Sari la conținut
Forum Roportal
Dodonica

Fazele lunii in calendarul ortodox

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

Am incercat sa gasesc raspunsul la intrebarea mea la mai multi oameni de biserica dar nimeni nu a stiut sa imi raspunda. De ce pe fiecare calendar crestin ortodox apar fazele lunii adica luna plina, luna in decrestere s.a.m.d. Sau de ce sarbatoarea pastelui se sarbatoreste in prima duminica dupa luna plina dupa solstitiu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu aparitia fazelor lunii nu pot eu nu pot sa iti dau un raspuns sigur deocamdata. Ceea ce stiu e ca in vechime fazele lunii deserveau alcatuirii calendarului si a stabilizii astfel a datii sarbatorilor. In ziua de azi probabil deserveste oranduirii anumitor slujbe de noapte in manastiri.

In legatura cu data sarbatoririi pastelor aceasta a fost stabilita in urma unor cercetari la primul Sinod Ecumenic de la Niceea din 325, cand Biserica a cazut de acord ca aceea a fost duminica in care a inviat Iisus Hristos. Astfel se pune accentul pe ziua de duminica si nu pe data exacta din an, care era prima zi dupa pastile iudaic (14 Nissan, adica 14 aprilie dupa calendarul iulian)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In legatura cu aparitia fazelor lunii nu pot eu nu pot sa iti dau un raspuns sigur deocamdata. Ceea ce stiu e ca in vechime fazele lunii deserveau alcatuirii calendarului si a stabilizii astfel a datii sarbatorilor. In ziua de azi probabil deserveste oranduirii anumitor slujbe de noapte in manastiri.

In legatura cu data sarbatoririi pastelor aceasta a fost stabilita in urma unor cercetari la primul Sinod Ecumenic de la Niceea din 325, cand Biserica a cazut de acord ca aceea a fost duminica in care a inviat Iisus Hristos. Astfel se pune accentul pe ziua de duminica si nu pe data exacta din an, care era prima zi dupa pastile iudaic (14 Nissan, adica 14 aprilie dupa calendarul iulian)

De ce ceri raspuns de la oameni ai bisericii ca nu o sa primesti niciodata.

Pe prima pagina a bibliei este scris ca Luna are rolul de a arata sarbatorile si anii.

Si daca este scris ca pastele vor avea loc in a cinsparazecea zi a lunii intii ,si Isus ar fi murit in seara ajunului de paste adica in 14 a lunii ,a doua zi urmind a fi luna plina.

Cu ce drept Biserica si a luat dreptul de a muta pastele dupa echinoctiu si alte asemenea masuri?

Si de ce neaparat Duminica dacaBiblia spune ca in data de..indiferent de ce zi ar fi.

Si celelalte sarbatori deasemenea sint legate de luna plina .

Deci luna este indrumatorul sarbatorilor.

Biserica insa nu cunoaste sarbatorile biblice,asa ca nu are importanta pentru ea fazele lunii.

Daca ai nelamuriri sau te intereseaza ceva anume ,cu placere te lamnuresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil biserica are niste motive din moment ce in fiecare calendar ortodox sunt trecute fazele lunii? Care sunt acele motive? Inclin sa lansez ipoteza ca biserica ortodoxa sau de fapt crestinismul detin unele taine, pe care ei le numesc oculte, mostenite de la stramosii nostri, pentru a putea controla mai usor masele de oameni. Si iarasi ma intreb care este scopul lor suprem? Detin ei oare alte cunostinte decat cea ce propovaduiesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce ceri raspuns de la oameni ai bisericii ca nu o sa primesti niciodata.

Pe prima pagina a bibliei este scris ca Luna are rolul de a arata sarbatorile si anii.

Si daca este scris ca pastele vor avea loc in a cinsparazecea zi a lunii intii ,si Isus ar fi murit in seara ajunului de paste adica in 14 a lunii ,a doua zi urmind a fi luna plina.

Cu ce drept Biserica si a luat dreptul de a muta pastele dupa echinoctiu si alte asemenea masuri?

Si de ce neaparat Duminica dacaBiblia spune ca in data de..indiferent de ce zi ar fi.

Si celelalte sarbatori deasemenea sint legate de luna plina .

Deci luna este indrumatorul sarbatorilor.

Biserica insa nu cunoaste sarbatorile biblice,asa ca nu are importanta pentru ea fazele lunii.

Daca ai nelamuriri sau te intereseaza ceva anume ,cu placere te lamnuresc.

 

 

1. Numerotarea lunilor in calandarul crestin nu coincide cu numerotarea lunilor in calendarul iudaic

2. Sarbatorile crestine nu sunt sarbatori iudaice, desi crestinismul provine din iudaism el nu se confunda cu acesta

3. Biserica sarbatoreste pastile duminica deoarece se spune ca in prima zi a saptamanii (deci duminica) au mers femeile la mormant pentru a savarsi ritualurile legate de inmormantare si atunci a avut loc anghelofania si restul evenimentelor post-inviere. Ziua de duminica devine astfel pt crestinism ziua cea mai importanta, in care Hristos inviind a impacat omenirea cu Dumnezeu, restaurandu-o in chip ontologic.

