Sari la conținut
Forum Roportal
Acamandur

MS Access 2003

Postări Recomandate

Ruland pe doua sisteme diferite o aplicatie in access 2003, ambele sisteme avand ca sistem de operare xp sp3 cu aceleasi update-uri facute la zi, o expresie dintr-un query este interpretata diferit. Si anume, ";" este inlocuit in expresie de "," ceea ce nu imi pot explica (tastaturile si setarile lor sunt aceleasi, pana ieri mergeau pe ambele sisteme iar azi pe unul din sisteme o ia razna expresia asta).

 

Exemplul expresiei interpretate gresit :

 

DataInizio: DateSerial(Left([KDTIPL],2),Mid([KDTIPL],3,2),Right([KDTIPL],2))+PARAM_FASI![DECALO FASE]

 

si aici exemplul expresiei corecte:

 

DataInizio: DateSerial(Left([KDTIPL];2);Mid([KDTIPL];3;2);Right([KDTIPL];2))+PARAM_FASI![DECALO FASE]

 

Care poate fi cauza ?!

 

Versiunile de office instalate sunt aceleasi pe ambele sisteme.

post-32381-1297520861_thumb.jpg

post-32381-1297520880_thumb.jpg

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alta problema interesanta. Am un cod vb care printeaza un anumit numar de exemplare in baza unei formule date. Bun, totul este ok. Acum incerc sa integrez o alta functie in acest cod, si anume: Printez un anumit numar de exemplare iar pe spatele fiecarei pagini printez desenul (folosesc comanda shell, apelez FoxitReader si printez). Totul este bine pana la partea cu printarea pe spate.

 

Imprimanta are functia DuplexPrinting si este setata din driver pe Print Duplex On, Open on Left Side. In report, in preview mode am setat pagina pentru a fi printata Duplex insa foxitreadear nu are nici un parametru pentru setarea tipului de printare, asa ca l-am lasat asa cum este.

 

Logica este urmatoarea pentru a printa 3 exemplare :

 

1.Printez pagina 1 din report

2.Printez desenul

3.Printez pagina 2 din report

4.Printez desenul

5.Printez pagina 3 din report

6.Printez desenul

 

Comanda petnru print in vb :

 

DoCmd.OpenReport sReportName, Preview

DoCmd.PrintOut

 

Secventa imi iese, imprimanta printeaza in aceasta ordine dar nu fata-spate. Practic sunt doua aplicatii diferite care generaza fiecare pe rand un print, iar imprimanta le citeste pe fiecare individual si nu ca multipagina, iar asta cred ca este o problema, care sa zicem s-ar putea rezolva dar nu pre rapid da metoda de printare ( creez un pdf cu toate paginile in secventa, fac un merge si apoi le trimit la imprimanta) insa nu este prea elegant si nici practic.

 

Ar putea cineva sa aiba o alta idee ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma gandisem la o asemenea logica, dar functioneaza. Ramane sa fac un batch de conversie a sutelor de pdf-uri in jpeg pe care sa il programez in schedule task. Solutia propusa de tine pentru convertor pdf-imagine nu are licenta GPL, dar sper sa gasesc ceva asemanator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×