Sari la conținut
Forum Roportal
Gattaka

Ajutor alegere placa video

Postări Recomandate

buna sunt din oradea si am urmatorul pc:

 

CPU. Intel i3-540

M.B. Gigabyte h55m-UD2H

RAM. 2x2G DDR3 1333

 

Buget 3 mil +- 30 lei

 

as dori in primul rand sa fie ATI pentru ca placa de baza stie Crossfire

as dori sa aiba HDMI (dar nu este 90% obligatoriu)

128Biti

restul in functie de ce ziceti ca ar trebui sa aibe.

 

utilizare la: monitor 1680x1050 + TV 720P (daca nu are HDMI are placa de baza si tot este ok)

programe de grafica mai putin.

filme HD

jocuri (aici e de specificat ca de cand ma stiu nu am jucat un joc contemporan la detalii maxime ceea ce nu ma deranjeaza deci pe un medium detaliile sunt numai bune)

 

acuma eu am gasit asta http://www.mediadot.ro/placi-video/placa-v...024mb-ddr5-iceq

care cred ca as gasi-o pe la 350 ron si atata as da pe ea pentru ca din cate am vazut calitate pret este cea mai buna

 

astept sfaturi si opinii

Editat de Gattaka

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intrebare .. caut pe net de pe la ora 1 si acuma este 3 ;) si tot nu m-am lamurit placa mea de baza are doua sloturi PCI-ex. unul x16 si unul limitat la x4 . placa suporta crossfire ? intre cele doua sloturi am 2 pci simple ... acuma eu am vazut ca la crossfire placile video se leaga intrele ele cu o panglica dar cele mai lungi pe care le-am vazut ajung abia daca sunt una langa alta intre placile mele distanta ar fi de 3 ori cat panglica ce se face in cazul asta ????

 

si alta intrebare .. cat crezi ca imi va limita crossfire-ul acel x4 pci-ex ? daca il limiteaza mult atunci merita sa imi cumpar placa ati pentru a face crossfire candva sau pot sa iau linistit ceva nvidia ? oricum ambele tot pe la acelas pret ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PCI-ex. unul x16 si unul limitat la x4 . placa suporta crossfire ? intre cele doua sloturi am 2 pci simple ... acuma eu am vazut ca la crossfire placile video se leaga intrele ele cu o panglica dar cele mai lungi pe care le-am vazut ajung abia daca sunt una langa alta intre placile mele distanta ar fi de 3 ori cat panglica ce se face in cazul asta ????

 

si alta intrebare .. cat crezi ca imi va limita crossfire-ul acel x4 pci-ex ? daca il limiteaza mult atunci merita sa imi cumpar placa ati pentru a face crossfire candva sau pot sa iau linistit ceva nvidia ? oricum ambele tot pe la acelas pret ?

 

SCRIE PE CUTIA PLĂCII , PE PLACĂ, SAU

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intrebare te rog .. uite am ajuns la alte 2 placi

 

HD5750 Sapphire - 433ron

xfx 5750 - 453 ron

powercolor 5750 v2 - 449 ron

 

una din astea comparate cu

 

xfx 5670 - 339Ron

HIS iceq 5670 - 370 ron

 

acuma diferenta din cate am vazut pe net ii destul de mica intre cele 2 ca dotari .. dar este foarte dertant ca pe fiecare site scrie tot altceva sau ceva difera sau de la producator la producator .. ai putea sa imi zici daca merita 5750 sau nu .. si care zici tu ca merita care varianta si daca nu este din cele afisate dar sa fie pana in 450 ron

 

mersi mult toate sunt la 1g memorie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

5670 e mai slaba ca 4770. Am HD 4770 cam de cind au intrat primele serii in tara, de prin august 2009 si pot sa iti spun ca, probabil, anul asta cindva o sa trec pe AM3 (un quad core AMD, 4GB ram, o placa de baza decenta, cel mai posibil, probabil si un SSD pentru boot) insa voi pastra placa video. Motivul e evident - ATI nu a reusit sa scoata ceva suficient de bun comparativ cu ea care sa merite upgrade-ul - in cazul in care monitorul meu are rezolutia de 1280X1024.

 

In cazul de fata, daca nu te poti intinde pina la un HD 5770, poti incerca eventual un 450 GT de la nVidia. Recomandarile mele ar fi 3 la numar:

 

HD 5670

GTS 450

HD 5770

 

GTS 450 merita doar in ideea folosirii de aplicatii CUDA (mai ales pentru encodari video), insa ca pret/performanta, 5670 e cea mai buna alegere din lista de mai sus. O placa foarte OK pentru un buget limitat e si GT250-ul de la NVIDIA, insa acolo sint si mizerii cu DDR2 pe piata, asa ca trebuie sa fii atent ce iei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
HD5750 Sapphire - 433ron

xfx 5750 - 453 ron

powercolor 5750 v2 - 449 ron

 

una din astea comparate cu

 

xfx 5670 - 339Ron

HIS iceq 5670 - 370 ron

 

Deci asta este placa ta şi nu scrie

Editat de NICU LUPUL ALB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Gattaka: nu m-am referit la 5750 fiindca efectiv nu isi merita banii - vezi aici - diferente de performanta si de 20-25% in minus, iar pretul doar cu vreo 10-15% mai mic decit 5770. 5670, la rindul ei, e o eroare dpv performanta/pret - ca o comparatie, 4670 au fost placi care chiar isi meritau banii. In conditiile de fata, daca te joci cit de cit, sint foarte putine placi sub 400-450 RON care sa isi faca treaba cu brio, poate doar daca restul sistemului e foarte puternic si nu vrei sa joci fullHD.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×