

 

Cand citesti o intamplare de viata ca a ta, nu poti sa te gandesti decat ca este pacat ca exista astfel de experiente prin care nimeni nu ar vrea sa treaca. Divortul implica multa responsabilitate pentru copil, iar daca este asumat ca solutia cea mai buna poate fi un pas inainte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut .Ma numesc Sergiu 27 ani As vrea sa aud cateva pareri, opini de la voi in special de la cei/cele care poate au trecut prin asa ceva ,asupra deciziei mele de a divorta..

Povestea mea e cam asta : Ne-am cunoscut in 2001 am petrecut 5 ani ca "prieteni" dupa care in 2007 ramanand insascinata am hotarat sa ne casatorim , in 2008 sa nascut edy .....suntem in 2011 si ma inselat (cu patronul (42ani ) de la restaorantul unde isi gasise de lucru din sep2010) ea 26ani ...frumos nu? ....Am creerul praf...

Treaba e ca eu am mirosit-o de cand a inceput sa mearga la munca acolo si eram constient ca poate sa ajunga sa faca lucrul asta dar am lasat-o sa vad ce-i poate pielea .Dupa vreo 3 luni am pus microfoane in casa :giggle: ,si am reusit sa inregistrez ce vorbea ea la telefon in timp ce eu eram la munca.

Inainte sa ma decid sa ascult toate inregistrarile de pe vreo 8 zile...i-am spus ca nu o mai las la munca ..mama ce besicata era fata ca nu prea stam bine cu banii ca x ...y ...motive . Inainte cu o zi dupa ce eu iam atrasa atentia "ai grija pe unde iti umbla piciorusele " era la bar la cafea cu el si inca o colega de munca acoperirea lor cred .

Insfarsit am ascultat inregistrarile si va dati seama ca nu mai eram crhiar atat de surprins de ce aud .Au urmat vreo 24 h dde interogatoriu fara sa-i spun ca am inregistrat-o si a recunoscut intr-un final cred ca m-a vazut pe mine prea sigur ca stiu.Nu am batut-o desi caracterul meu e foarte diferit ...

Am intrebat-o motivul .....Raspunsul ei : <Nici eu nu stiu ce a fost in capul me ,crede-ma daca as putea ti-as raspunde ...zici ca am fost vrajita am fost o proasta .

M-am gandit la 1000 raspunsuri:

.te-a satisfacut mai bine ?nu erai multumita de mine ? M-ia raspuns ...Nu ,nu e asta nici nu pot sa-mi dau seama cum de sta nevastasa cu el.

.au determinat-o banii ....dar bani sunt inca pe langa cheltuieli mai puneam si bani deoparte.

.de ce nu ai venit sa-mi spui mie din prima ...Uite asta tot face bagari de seama ...

.ai gresit ,sa intamplat 1 data o eroare ..posibil ...dar se oprea frate nu mai era la terasa cu el ,sau mai nu mai era ofticata ca nu o mai las la munca

.eu inteleg ca in viata oameni ajung sa insele pentru diferite motive ...doar ca la noi sunt 4 ani de la nunta si un copil de 3ani la mijloc.

 

E foarte dureros , doar ca decizii radicale nu e bine de luat la nervi.

 

Intr-adevar e vorba si de copil, nu are nici o vina daca parintii lui nu s-au inteles ,sau au dat dovada de imaturitate.

 

Eu zic sa te gindesti putin si la varianta in care a fost chiar o greseala, e posibil sa nu se mai repete, insa iti va fi greu sa treci peste. Nu e imposibil, multi au facut-o , nu esti un caz singular.

 

Mai cred si ca in cazul ei a fost si dorinta de validare, ca e inca atragatoare desi are un copil.

Gindeste-te putin la viata voastra din ultimii ani, daca nu cumva a fost umbrita de multe responsabilitati si munca, poate nu ati mai avut timp de voi. Nu e un repros, dar se intimpla.

 

In plus, ea are acum 26 de ani, casatoriti de 4, impreuna ca prieteni de 5 ani....cum fac io socoteala, imi cam iese ca ati fost foarte tineri si fara experienta. Mai mult pt ea poate ai fost singurul partener sexual, nu prea a apucat sa deschida ochii si sa guste din tentatiile vietii....poate sa fi fost si o curiozitate.

 

Pina la urma, e bine daca la comparatie ai iesit "cel bun". Stiu ca nu te consoleaza asta, e amara victoria, dar unii oameni sunt mai slabi si nu se gindesc la consecinte. Amantul, cal batrin, a stiut sa o vrajeasca, sa-i spuna ce a vrut ea sa auda, tot lipsa de experienta inseamna faptul ca a pus botul. :king:

 

Mai lasa timpul sa treaca si da-i o sansa, poate chiar a invatat ceva din asta, pina la urma si copilul are dreptul asta.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca fac bine voi ce spuneti?

