Sari la conținut
Forum Roportal
Cxaxtxa

ce procesor imi suporta placa mea de baza

Postări Recomandate

Salutari. As vrea sa imi iau un procesor intel core 2 duo sau ceva asemanator dar nu stiu daca imi supporta placa mea de baza....iar daca nu, sa imi spuneti ce procesor ar fi bun pt ea :

 

ECS C51GGM-M

 

Front Side Bus Properties

Bus Type AMD Hammer

Real Clock 200 MHz

Effective Clock 200 Mhz

 

Memory Bus Properties

Bus Type DDR2 SDRAM

Bus Width 64-bit

DRAM:FSB Ratio CPU/6

Real Clock 301 MHz (DDR)

Effective Clock 603 MHz

 

Motherboard Physical Info

CPU Sockets/Slots 1 Socket AM2

RAM Slots 2 DDR2 DIMM

Integrated Devices Audio, Video, LAN

Form Factor Micro ATX

Motherboard Size 240 mm x 240 mm

Motherboard Chipset GeForce6100

 

procesor: AMD Sempron, 1800 MHz (9 x 200) 3200+

placa video nvidia geforce 6100,256 mb

rami: 2 placute - 1 gb

- 2gb

frecventa nu o stiu sigur dar parca e 600 si 800

 

 

:P cam mult...l-eam luat de pe everest.Nu ma pricep prea bine la chestii dinastea...dar invat repede. :)

Ii multumesc mult celui care ma poate ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutari. As vrea sa imi iau un procesor intel core 2 duo sau ceva asemanator dar nu stiu daca imi supporta placa mea de baza....iar daca nu, sa imi spuneti ce procesor ar fi bun pt ea :

ECS C51GGM-M

 

Placa ta suportă NUMAI procesoare AMD!...Să nu-ţi faci vise că ai putea pune C2D!

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca cineva nu si-a facut bine tema de casa ...... valoarea financiara a procesorului este de MULTE ori mai mare decat a placii de baza - care in zilele noastre nici nu mai costa cine stie ce ... care e ideea sa investesti intr-un procesor performant cu conditia ca sa il pui pe o placa ... istorica ..... suna ca un fel de gluma ..... ca si cum ai dori sa montezi un motor de porche pe un sasiu de trabant ramas de la bunicu ....

:hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o placa ... istorica

 

ASROCK N68C-GS-UCC , NU este o placă istorică,...asta dacă nu te refereai de fapt la placa lui, ECS C51GGM-M.

 

Sigur puteam să-i recomand de ex Gigabyte 890GPA-UD3H, socket AM3 :

 

http://www.emag.ro/placi_baza/placa-de-baz...3--p890GPA-UD3H

 

dar am considerat că dacă vrea un procesor ceva mai bun pe o placă antică , nu dispune de banii necesari să-şi schimbe toată platforma,... aşa că am ales o placă ieftină , versatilă şi fiabilă, cu care poate spera la ceva performanţă dacă pune un procesor bun, o placă video bună şi memorie suficientă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
,...asta dacă nu te refereai de fapt la placa lui

 

 

bingo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru ajutor.Acum am intelesc care e treaba cu placa de baza si procesoru.O sa-mi vand placa de baza si mai am niste bani si o sa-mi iau placa recomandata de tine + cativa rami :) apoi,peste un timp(pana sa fac banii necesari), o sa-mi iau un procesor mai bun (phenom).Si...cati cati gb rami suporta placa recomandata de tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...am revenit cu o intrebare :D As vrea sa stiu ce placa video ar fi buna, pana in 150 ron si sa fie buna la jocuri cat de cat pentru placa de baza ASROCK N68C-GS-UCC :D am achizitionat-o pana la urma.Si mi-ar trebuie un procesor care stiu deja care sa mi-l iau : AMD Sempron le140 si cu ajutorul placii(UCC) il transform intr-un amd athlon x2 :)(parerea mea) daca aveti ceva mai bun de recomandat pana-n 150 ron :D sami spuneti ;)

Multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×