4. Crestinii nu sarbatoresc Invierea lui Hristos deodata cu Pastele iudaic exact pentru a nu face confuzie intre ele si pentru a deosebi crestinismul care a recunoscut in Hristos pe Mesia de iudaism care inca isi mai asteapta conducatorul care le va oferi dominatie politica mondiala.

 

ia d-aci niste resurse online unde poti afla informatii utile:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Pa%C8%99ti#Pa...99tele_evreiesc

http://ro.wikipedia.org/wiki/Nisan

http://ro.wikipedia.org/wiki/Calendarul_ebraic

 

 

Inclin sa lansez ipoteza ca biserica ortodoxa...

 

 

Sa ne anunti si pe noi cand te-ai inclinat de tot si te-ai hotarat sa o lansezi... Ipoteza e interesanta, are acel element senzational in ea... scrie o carte si public-o... poate faci ceva bani domnule Dan Diaconescu... sau Oreste? ca n-am retinut cum te cheama....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Brian 87, eu daca am postat acest subiect pe forum, chiar ma intereseaza niste raspunsuri care pot sa ma lamureasca. Nu cred ca este cazul sa va manifestati ironic in lipsa unei expicatii plauzibie la ipoteza mea. Daca sunteti in necunostinta de cauza nu vad de ce va intereseaza cate grade ma inclin eu! Cat despre Oreste..., ma bucur ca m-ati asemat lui, e un tip doxa...., are suficiete argumente cat sa va faca si pe dvs sa va inclinati!

Inca odata revin si intreb Ce semnificatie au fazele lunii in calendar? Si de ce pastele se sarbatoreste mereu in prima duminca din luna dupa echinoctiu. Nu am intrebat de ce se sarbatoreste duminica ca asta stiam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Numerotarea lunilor in calandarul crestin nu coincide cu numerotarea lunilor in calendarul iudaic

2. Sarbatorile crestine nu sunt sarbatori iudaice, desi crestinismul provine din iudaism el nu se confunda cu acesta

3. Biserica sarbatoreste pastile duminica deoarece se spune ca in prima zi a saptamanii (deci duminica) au mers femeile la mormant pentru a savarsi ritualurile legate de inmormantare si atunci a avut loc anghelofania si restul evenimentelor post-inviere. Ziua de duminica devine astfel pt crestinism ziua cea mai importanta, in care Hristos inviind a impacat omenirea cu Dumnezeu, restaurandu-o in chip ontologic.

4. Crestinii nu sarbatoresc Invierea lui Hristos deodata cu Pastele iudaic exact pentru a nu face confuzie intre ele si pentru a deosebi crestinismul care a recunoscut in Hristos pe Mesia de iudaism care inca isi mai asteapta conducatorul care le va oferi dominatie politica mondiala.

 

ia d-aci niste resurse online unde poti afla informatii utile:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Pa%C8%99ti#Pa...99tele_evreiesc

http://ro.wikipedia.org/wiki/Nisan

http://ro.wikipedia.org/wiki/Calendarul_ebraic

 

 

 

 

 

Sa ne anunti si pe noi cand te-ai inclinat de tot si te-ai hotarat sa o lansezi... Ipoteza e interesanta, are acel element senzational in ea... scrie o carte si public-o... poate faci ceva bani domnule Dan Diaconescu... sau Oreste? ca n-am retinut cum te cheama....

Eu stiu ca crestinii nu sarbatoresc invierea odata cu pastele evreiesc,dar de ce sarbatoresc ceva ce nu le a cerut nimeni?

Si daca invierea a avut loc la pastele evreiesc ce ar fi rau sa sarbatoreasca un adevar?

Sarbatorile crestine nu sint sarbatori iudaice,dar cine le a instituit ca Isus nu le cunostea si nu le a cerut.

El la sarbatorile iudaice se ducea la templu,si Pavel invata pe oameni sa calce pe urmele lui ca el calca pe a sefului.

Si stii ce mai zice Pavel?;Vreau ca sarbatoarea care vine s-o fac la Ierusalim.Stii despre ce sarbatoare era vorba?

Parca crestinismul este intemeiat de Pavel,deci mnici macar pe urmele lui nu calcati?

Si iata cemai zice Pacel;O parte din ramuri au fost taiate si ati fost altoiti voi.etc.

Cum deci crestinismul este un maslin de sine statator si nu vrea sa faca ceea ce ramurile netaiate faceau?

De ce crestinismul nu este o parte din maslin,adica niste ramuri care sa se asemene intocmai?

Oare nu stia Pavel adevarul?

Oare nu este crestinismul o constructie deosebita care nu seamana deloc cu invataturile lui Pavel sau Petru.

Ei i si desfasurau credinta pe baza V testament,ca N Testament nu exista.Cum i ti explici aceasta diferenta de comportament?

Si cine a dictat aceste sarbatori si ceste reguli din moment ce apostolii habar nu aveau de ele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×