 

1. din mareata ta indignare, deduc ca tu esti usa de catedrala, numai bun de pus in icoane, nu?

 

2. a facut exact ce era previzibil. nu poti impinge un om sa greseasca si p-orma sa-i tai capu pentru asta.

 

3. chiar daca ramaneti impreuna, veti avea amandoi alte relatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o decizie pe cat de dificila, pe atat de riscanta.

Daca vei ramane cu ea vei trai toata viata cu teama ca "ratacirea" ei se va repeta, si e o teama justificata. Vei fi mult mai vulnerabil la "tentatii".

Pe de alta parte copilul tau va creste fara tata, sau cu un tata vitreg pe care sigur nu il va suporta, baietii sunt foarte gelosi cand e vorba de mama lor.

Cantaresti cele doua variante si vezi ce e mai important pentru tine.

 

1. din mareata ta indignare, deduc ca tu esti usa de catedrala, numai bun de pus in icoane, nu?

Poate chiar este.

Exista si specia asta de barbati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am batut-o desi caracterul meu e foarte diferit ...

Eu cred ca fac bine voi ce spuneti?

 

 

Adica? Esti violent cu ea? fizic, verbal...?

Nimeni nu pleaca sa umble hai-hui daca e multumit cu ce are acasa. Nu exista un singur vinovat, uita-te si la ce ai facut sau nu ai facut tu. Chestia nasoala e ca ai pierdut increderea in ea si cere niste chestii aproape supra-omenesti sa ai incredere intr-un om ce te-a inselat. Trebuie sa stii la ce sa te astepti daca iei decizia sa mergi mai departe cu ea. De fiecare data cand merge la munca, indiferent ca e acelasi loc sau un loc nou, o sa te intrebi ce face ea p-acolo si tot asa...Increderea nu se castiga asa..in 2 zile, cere timp si sacrificii. Esti dispus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A gresi este omeneste, a ierta e dumnezeieste !-gandeste-te putin....

 

Divortul nu este singura solutie. hai, mediteaza un pic, ce zici ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.Dupa vreo 3 luni am pus microfoane in casa :king: ,si am reusit sa inregistrez ce vorbea ea la telefon in timp ce eu eram la munca.

.

Nu esti primul barbat care dupa ce'si cucereste femeia , considera ca povestea'i gata, iar ea e doa propietatea lui .

 

 

 

 

P.S.

 

Da vad ca te pricepi la interceptari . :giggle:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum insala barbatii, dar femeile insala intr adevar din motive care nu tin de atractie sau stapanirea ei sau mai stiu eu ce. Femeile insala daca li se pare justificat sa faca asta. Daca tu ai facut ceva care sa le dea dreptul, in viziunea lor, sa faca asta. Nu are de a face cu sentimentele, cu conexiunea in cuplu, sau cu alte lucruri de genul asta. Nu o data am iubit, dar am inselat ca sa ma razbun. O singura data am fost prinsa, si iertata, si am apreciat foarte mult faptul ca am fost iertata, asta a insemnat foarte mult pentru mine, si a spoorit exponential sentimentele mele pentru persoana respectiva.

 

Nu vreau sa te sfatuiesc nici sa o ierti, nici sa nu ierti. Daca voi va intelegeti bine, daca functionati bine impreuna, eu iti spun ca asta e rar, si pentru asta merita sa treci peste multe. Poti sa dai de una care nu te va insela niciodata, dar iti va manca ficatii pe paine in fiecare zi, si ce ai rezolvat?

 

E greu sa fii femeie, e foarte greu, cate o data facem prostii doar ca sa ne destindem, sau ca sa simtim ca traim. Ma uit la mine, cum ajung acasa rupta de la servici, si trebuie sa o iau de la capat, cum ziua mea se incheie la 12 noaptea, dupa ce i am facut ultimul toast, innainte de culcare.... il iubesc ca pe ochii din cap, dar nu e fair, e foarte greu sa fii femeie, mama, barbatii pur si simplu nu au cum intelege, eu de multe ori am incercat sa le explic, dar ei pur si simplu nu pot intelege...

 

Nu esti primul barbat care dupa ce'si cucereste femeia , considera ca povestea'i gata, iar ea e doa propietatea lui .

 

 

 

 

P.S.

 

Da vad ca te pricepi la interceptari . :giggle:

 

 

Daca eram femeia lui, cu copil cu tot, stii ce faceam? Ce ai facut maaaa? Ai pus microfoane iin casa? We are like....soooo over....

Editat de another_kind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca eram femeia lui, cu copil cu tot, stii ce faceam? Ce ai facut maaaa? Ai pus microfoane iin casa? We are like....soooo over....

 

Mdea ... si eu as fi fugit departe , fara preaviz . Denota putina paranoia .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×