Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Raspunzi in aceasta maniera si imi spui sa las orgoliul? :) Nu ai facut decat sa confirmi ce am spus, nu inteleg de ce raspunzi ca si cum am avea pareri diferite. Daca ai o problema cu felul in care ma exprim, asta e altceva si nu are legatura cu facultatile.

 

.....nu au multa valoare experientele povestite pe messenger sau titlurile din ziarul local. Rezultatele de la INM(si nu numai) au.

Mah uite care e treaba foarte simpla si directa fara sa ne mai ocolim-Eu vin din zona Bucurestiului si printre altele(o alta facultate) fac si drept in Cluj.Am foarte multi prieteni care au TERMINAT dreptul la Bucuresti si ei singuri au recunoscut ca li se pare mult mai greu ceea ce au vazut la mine la Cluj:

-1 nu consider UBB Drept o facultate buna din multe pdv dar somplexele astora de la Bucuresti deja ma scot din sarite

-materiile sunt decalate(la Cluj se fac mai repede decat la Bucuresti cu un semestru sau in timp mai scurt,adica materie de un an se face intr-un semestru)

-cu INM-ul as vrea sa vad cat de usor ar trece cei de la Bucuresti daca ar da la Cluj acest examen(e) si cu subiecte realizate si notate de profii de aici...asa ca lasa abureala asta pe care am auzit-o de la o groaza care au terminat la bucuresti dar nu stiu bine drept nici de anul 2 la Cluj

-examenul de admitere la drept Bucuresti nu este examen de drept...e doar o scuza de-a voastra ca sa va treceti peste complexe cand comparati cu alte facultati...adevarul este ca la Bucuresti se termina mai usor, si nu o zic din rautate ci pt ca stiu prea multi "destepti" care au terminat acolo si aici nu au sanse sa treaca anul 2 sau 3, si cunosc oameni care mi-au spus in fata lucrul asta: "la voi eu nu intram in licenta"

 

Am uitat sa iti mentionez ca inclusiv profii vostri recunosc ca avem CLAR cea mai buna catedra de Penal din tara...iar tratatul lui Florin Streteanu este considerat unanim cel mai bun din tara.

Civilul este mai slab ,asta clar.Dar la restul se sta cel putin pe picior egal,iar diferenta se face la volumul de materie(nu zic ca e neaparat un lucru bun sa inveti exagerat de mult dar e o diferenta)

Si iti repet din nou-lasa abureala cu INM-ul,degeaba il iei tu usor pt ca esti la Bucuresti dar odata ajuns acolo nu ai fi in stare sa intri in licenta la Cluj(daca ar fi cazul in ceva univers paralel)....dar esti la INM!!!

Mai repet o chestie-nu imi place UBB Drept dsi chiar ma gandesc sa renunt pt ca ma ocup de ceea ce am invatat la prima facultate...doar sa nu mai vad comentarii frustrate de la Bucuresti.

De la voi am auzit perle de genul "Violul iti incalca dreptul la alegere(ce drepturi se incalca la comiterea actului de viol)"-asta fiind raspuns de student care a terminat cu o medie nesimtit de mare la Bucuresti....si ma repet-mai stiu multe cazuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OAMENI BUNI!DIN TOT SUFLETUL VA SFATUIESC SA NU DATI LA CLUJ LA DREPTT LA UBB.....TOATA LUMEA INCEARCA SA SCAPE DE COSMARUL DE ACOLO!INCLUSIV EU AM AVUT UN AN DE COSMAR,Iar acum incerc sa merg unde e mai multa dreptate , sa nu se caute motive stupide pentru a pica studentii la examene asa cum este aici!ACESTA ESTE UN SFAT DIN SUFLET,de la un om care si-a primit-o serios in freza!sunt oameni care invata , si care au picat examenul pe motiv ca: "AI FOST PREA VAG IN EXPRIMARE"oare este normal un asemenea motiv stupid?CURSURILE SUNT DE RAHAT .... SUPERFICIALITATE MARE!la administrativ de exemplu preda teoria la curs,iar spetele pentru care se si pica acest examen nu ne sunt explicate DELOOOOOOOOC la curs ,IAR LA SEMINAR ,DACA SE POATE SPUNE ASA...E CA SI CUM NU E.PUTINE SUNT PERSOANELE CARE ISI FAC TREABA LA SEMINAR LA ACEST OBIECT.CIVIL TOT RESPECTUL-pentru Domnul Reghini care din pacate a iesit pensie!deci s-a cam dus si cu civilul!DRAGILOR ESTE UN MARE BUSSINES AL RESTANTELOR....CARE INGROASA BUZUNARELE UNORA SI LE SLABESC PE ALE VOASTRE!

 

Sunt atati oameni care va sfatuies in caest forum si nu numai!si ar trebui sa va puna un semn MAAAAAAARE de intrebare,si sa incercati sa evitati!!!!!

 

Oameni buni !!!in alta parte oriunde dar nu la UBB!!sfat de la un om care si-a luat-o in freza rau!!!

Editat de Mia00

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la UBB, la drept e cam caineala, in sensul ca e materia grea, stres, mult de invatat, intr-un singur cuvant, groaznic.

 

Ai prefera o Universitate care dureaza doar timp in care-ti completeaza cineva Diploma si ti-au numarat banii???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si iti repet din nou-lasa abureala cu INM-ul,degeaba il iei tu usor pt ca esti la Bucuresti dar odata ajuns acolo nu ai fi in stare sa intri in licenta la Cluj(daca ar fi cazul in ceva univers paralel)....dar esti la INM!!

 

Salut! Sunt si eu o studenta la drept la UB. Unde sunt si asistenti universitari horror si sunt si studenti ce sufera de un usor retard, intr-adevar. Dar dupa rationamentul tau, toti absolventii de babes ar trebui sa intre la inm, daca licenta la babes e mai grea decat examenul de la inm, tu asta spui, intelegi? Atunci ar trebui de sus pana jos admisii de la INM sa fie de la babes. Chestie care din pacate pentru voi, nu s-a intamplat vreodata.

Zicatorile cu "stiu un caz de student care...." conteaza doar in piata in care isi face ma-ta cumparaturile, ca asa si eu stiu multe cazuri in toate domeniile.

Care profii nostri "recunosc clar" ca voi aveti cea mai buna catedra de drept penal? Arata-mi unde si cine a zis asta, concret. Sau vorbesti cumva din auzite?! Nu contest pe nimeni, mai ales pe Mateut. Dar tu ai auzit de Valerian Cioclei, de Aurel Ciobanu, de Neagu sau de Mitrache? Hai ca sunt curioasa ce profesori sunt mai tari ca astia, te rog spune-mi si mie cum se numesc Dumnezeii dreptului penal?

Draga, oamenii pe care i-ai auzit tu ca au spus "la voi nu intram in licenta" - in cazul in care chiar i-ai auzit si nu ai inventat tu replica asta balcanica, pt a da culoare argumentelor tale - sunt aia care la noi au terminat facultatea taraindu-se pentru o diploma, nu aia care au terminat-o cu medie peste 9 si au intrat in barou/inm. Poti sa zici ce vrei, eu imi cunosc colegii si nu te cred nici daca juri, ca un student bun de la noi a zis asa ceva. Si aia au terminat-o taraindu-se pentru un simplu motiv: pt ca studentii cu medii mici sunt la taxa, taxa de care facultatea are nevoie. Iar asta se datoreaza sistemului de invatamant precar din Romania, care are nevoie de asemenea artificii pentru a se finanta. De-aia uscaturile astea exista si la babes si cam peste tot, nefiind o rusine caracteristica UB.

 

Mai am o curiozitate: cine si cand a hotarat in unanimitate ca tratatul lui Florin Streteanu e cel mai bun din tara?(i-auzi, "e considerat unanim cel mai bun din tara", m-ai umplut de respect). Unanimitate formata din cine si exprimata cum, mai exact?

 

Da, examenul de admitere e o vrajeala destul de penibila, dar tot e mai bine decat sa se faca admiterea doar pe baza mediei de la BAC.

 

Eu nu zic ca babes e o facultate buna dar nici ca e proasta. Pot doar sa zic ca eu, ca student la UB vad lucrurile asa: la noi exista cativa profesori absolut exceptionali, cam 10% studenti buni, iar in rest mediocritate la rang de arta, facultatea se hraneste din gloria anilor '90.

 

Aura

 

ACESTA ESTE UN SFAT DIN SUFLET,de la un om care si-a primit-o serios in freza!sunt oameni care invata , si care au picat examenul pe motiv ca: "AI FOST PREA VAG IN EXPRIMARE"oare este normal un asemenea motiv stupid?CURSURILE SUNT DE RAHAT ....

Oameni buni !!!in alta parte oriunde dar nu la UBB!!sfat de la un om care si-a luat-o in freza

Tu esti o manelista si nu ma refer la faptul ca asculti manele. Esti genul care pune tot semestrul poze pe facebook in care se distreaza prin oras, iar cu doua zile inainte de examen te indopi cu cafele si iti subliniezi cartea cu marker, apoi plangi pe la colturi ca te-a picat nenorocitul ala de prof care are ceva cu tine.

Si dupa parerea mea, "ai fost prea vag in exprimare" este un motiv foarte pertinent pentru o nota mica, si nu unul stupid.

Editat de Cien

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×